Справа: № 2а-4673/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко О.Є.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
"30" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого - Бєлової Л.В.,
суддів: Безименної Н.В.
Гром Л.М.
при секретарі -Салоїд І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу відповідача -Військової частини А 3120 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Військової частини А 3120 про стягнення штрафу , -
У вересні 2010 року позивач, Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернулося з адміністративним позовом до Військової частини А 3120 в якому просило:
- стягнути з Військової частини А 3120 в доход Державного бюджету м. Чернігова на розрахунковий рахунок № 31118106700002, банк ГУ ДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, ЄДРПОУ 22825965, отримувач -ГУ ДКУ в Чернігівській області, код бюджетної класифікації 21081100 штраф у сумі 1020, 00 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року адміністративний позов задоволено повністю:
Стягнуто з Військової частини А 3120 (Чернігівська область, м. Чернігів, вул.. Гетьмана Полуботка, 40, код ЄДРПОУ -24302088) штраф в розмірі 1020, 00грн. (одна тисяча двадцять грн.00 коп.) на р/р № 31118106700002, код 21081100, банк: ГУ ДКУ в Чернігівській області, МФО 853592.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідачем -Військовою частиною А 3120 подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що у задоволені апеляційної скарги позивача необхідно відмовити виходячи з наступного.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
При ухваленні оскаржуваного рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, в період з 09 лютого 2009 року по 13 лютого 2009 року, державними інспекторами з енергетичного нагляду Ніколаєнко П.М. та Швець А.Г. відповідно до ст. 4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 ЗУ «Про електроенергетику», ст. 14 ЗУ «Про Теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.08.1996р. проведено планове обстеження Військової частини А-3120 на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймачів споживачів, які мають струмоприймачі 1 категорії та особливої групи з надійності електропостачання та з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання.
В ході перевірки встановлені порушення Військовою частиною А-3120 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил улаштування електроустановок та Правил користування електричною енергією, про що складено акт обстеження від 13 лютого 2009 року № 08/40-0103 (а.с. 5-7).
На підставі акту обстеження державним інспектором Ніколаєнко П.М. винесено припис від 13 лютого 2009 року № 08/40-0059 про усунення виявлених порушень, яким було зобов'язано Військову частину А-3120 надати на адресу Інспекції план заходів щодо конання припису в строк до 03липня 2009 року (а.с. 8).
Вищевказані акт обстеження та припис були вручені Військовій частині А-3120, що підтверджується відмітками про їх реєстрацію в канцелярії частини 16 лютого 2009 року за № 128 №131(а.с. 5,8).
Державним інспектором Ніколаєнко П.М. 05.10.2009 року здійснено позапланову перевірку виконання суб'єктом господарювання припису від 13.02.2009 року щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду.
В ході перевірки встановлено невиконання пункту 1 припису від 13 лютого 2009 року, про що складено акт перевірки (протокол) від 05.10.2009 року № 08/40-0018 (а.с. 9).
Вищевказаний акт перевірки направлений рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача та отримано представником Військової частини А-3120 07 жовтня 2009 року, про що свідчить відмітка про вручення на зворотній стороні повідомлення про вручення поштового відправляння (а.с. 9).
В подальшому, а саме 13 листопада 2009 року позивачем було винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 08/40-0043 (а.с. 10).
Відповідно до супровідного листа Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Чернігівській області від 13 листопада 2009 року № 12-621 вищезазначена постанова була направлена відповідача та отримана останнім 16 листопада 2009 року (а.с. 11).
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України «Про електроенергетику»споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
З матеріалів справи вбачається, що військовою частиною А 3120 з відкритим акціонерним товариством енергетична компанія «Чернігівобленерго»укладено договір № 780 від 29.11.2007 року на постачання електричної енергії, в якому військова частина А3120 є споживачем електричної енергії, що підтверджується копією договору № 780, копією порядку розрахунків за використану електричну енергію, та копією акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, які маються в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 27 ЗУ «Про електроенергетику»за правопорушення в електроенергетиці суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність, а саме за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч оподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 27 вищевказаного Закону передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі та перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком Чернігівського окружного адміністративного суду, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена на законних підставах, її виконання є обов'язковим для відповідача.
Також, враховуючи, те що Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.12.2009 року у справі № 2а-12239/09/2570 за позовом Військової частини А 3120 до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернігівській області, державного інспектора з енергетичного нагляду Ніколаєнка Павла Миколайовича про визнання дій незаконними та скасування постанови, в задоволенні позову відмовлено повністю, рішення набрало законної сили, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 255 КАС постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрало законної сили, в одній справі не можуть оспорюватися в іншій справі за участю тих самих сторін.
Підсумовуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, відповідно до якого позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Військової частини А 3120 про стягнення штрафу, підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд , -
Апеляційну скаргу відповідача -Військової частини А 3120 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року -залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді: