23 червня 2011 року 2а-2390/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Спиридонової В.О.,
за участю секретаря судового засідання Волощука О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Сільпо Рітейл»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Ухвалою окружного адміністративного суду м. Києва від 19.04.2011 справу Приватного акціонерного товариства «Сільпо Рітейл»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було передано на розгляд Київського окружного адміністративного суду. Відповідно до протоколу розподілу справи між суддям від 20.05.2011, було визначено головуючим у справі суддю Київського окружного адміністративного суду Спиридонову В.О.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач повідомив позивача, що надана ним в електронній формі та надіслана засобам телекомунікаційного зв'язку декларація з податку на прибуток підприємства (надалі -декларація) за 9 місяців 2010 року невизнана податковою звітністю. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач оскаржив їх в адміністративному порядку. В ході судового розгляду було подано заяву про зменшення позовних вимог, де представник позивача просить визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області, оформлене у вигляді листа від 10 листопада 2010 року вих. № 9837/10/15-125 про невизнання податковою звітність декларації на прибуток підприємств за 9 місяців 2010 Приватного акціонерного товариства «Сільпо Рітейл».
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час, та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив. Заперечень проти адміністративного позову не надав.
Частиною 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача -суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надіслано декларацію за 9 місяців 2010 року в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку з накладанням електронного цифрового підпису.
20.10.2010 позивачем отримано квитанцію № 2, відправленою шлюзом прийому звітності ДПА України про прийняття податкових документів до бази даних ДПС.
12.11.2010 позивачем було отримано від відповідача лист від 10.11.2010 № 9837/10/15-125 з рішенням про невизнання як податкової звітності податкових декларацій за 9 місяців 2010 року, поданих позивачем в електронній формі (засобами телекомунікаційного зв'язку за № 9004556833).
У вказаному листі відповідач зазначив, що згідно з п. 1.6. «Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 № 143 (із змінами та доповненнями), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 за № 271/7592 «Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання»(надалі -Порядок № 143) встановлено, зокрема, що у декларації зазначаються усі передбачені в ній показники. Якщо будь-який рядок декларації не заповнюється через відсутність операції (суми), то такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації. Дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності).
Також у листі від 10.11.2010 № 9837/10/15-125 відповідач зазначив, що товариством до ДПІ подано декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року з порушенням Порядку № 143. У зв'язку з чим подана декларація заповнена всупереч правилам, отримує статус «Не визнаною як податкова звітність».
На рішення відповідача від 10.11.2010 № 9837/10/15-125 позивачем 22.11.2010 було подано до відповідача скаргу від 10.11.2010 вих. 9837/10/15-125. Відповіді на вищезазначену скаргу відповідачем надано не було.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
На момент виникнення спірних правовідносин, подання податкової декларації з податку на додану вартість було передбачено п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-ІІІ.
Як зазначалось вище, п. 1.6. Порядку № 143 передбачено, що у декларації зазначаються усі передбачені в ній показники. Якщо будь-який рядок декларації не заповнюється через відсутність операції (суми), то такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації.
Відповідно до п. 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827 (надалі -Методичні рекомендації) податкова звітність до органів податкової служби надається (надсилається), серед іншого, засобами телекомунікаційного зв'язку з накладанням електронного цифрового підпису - до ЦОЕЗ, у тому числі через оператора.
Підпунктом 4.3. Методичних рекомендацій встановлено, що податкова звітність має бути, зокрема, повністю заповненою, а саме: наявні обов'язкові реквізити та значення показників, що не заповнюються через відсутність інформації, мають бути прокреслені.
На підставі пп. 4.4. Методичних рекомендацій працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
У цьому контексті під обов'язковими реквізитами розуміються: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період; назва платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року N 118 "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України" або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ; ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи; місцезнаходження платника податків; назва ОДПС, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.
Якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація, а саме: у ній не зазначено обов'язкових реквізитів або не проставлено прочерк у показниках, які не заповнюються пп. 1) пп. 4.5. Методичних рекомендацій).
З наданої суду копії декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року вбачається, що всі рядки декларації, які не заповнені через відсутність операції (суми) прокреслені відповідно до вимог Порядку 143 та Методичних рекомендацій.
В той же час, підпунктом 4.5 Методичних рекомендацій також передбачено, що у вказаних вище випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм Закону N 2181.
Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп "ОТРИМАНО, попереджено про можливість невизнання" (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій).
Структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином (пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181).
У БДАЗ ця податкова звітність тільки реєструється (без внесення показників) та отримує статус "Не визнано як податкова декларація" із обов'язковим зазначенням підстав невизнання, а в коментарях проставляється реєстраційний номер повідомлення ОДПС (про невизнання податкової звітності як податкової декларації) та дата його відправки.
У листі відповідача від 10.11.2010 № 9837/10/15-125 не зазначена конкретна підстава прийняття рішення про надання декларації позивача статусу "Не визнано як податкова декларація".
За вказаних обставин, суд встановив протиправність дій відповідача у невизнанні декларації з податку на прибуток підприємтсва за 9 місяців 2010 року позивача, поданої 20.10.2010 за реєстраційним номером 9004556833, як податковою звітністю, а отже рішення відповідача щодо неприйняття даної декларації як податкової звітності підлягає скасуванню.
Пунктом 4.7 наказу ДПА України від 31.12.2008 № 827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України»встановлено, якщо за результатами судового або адміністративного оскарження дій службової (посадової) особи щодо відмови у прийнятті податкової звітності задовольняються вимоги платника податків, то: на підставі рішення суду, що набрало законної сили, або рішення органу ДПС про результати розгляду скарги в електронних базах податкової звітності податкова звітність проводиться датою надходження таких рішень до підрозділу ведення та захисту податкової звітності та проставляється підстава із зазначенням реєстраційних даних документа.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області, оформлене у вигляді листа від 10 листопада 2010 року вих. № 9837/10/15-125 про невизнання податковою звітністю декларації на прибуток підприємств за 9 місяців 2010 року закритого акціонерного товариства «Сільпо Рітейл».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Сільпо Рітейл» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.