Постанова від 29.06.2011 по справі 2-а-852/11

Справа № 2а-852/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 року м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Бурлака М.В. розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаські області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії, зобовязання перерахувати пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаські області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії, зобовязання перерахувати пенсію. Підставами своїх вимог вважає, те, що вана є пенсіонеркою за віком та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області.

Після призначення пенсії вона продовжувала працювати, а тому відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України №1058-ІУ від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нею 04.01.2010 року була подана заява до Управління Пенсійного Фонду України в Монастирищенському районі щодо перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи та заробітної плати.

В квітні 2011 року з преси та телебачення вона дізналась проте, що працюючим пенсіонерам перерахунки органами Пенсійного фонду України проводяться з порушенням чинного законодавства. Раніше її нічого не було відомо про порядок перерахунку пенсії, вона не має спеціальної освіти, через що не знала що порушені її права. Після того, як вона дізналась про те, що її права порушені, вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі за роз'ясненням.

З листа Управління ПФУ від 12 квітня 2011 року № 2699/03 вона дізналась, що її права порушено, так як для перерахунку її пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»було взято значення показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 року (1197.91 грн.)

У вказаному рішенні зазначається, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

У зв'язку з цим, до законодавчого врегулювання питання, перерахунок пенсії проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197 гривень 91 копійка.

Але, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України Мо.1058-1V від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Показник середньої заробітної плати за 2009 рік затверджений у розмірі 1650 гривень 43 копійки.

З даною відповіддю вона не погоджується, оскільки дане твердження порушує принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України), право громадян на соціальний захист (ст. 46 Конституції України), при цьому при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України).

У зв'язку з вказаним вона вважає дії відповідача щодо перерахунку її пенсії неправомірними так як цей показник повинен був братися за 2009 рік, а не за 2007, як це було зроблено. Так як відповідачем перерахунок пенсії їй був проведений відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 28.05.2008 року №. 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197 гривень 91 копійка. Такі дії відповідача протирічать вимогам закону та є протиправними.

Зазначені нею обставини підтверджуються доданими до позовної заяви матеріалами, тому просить її позовні вимоги задоволити у повному обсязі.

Відповідачем надано суду заперечення проти позову, в якому відповідач зазначає, що

вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав: позивач перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся з заявою до управління про перерахунок своєї пенсії в січні 2010 року відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон). З 01.01.2010р. проведено перерахунок пенсії, дораховано страховий стаж після призначення пенсії.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначився згідно ст. 40 Закону.

Підпунктами 9,10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до статтей 40,42 Закону та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано-ці зміни такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення п. 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян ОСОБА_2 Міністрів України прийняв постанову від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою передбачено обмеження максимального розміру пенсії.

У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту 11 постанови ОСОБА_2 Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. Пенсійне забезпечення громадян на сьогоднішній день проводиться у відповідності до чинного законодавства на рівні, не нижчому грудня 2008 року, та виходячи з фінансових можливостей державного бюджету.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходи) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197,91 грн.).

Питання про неконституційність актів ОСОБА_2 Міністрів України слід вирішувати відповідно до ст. 150 Конституції України, тобто шляхом внесення в установленому порядку подання до Конституційного Суду України.

Вважає, що необхідно зазначити, що для врегулювання даного питання у ОСОБА_3 України був зареєстрований законопроект "Про внесення змін до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам). 31.03.2009 року на пленарному засіданні ВР України народними депутатами не підтримане питання включення даного законопроекту до порядку денного.

Вважає, що пенсія позивачу перерахована відповідно до чинного пенсійного законодавства та на підставі документів пенсійної справи, тому, враховуючи все вищезазначене та керуючись статтями 6 та 19 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008року, ст.ст.40, 42, Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 17, 99, 100, 122, 162, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. за №8-2 (із змінами та доповненнями), зареєстровано в Мін"юсті України від 13.03.2008р. за №209/14900. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити повністю.

3астосувати норми ст.ст.99 та 100 КАСУ, так як позивачем пропущено строки звернення до адміністративного суду для захисту порушеного права. просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 14 квітня 2011 року даний адміністративний позов в частині вимог за період з 07.10.2010 року до 10.10.2010 року включно залишено без розгляду.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження, а тому, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню і виходить з наступного:

Встановлено, що позивач є пенсіонером і має право на пенсійне забезпечення та перерахунок пенсії відповідно до вимог чинного законодавства і це право позивача відповідачем не оспорюється.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачці, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивачки та відповідач у справі є належним.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_3 України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до п. 6 ст. 93 Конституції України виключно Законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами е «Зкон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 50 та 54 Закону № 796 є чинними у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними.

Тому суд вважає помилковим посилку відповідача на те, що після рішення Конституційного Суду України без вирішення питань про перерахунок пенсій в законодавчому порядку без визначення показника заробітної плати (доходи) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році не було правових підстав для перерахунку позивачу пенсії, оскільки скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ст. ст. 40-42 Закону України «Про обов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, шо передує року перерахунку пенсії.

Показник заробітної плати за 2009 рік по України встановлено у розмірі 1650, 43 грн., тому у відповідача були всі законні підстави здійснити позивачу перерахунок пенсії за її заявою, виходячи із вказаного показника.

Суд вважає, що підстав для поновлення строку позовної давності не має, і вважає за необхідне задоволити позовні вимоги позивач в межах шестимісячного строку встановленого ст. 99 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, та керуючись нормами ст. 8, ст. 22, ст. 46 Конституції України ст.. 42 Закону України про «Загалбнообовязкове державне пенсійне страхування»

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, з 16.11. 2010 року по 16.05.2011 року.

В іншій частині позову відмовити.

Суддя Монастирищенського

районного суду М.В Бурлака