Постанова від 02.03.2011 по справі 2-а-2024/11

02.03.2011

Справа №2-а-2024-2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2011 року Слов'янський міьскрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Руденко Л.М.

при секретарі -Кобець О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Слов'янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську -про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера, згідно діючого законодавства та стягнення недоотриманої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

07.02.2011р. до Слов'янського міськрайонного суду з адміністративною позовною заявою про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера, згідно діючого законодавства та стягнення недоотриманої пенсії звернувся ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську, мотивуючи свої вимоги тим, що він є одержувачем пенсії за віком, призначеної йому згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058. Після призначення йому пенсії за віком він продовжував працювати, у зв'язку з чим у нього відповідно до ч.4 ст.42 Закону виникло право на перерахунок пенсії.

Частиною 4 статті 42 Закону передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст.40 Закону.

Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу, підряд до 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлено ст.27 Закону, згідно з якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П -розмір пенсії у гривнях,

Кс -коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 Закону.

Згідно із ч.2 ст.40 Закону встановлено, що заробітна плата (доход) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс * (Ск/К), де:

Зп -заробітна плата( доход) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях,

Зс -середня заробітна плата працівників у галузях економіки України за календарний рік,

Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць,

К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік, для визначення розміру заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З огляду на викладене, 14.09.2010р. він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн.

31 січня 2011 року він звернувся до відповідача із заявою, в якій наполягав на проведенні перерахунку призначеної пенсії за віком, виходячи із заробітної плати працівників за 2009 рік.

Відповідач у проведенні йому вказаного перерахунку відмовив, посилаючись на те, що згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09-039, №4096/02-01 відповідно до яких до законодавчого регулювання питань визначення показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої виплачені страхові внески, перерахунок пенсії в 2009 році по теперішній час відповідно до пп..3 п.11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008р. здійснюється із застосуванням середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої виплачені страхові внески і яка відповідно до Закону враховується для нарахування пенсії за 2007 рік -1197,91 грн.

Перерахунок призначеної йому пенсії за віком був здійснений відповідачем згідно із вказаною постановою по стажу та заробітку, а тому відповідач вважає, що він діяв правомірно і у нього немає підстав для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Вважає відмову відповідача в перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи з розміру середньої заробітної плати за 2009 рік, неправомірною.

Щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом, то він не є пропущеним з урахуванням того, що відповідно до ст..87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ -сума пенсії, або її частина неодержані своєчасно з вини органу, що нараховує або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч.3 ст.22, ст.64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів, їх окремих положень, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Просив взяти до уваги те, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме ч.2 ст.46 Закону, передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Правомірність його законних вимог підтверджена існуючою судовою практикою по аналогічній категорії справ в адміністративних судах усіх рівнів в Україні.

Просив суд:

- визнати неправомірною відмову УПФУ в м. Слов'янськ у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік;

- зобов'язати УПФУ в м. Слов'янськ провести йому перерахунок призначеної пенсії, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01.01.2010р.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, але надав суду заяву у якій свої вимоги підтримав у повному обсязі та просив справу розглянути без його участі, а позовні вимоги задовольнити.

Представник Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську до суду не з'явився, надав суду заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог за наступних підстав.

Згідно ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України -адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач мав можливість звернутися за відновленням свого порушеного права ще в лютому 2010 року і не відомо з яких причин не зробив цього.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську. На виконання заяви позивача від 15.06.2010р., управлінням здійснено перерахунок пенсії з використанням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік з 1 липня 2010 року.

Відповідно до ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року 1058-ІУ, перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки:

У разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії 14.01.2010р., тому згідно ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок був здійснений розпорядженням з 01.01.2010р. по стажу.

Перерахунок по заробітній платі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік проводити невигідно, оскільки це призвело до зменшення розміру пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006р. №489-У «Про державний бюджет на 2007 рік»дію частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зупинено на 2007 рік.

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік»від 28.12.2007р. № 107-УІ частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (доход) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разу якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008, вказані зміни до ч. 4 ст.42 зазначеного Закону визнані неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії не були чинними.

Отже на час звернення позивача до відповідача про перерахунок його пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата для обчислення пенсії визначається за певною формулою і із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення та призначення пенсії. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу), враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу), після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за місяць, що передує зверненню за призначенням пенсії.

На час проведення перерахунку позивачу не був визначений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тому був застосований такий показник за 2007 рік відповідно до п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»з застосуванням показників середнього заробітку, який діяв на момент прийняття Постанови -1197,91 грн. на 2007р.

Пенсійний фонд України звільнений від сплати державного мита відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» №7-93 від 21.01.1993р.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи доводи викладені в адміністративному позові ОСОБА_1 та у запереченні УПФУ в м. Слов'янськ, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Так у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:

- ОСОБА_1. з 2008 р. одержує пенсію за віком, призначену йому згідно із ЗУ ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' від 09.07.2003 р. № 1058-1У (а.с.8);

- після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжував працювати та 14.01.2010р. звернувся до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янськ Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. (1650,43 грн.);

- Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янськ Донецької області здійснило такий перерахунок, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 р. (1197,91 грн.).

Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янськ Донецької області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. є неправомірними з наступних підстав.

Частиною 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадить перерахунок пенсії з урахуванням стразового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2010 року.

Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У, згідно із якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П=Зn*Кс, де:

П - розмір пенсії у гривнях.

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи визначений відповідно до ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У.

Частинами 2 та 3 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У встановлено, що: " Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д

___

Зд = х 100 %, де

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

3. При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбання спеціального торгового патенту), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

П х Ч

З = , де:

Т

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

П - сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний в межах відповідного періоду;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці"

Відповідно до ч 4 ст. 42 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У, "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії".

З дня призначення пенсії ОСОБА_1 і до звернення його до управління ПФУ в м. Слов'янську пройшов час, передбачений ст. 42 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-1У, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не ґрунтується на законі і є безпідставною.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Пунктом 1 статті 93 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні питання про перерахунок пенсії за віком, управління ПФУ в м. Слов'янську має керуватися безпосередньо приписами ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема ст.ст. 27, 40, 42 цього Закону.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 93 Конституції України; ст.ст. 27, 40, 42, 105 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; ст.ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 104, 105, 159 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера, згідно діючого законодавства та стягнення недоотриманої пенсії задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янськ у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янськ провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01.01.2010р.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя :