Справа №2-а-4809/11
07.06.2011 Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Уманський міськрайонний суд Черкаської області, в складі:
головуючого - судді Коваля А.Б.
при секретарі Безвенюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Уманському районі проведення перерахунку доплати (ст. 39) та додаткової пенсії (ст. 51) Закону № 796-12 за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 із позовом про те, що держава окремими законами України встановила певні пільги, компенсації і гарантії, які є загальнообов'язковими і мають додержуватися органами державної влади та місцевого самоврядування.
Для непрацюючих пенсіонерів, проживаючих на забрудненій території 4 категорії це Закон України № 796-12 „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року.
Згідно п. 21 ст. 11 ЗУ № 2532 від 01.07.1992 року „Про внесення змін і доповнень до Закону № 796-12” ст. 39 регламентує, що доплата до пенсії має бути в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ст. 51 ЗУ № 796-12 особам, віднесеним до 4-ї категорії, за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається додаткова пенсія в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції від 06.06.1996 року громадянам, які працюють в зоні посиленого радіоекологічного контролю, доплата становить одну мінімальну зарплату; пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у таких зонах - доплата згідно ч. 1 цього Закону, тобто одна мінімальна зарплата.
Але відповідач ігнорує норми чинного Закону України № 796-12, а при нарахуванні пенсії керуються постановами Кабінету Міністрів України, зокрема постановою № 836 від 26 липня 1996 року.
Дізнавшись про порушені права, звернулися до відповідача із заявами про проведення перерахунку доплати у збільшеному розмірі, але 10 листопада 2010 року кожному заявникові відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що доплата проводиться в розмірі 5,2 грн., на підставі вищезазначеної постанови КМУ № 836. на їх заяви до УПФУ відносно довідки про доходи (пенсії) за останні шість місяців повідомили, що крім того, їй усім нараховується і додаткова пенсія в розмірі 5% (ПКМ № 530). В другому півріччі 2010 року (залежно від періоду) це 35,45 грн., 36,15 грн. і 36,70 грн.
Вважають таку відмову неправомірною.
Просять зобов'язати УПФУ в Уманському районі провести перерахунок доплати до основної пенсії за половину вересня-грудень 2010 року та січень-половину березня 2011 року, яка повинна становити мінімальну заробітну плату щомісячно згідно ст. 39 Закону України № 796-12 „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на користь кожного із позивачів. Або ж погодитися з нижчевикладеним перерахунком. Згідно ст. 1 ЗУ № 1646-17 від 20.09.2009 року мінімальна зарплата становила: з 01 вересня 2010 року - 888 гривень; з 01 жовтня 2010 року - 907 гривень; з 01 грудня 2010 року - 922 гривні; з 01 січня 2011 року - 941 гривну. Тобто, заборгованість доплати кожному з позивачів в 2010 році становить: за вересень (888 гривень (мінімальна зарплата) - 5 гривень 20 копійок (виплачена доплата) х 0,5 міс. = 441,4 грн.; за жовтень - листопад (907 гривень (мінімальна зарплата) - 5 гривень 20 копійок (виплачена доплата) х 2 міс. = 1803,6 грн.; за грудень (922 гривень (мінімальна зарплата) - 5 гривень 20 копійок (виплачена доплата) = 916,8 грн.; за січень - березень 2011 року (941 грн. (мінімальна зарплата) - 5 гривень 20 копійок (виплачена доплата) х 2,5 міс. = 2339,5 грн. Загальна заборгованість по доплаті кожному становить: 5501,3 грн.
Зобов'язати УПФУ в уманському районі провести перерахунок додаткової пенсії за вересень-грудень 2010 року та січень-лютий 2011 року, яка повинна становити 15 % мінімальної пенсії за віком, щомісячно згідно ст. 51 ЗУ № 796-12. Мінімальна пенсія за віком становила: з 01 вересня 2010 року - 709 гривень; з 01 жовтня 2010 року - 723 гривні; з 01 грудня 2010 року - 736 гривень, а з 01 січня 2011 року - 750 гривень. Тобто, недоплата додаткової пенсії становить: за вересень 2010 року 709 грн. (мінімальна пенсія) х 0,15 (15 %) - 35,45 грн. (виплачена додаткова пенсія) х 0,5 міс. = 35,45 грн.; за жовтень - листопад 2010 року 723 грн. (мінімальна пенсія) х 0,15 (15 %) - 36,15 грн. (виплачена додаткова пенсія) х 2 міс. = 146,0 грн.; за грудень 2010 року 736 грн. (мінімальна пенсія) х 0,15 (15 %) - 36,7 грн. (виплачена додаткова пенсія) = 73,7 грн.; за січень - березень 2011 року 750 грн. (мінімальна пенсія) х 0,15 (15 %) - 37,5 грн. (виплачена додаткова пенсія) х 2 міс. = 187,5 грн. Сума недоплаченої додаткової пенсії становить 442,65 гривень. Ціна позову кожному - 5943 гривні 95 копійок.
Стягнути з УПФУ в Уманському районі (згідно п. 4 ч. 4 ст. 105 КАС України) на користь кожного із позивачів по 5943 гривні 95 копійок.
Представник позивачів ОСОБА_1 в судовому засіданні в повному об'ємі підтримав позовні вимоги. У відповідності до чинного законодавства відповідач має нараховувати і виплачувати додаткову пенсію та доплату до пенсії позивачам в значно більшому розмірі, ніж виплачує. Звернувшись до управління Пенсійного фонду України в Уманському районі позивачі отримали відмову, яку позивачі вважають протиправною, тому для захисту своїх прав звернулися до суду з цим позовом. Просить суд позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважає позов безпідставним та підтримує заперечення в якому зазначено, що позивачі щомісячно отримували пенсію і не могли не знати про розмір пенсії, що була нарахована, тобто знаючи про права і обов'язки передбачені ЗУ № 2195 від 18.11.2004 року не зверталися до управління. А не в повному обсязі використання позивачами свого права на звернення та оскарження дій не є підставою для задоволення позову.
Згідно ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (чинної до внесення змін до цієї статті з прийняттям Держбюджету на 2008 рік) громадянам, які працюють на територіях радіо активного забруднення, провадиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. У відповідності до чинного законодавства, спірні правовідносини крім Закону регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Так, розмір виплат, передбачених цим Законом, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 і, у відповідності до указу Президента України від 25.08.96 р. № 762/96 щодо проведення грошової реформи, становить 5 гривень 20 копійок. Вказана сума і виплачується позивачам управлінням.
Згідно ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Питання визначення додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 4 відповідно цього Закону законодавчо врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 і становить 5 % від прожиткового мінімуму. Тобто позивачам призначена та виплачується додаткова пенсія відповідно документів пенсійної справи та норм чинного законодавства.
На їх думку, відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Суд, вислухавши представника позивачів, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 645616 виданого 11 листопада 2004 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 837765 виданого 15 грудня 2010 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365356 виданого 10 березня 1993 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365355 виданого 10 березня 1993 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_6, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365312 виданого 10 березня 1993 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_7, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365366 виданого 10 березня 1993 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365318) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивач ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_9, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю (посвідчення серії В - П № 365371 виданого 10 березня 1993 року) та знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Уманському районі Черкаської області і отримує до основної пенсії надбавки за шкоду, заподіяну здоров'ю та за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Позивачі зверталися до відповідача із письмовими заявами про перерахунок пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак відповідач відмовив у проведенні перерахунку.
У Конституції України, Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (ст. 1) і визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст. 3), права та свободи людини є невідчужуваними і непорушними (ст. 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22).
У ч. 2 ст. 8 Конституції України встановлено вимогу, щодо законів України - усі вони приймаються виключно на підставі Конституції і повинні відповідати їй.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України „Про прожитковий мінімум” прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Статтею 2 вказаного Закону визначено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги по безробіттю та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
В ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, вказано, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак суд вважає, що наявність такої норми не є підставою для відмови в реалізації громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця.
В ст. 51 цього Закону вказується, що особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, повинна виплачуватися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком. Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком.
Як встановлено судом позивачі є потерпілими внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії та проживають в зоні посиленого радіоекологічного контролю і одержують пенсію у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Тому, на думку суду, відповідач відмовивши в здійсненні перерахунку не донарахованої доплати до пенсії та додаткової пенсії порушив норми закону, тому дії відповідача суд визнає неправомірними.
Керуючись ст.ст. 1, 21, 22, 46, 95, 116, 117, 152 Конституції України, ст.ст. 39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 17, 19, 94, 158, 159, 160-163 КАС України, суд -
Позов задоволити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області щодо відмови здійснити перерахунок доплати до пенсії та щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 доплати до пенсії згідно ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, визначеної за правилами, передбаченими ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з жовтня 2010 року по квітень 2011 року (з 20 жовтня 2010 року по 20 квітня 2011 року), з урахуванням здійснених виплат за вказаний період часу.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А.Б. Коваль