ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
29.05.2008 р. № 8/277
Окружний адміністративний суд міста Києва в особі судді Пилипенко О.Є., при секретарі Коваль А.В.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовом Закритого акціонерного товариства «Українські Сателітарні Системи»
до Відділу приватизації комунального майна Подільського району міста Києва
про зобов'язання виконати рішення
За участю представників сторін
від позивача: Новікова В.О. за дов. від 25.05.2007 р.
від відповідача: Путіна Т.Є. за дов. № 01/891 від 15.11.2007 р.
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання виконати рішення Х сесії V скликання Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007р. «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району, що підлягають приватизації та внесення змін до попередніх рішень»(додаток 1 п. 59) та укласти договір купівлі-продажу нежилих приміщень, що розташовані за адресою по вул. Волоська, 5 літера А, загальною площею 712,10 кв. м. в м. Києві.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Х сесії V скликання Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007р. позивачеві, як орендарю вказаного приміщення було надано дозвіл на приватизацію спірного приміщення шляхом викупу. Головним управлінням охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації 22.04.2008 р. було надано висновок, яким погоджено приватизацію позивачем на спірне приміщення.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на ст. 1 Закону України “Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини” відповідно до якої приватизацію пам'яток культурної спадщини заборонено до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації. Оскільки, вказаний перелік не затверджений, дії відповідача по тимчасовому призупиненню процесу приватизації нежилого приміщення є правомірними, а позовні вимоги безпідставними.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до договору оренди № 459 від 01.02.2000 р. позивач є орендарем будинку загальною площею 844,2 кв. м. по вул. Волоській, 5 літ. «А». Даний будинок надавався з метою проведення його реконструкції та подальшого використання. Строк дії договору встановлено до 28.04.2014 року.
Рішенням Х сесії V скликання Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007р. було затверджено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем (додаток № 1), та конкурентним шляхом (додаток № 2). Згідно п. 59 зазначеного переліку (додаток № 1) позивачу було надано дозвіл приватизувати шляхом викупу орендовані ним нежилі приміщення загальною площею 712,10 кв. м. по вул. Волоській, 5 літ. «А»в м. Києві.
Позивач звернувся до Відділу приватизації комунального майна Подільського району міста Києва з листом, в якому просив укласти договір купівлі-продажу нежилих приміщень загальною площею загальною площею 712,10 кв. м. по вул. Волоській, 5 літ. «А»в м. Києві.
Листом від 25.04.2008 року № 04/356 відповідач відмовив позивачу в укладенні договору купівлі-продажу, посилаючись на заборону приватизації до затвердження Верховною Радою України переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації, відповідно до Закону України «Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини».
Згідно Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” викуп майна підприємств, зданих в оренду, проводиться з додержанням вимог, передбачених чинним законодавством про приватизацію.
Відповідно до ст. 10 зазначеного закону відповідний орган приватизації публікує в 'інформаційному бюлетені та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації, перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, який містить назву об'єкта приватизації та його місцезнаходження.
Частиною 1 ст. 8 названого закону передбачено, що підготовка до приватизації здійснюється з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства. Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
У зв'язку з тим, що будинок № 5 по вул. Волоській у м. Києві є щойно виявленим об'єктом культурної спадщини, Головним управлінням охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації 22.04.2008 р. було надано висновок стосовно приватизації приміщень шляхом викупу. Згідно вказаного висновку було погоджено приватизацію позивачем приміщень у будинку № 5 по вул. Волоській у м. Києві.
Відповідно до вимог чинного законодавства підготовка об'єкту до приватизації спірних приміщень мала відбуватись протягом двох місяців з дня відповідного рішення, а саме рішення Х сесії V скликання Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007р., яким було затверджено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району м. Києва, що підлягають приватизації шляхом викупу.
Таким чином, строки підготовки об'єкта до приватизації були порушені. Відповідно до чинного, на час виникнення спірних правовідносин, законодавства приватизація вказаного об'єкту мала відбуватись протягом двох місяців з дня прийняття рішення Подільською районною радою 12.07.2007р.
Відповідно до чинного законодавства об'єкти культурної спадщини, що є пам'ятками (за винятком пам'яток, відчуження яких обмежується законодавчими актами України) можуть бути відчужені, а також передані власником або уповноваженим ним органом у володіння, користування чи управління іншій юридичній або фізичній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини (ч.1 ст. 18 Закону України “Про охорону культурної спадщини”). Перелік пам'яток, які не підлягають приватизації, затверджується Верховною Радою України.
На час прийняття рішення Подільською районною у м. Києві радою від 12.07.2007р. та протягом двох місяців -строку встановленого законодавством для здійснення підготовки об'єкту до приватизації Верховною Радою України перелік пам'яток, які не підлягають приватизації не був затверджений.
Висновком Головного управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації від 22.04.2008 р. було погоджено приватизацію шляхом викупу позивачем приміщень будинку № 5 по вул. Волоській у м. Києві.
Відповідно до Закону України “Про охорону культурної спадщини” пам'яткою є об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Згідно переліку об'єктів культурної спадщини будинок по вул. Червоноармійській № 48 є нововиявленою пам'яткою, згідно категорії охорони -нововиявлена архітектура (житлова архітектура). Визначення “нововиявлена пам'ятка культурної спадщини” містилося в Законі Української РСР “Про охорону і використання пам'яток історії та культури”, який втратив чинність у 2000 році. Таким чином “нововиявлений” об'єкт культурної спадщини, який не внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, і не набув статусу пам'ятки національного чи місцевого значення не є предметом регулювання Закону України “Про тимчасову заборону приватизації пам'яток культурної спадщини”, та може бути приватизованим у встановленому законодавством порядку.
Враховуючи викладене, позивачем були дотримані всі вимоги законодавства, що передбачені для підготовки до приватизації спірних приміщень, які було внесено до переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем за рішенням Х сесії V скликання Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007р., тому у відповідності до ст. 4 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” відповідач зобов'язаний здійснити всі необхідні дії на виконання рішення Подільської районної в м. Києві ради № 227 від 12.07.2007 р.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін суд прийшов до висновку, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме, необхідно зобов'язати Відділ приватизації комунального майна Подільського району міста Києва виконати рішення X сесії Подільської районної у м. Києві ради V скликання від 12.07.2007р. № 227 «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району, що підлягають приватизації та внесення змін до попередніх рішень»(додаток 1 п. 59) та укласти договір купівлі-продажу нежилих приміщень, що розташовані за адресою по вул. Волоська, 5 літера А, загальною площею 712,10 кв. м. в м. Києві з Закритим акціонерним товариством «Українські Сателітарні Системи».
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Відділ приватизації комунального майна Подільського району міста Києва (04070, м. Київ. вул. Щекавицька, 42/48, код ЄДРПОУ 26200699) виконати рішення X сесії Подільської районної у м. Києві ради V скликання від 12.07.2007р. № 227 «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району, що підлягають приватизації та внесення змін до попередніх рішень»(додаток 1 п. 59) та укласти договір купівлі-продажу нежилих приміщень, що розташовані за адресою по вул. Волоська, 5 літера А, загальною площею 712,10 кв. м. в м. Києві з Закритим акціонерним товариством «Українські Сателітарні Системи».
3. Судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп. присудити на користь Закритого акціонерного товариства «Українські Сателітарні Системи»(04070, м. Київ, вул. Щекавицька, 42/48, код 26200699) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Пилипенко