79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
11 липня 2011 р. № 2а-5015/11/1370
у складі: головуючого -судді Кузьмича С.М.
при секретарі Залуцькій І.І.
з участю представників: позивача Летишевої Л.В.
відповідача: Кельбас Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Інвеставангард»до державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова про визнання протиправними дій,
Позивач звернувся з позовом до державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова про визнання протиправними дій.
Позов мотивує тим, що позивачем отримано довідку від 21.04.2011 року №624/15-2/37398183 про проведення аналізу діяльності ПП «Інвеставангард»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.02.2011 по 28.02.2011 року, яка складена Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова. В довідці відповідачем, що господарські операції ПП «Інвеставангард»мають ознаки нікчемності, оскільки у підприємства відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, а саме відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, підприємство не знаходиться за юридичною адресою. Тому ПП «Інвеставангард»незаконно формував податковий кредит контрагентам-постачальникам та податкове зобов'язання контрагентам- покупцям. Такі висновки зроблені податковим органом за результатами аналізу податкової звітності, реєстраційних документів та баз даних, якими володіє податковий орган. Податковий контроль органи державної податкової служби здійснюють шляхом проведення перевірок.
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки. Однак, щодо ПП «Інвеставангард»21.04.2011 року податковою інспекцією не проводилась ні документальна, ні камеральна, ні фактична перевірка. Акт перевірки як доказ її проведення та документ, що свідчить про порушення вимог податкового законодавства позивачу не вручався. Просить визнати протиправними дії ДПІ у Франківському районі м. Львова щодо оформлення довідки від 21.04.2011 року № 624/15-2/37398183 та констатації у ній факту неправомірної діяльності ПП «Інвеставангард» щодо вчинення підприємством нікчемних правочинів.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з аналогічних підстав наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову та пояснив, що Згідно п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України - податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавств, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому, одним із способів здійснення податкового контролю є проведення інформаційно- аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби (гі.п.62.1.2 п.61.1 ст.62 Податкового кодеке) України)
Положеннями ст.71 Податкового кодексу України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на неї функцій та завдань. Відповідно до п.п.,72.1.1 п.п.72.1.2 ст.72 Податкового кодексу України для інформаційно- аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема від платника податків та податкових агентів, що міститься в податкових розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронному вигляді копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронному вигляді, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів; про фінансово-господарські операції платників податків, інформація, що надійшла від органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, Національного банку України, зокрема про об'єкти оподаткування, що надгк та /або реєструються такими органами, про результати здійснення державного контрол господарською діяльністю платника податків.
Згідно з п.73.1, п.73.2 ст.73 Податкового кодексу України інформація визначена у ст.72 ць кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окрещ запит органу державної податкової служби у терміни, визначені підпунктом 73.2 цього Кодексу. Д інформації, що надається періодично, належить інформація, визначена у підпунктах 72.1.1.1. 72.1.1.1.2, 721.1.1.3 ( в частині обов'язку платника податків надавати розшифровку податкового кредиту та податкових зобов'язань у розрізі контрагентів).
Таким чином, складена ДПІ у Франківському районі м.Львова довідка від 21.04.2011 р. №624/15-2/37398183 є результатом аналізу податкової інформації, що мітилась в базі даних А1С РПП. АРМ «Бесг-Звіт», матеріалах податкової звітності та реєстраційних документах, право податкового органу на збирання та використання якої, шляхом проведення аналізу діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту регламентовано ст.72, 73 Податкового кодексу України.
ДПІ у Франківському районі м.Львова, встановивши на підставі наявної в ДПІ податкової інформації відсутність у ПП «Інвеставангард»робочої сили, основних фондів для здійснення будь-якого виду діяльності, правомірно дійшов до висновку, склавши при цьому довідку від 21.04.2011 р. №624/15-2/37398183. про нездійснення Позивачем господарської діяльності, що призвело до незаконного формування ПП «Інвеставангард»податкового кредиту іншим суб'єктам господарювання за наслідками господарських операцій які фактично не відбувались.
Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
З копії Довідки від 21.04.2011 року №624/15-2/37398183 про проведення аналізу діяльності ПП «Інвеставангард»з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.02.2011 по 28.02.2011 року, вбачається, що відповідачем зроблено висновок про те, що позивача відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, а саме відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, підприємство не знаходиться за юридичною адресою. Тому ПП «Інвеставангард»незаконно формував податковий кредит контрагентам-постачальникам та податкове зобов'язання контрагентам- покупцям. Такі висновки зроблені податковим органом за результатами аналізу податкової звітності, реєстраційних документів та баз даних, якими володіє податковий орган.
На підтвердження здійснення господарської діяльності представником позивача надано суду копії: договорів про надання послуг, поставки, на виконання робіт, купівлі-продажу; актів здачі-прийняття робіт; видаткових та податкових накладних.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби (далі - ДПС) в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України від 04.12.1990 № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні». Відповідно до ст. 10 цього Закону, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції: - здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; - забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; - контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до норми п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль -це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
При цьому, згідно п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом (в спосіб):
- ведення обліку платників податків;
- інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби;
- перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Положеннями п. 71.1 ст. 71 Податкового кодексу України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби -це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань. З метою отримання податкової інформації органи ДПС мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження (п. 73.3 ст. 73). Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів ДПС або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів ДПС. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи ДПС функцій та завдань.
Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України органи ДПС мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами (ст. 77 Податкового кодексу).
Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника.
Відповідно до наказу ДПА України від 22.12.2010 року № 984 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», акт перевірки -це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Довідка -це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про не встановлення фактів порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
З системного аналізу наведених вище норм Податкового кодексу України у контексті спірних правовідносин суд дійшов висновку, що належним та законним способом податкового контролю, предметом якого є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є документальна перевірка платника податків. В той же час інформаційно-аналітична робота може бути передумовою проведення перевірки платника податків, або проводиться з метою узагальнення та використання результатів проведення таких перевірок.
Зі змісту Довідки та пояснень представника відповідача вбачається, що податковий орган не проводив документальної перевірки позивача в порядку та спосіб, передбачені ст.ст. 75, 77-79, 86 Податкового кодексу України. Акт перевірки (службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податку і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства) не складався. Одночасно слід зауважити, що норми Податкового кодексу України, в т.ч. глави 7 «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів ДПС», не передбачають іншого способу податкового контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, встановлення фактів порушення вимог податкового законодавства, а ніж проведення перевірки платника податків.
Таким чином, дії ДПІ у Франківському районі м. Львова щодо проведення аналізу діяльності ПП «Інвеставангард» в порядку ст.ст. 71-73 Податкового кодексу України, за наслідками якого складено довідку та встановлено факт неправомірної діяльності платника податку не ґрунтуються на Законі та, відповідно, є протиправними.
Крім того, зі змісту Довідки вбачається, що порушення законодавства виявлені шляхом аналізу даних ФІС РПП, АРМ «Бест-Звіт», інформаційно-аналітичних довідок, та іншої податкової інформації наявної у відповідача, станом на момент реєстрації довідки перевірки.
Первинні документи відповідачем не аналізувалися, тому висновки викладені в Довідці не є обґрунтованими та не підтвердженні посиланнями на будь-які первинні документи.
Наведене свідчить, що дії ДПІ у Франківському районі м. Львова по проведенню «аналізу»ПП «Інвеставангард»»не відповідають вимогам Податкового кодексу України щодо підстав, порядку та процедури проведення податкового контролю платника податку. Аналіз, за наслідками якого складено довідку, за своєю правовою природою не є документальною перевіркою та жодним чином не доводить факту порушення позивачем податкового законодавства.
Зазначені органом ДПС аргументи не доводять правомірності його дій, оскільки аналіз фінансово-господарської діяльності платника податків проведено в порядку та спосіб, що суперечать Податковому кодексу України.
Відповідно до норми ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а дії відповідача щодо проведення «аналізу»- визнанню протиправними.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує позивачу судові витрати з Державного бюджету України в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 7 - 14, 18, 19, 70, 71, 86, 99-102, 158-163, 167 КАС України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ДПІ у Франківському районі м. Львова щодо оформлення довідки від 21.04.2011 року № 624/15-2/37398183 та констатації у ній факту неправомірної діяльності ПП «Інвеставангард»(вчинення підприємством нікчемних правочинів)
Стягнути з Державного бюджету України в користь ПП «Інвеставангард»сплачений судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 15.07.2011 року.
Головуючий С.М.Кузьмич