Ухвала від 21.06.2011 по справі 2-а-12645/10

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-12645/10 Головуючий у 1-й інстанції: Бондаренко О.В.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

УХВАЛА

Іменем України

"21" червня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Грищенко Т.М.,

суддів - Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2010 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області про зобов'язання провести перерахунок доплати до пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 16.08.2010р. звернувся до суду з вказаним позовом 04.08.2010 року мотивуючи тим, що він є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії та постійно проживає на території радіоактивного забруднення. Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення територіях радіоактивного забруднення (зона посиленого радіоекологічного контролю) проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а відповідач проводить дану виплату в значно меншому розмірі, на письмове звернення позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку даної доплати. Тому він просить в судовому порядку визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі однієї мінімальної заробітної плати встановленої Законом України «про державний бюджет України»на 2007 - 2009 роки та в подальшому здійснювати перерахунок та виплату згідно діючого законодавства.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2010 р. позов задоволено частково, а саме: зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної Законом України «Про державний бюджет»на відповідний рік з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року, та забезпечити виплату з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в м. Біла Церква подало апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований і постійно проживає в м. Біла Церква, яке згідно постанови КМ України від за № 106 від 23.07.1991 року /додаток № 1/ віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон № 796-ХІ) пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення , підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а згідно ч.1 даної статті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Отже, позивач, як непрацюючий пенсіонер, відповідно до ч.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Судом було встановлено, що вказана доплата до пенсії проводиться відповідачем у розмірі 5 грн. 20 коп., передбаченому постановою КМ України від 26.07.1996 року за № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розмір доплати до пенсії, визначений вказаною вище постановою КМ України, суперечить вимогам ст.39 Закону та іншим нормам Законів.

Таким чином, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст.39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та положення зазначених вище Законів про встановлення розміру мінімальної заробітної плати, а не постанови КМ України.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

В свою чергу, дійшовши висновку про необхідність часткового скасування оскаржуваної постанови, колегія суддів виходить з наступного.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Пунктом 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Стаття 100 КАС України зазначає, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Та про порушення своїх прав позивач достовірно усвідомлював в момент отримання виплат у 2007-2009 роках, однак з позовом до суду звернувся 16.08.2010р.

При цьому, у резолютивній частині оскаржуваної постанови зобов'язано відповідача провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної Законом України «Про державний бюджет»на відповідний рік з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року, та забезпечити виплату з урахуванням виплачених сум.

В свою чергу, оскільки позовні вимоги за період з 09.07.2007 по 22.05.2008 подані після закінченню строку звернення до суду, то вони з урахуванням вищезазначених вимог КАС України та відсутності клопотання про поновлення строку звернення до суду підлягають залишенню без розгляду, що не було враховано судом першої інстанції.

За ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи зазначене, оскаржувана постанова підлягає скасуванню в цій частині, а позовні вимоги за період з 09.07.2007 по 22.05.2008 підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 205 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив частково скасувати її, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та залишити частину позовних вимог без розгляду.

Керуючись ст.ст. 100, 122, 183-2, 197, 198, 200, 202, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області -задовольнити частково.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2010 р. -скасувати в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати визначеної Законом України «Про державний бюджет»на відповідний рік з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року, та забезпечити виплату з урахуванням виплачених сум та залишити позовні вимоги в цій частині без розгляду.

В іншій частині постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 18 жовтня 2010 р.-залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:

Судді: