Справа № 2-а/1205/343/11
17 травня 2011 року смт.Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді: Полєна В.С.
при секретарі: Салімон Л.В.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
за участю представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Білокуракине Луганської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про перерахунок та виплату у повному обсязі призначеної пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, -
04 квітня 2011 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про перерахунок та виплату у повному обсязі призначеної пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році серії А № 147145 с, виданим Луганською обласною адміністрацією 28 лютого 2011 року безстроково, а також інвалідом 2 групи захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 09 березня 2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Білокуракинському районі із письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі з урахуванням нормативно-правових актів України, регулюючих вказані правовідносини як інваліду 2 групи в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, виходячи з того, що 8 мінімальних розмірів пенсії за віком становить 8-ми прожитковим мінімумам для непрацездатних осіб та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком із 10 лютого 2011 року, з дня призначення групи інвалідності. 18 березня 2011 року відповідачем було надано позивачу письмову відмову в перерахунку призначеної пенсії, в якій зазначено, що пенсія йому була призначена згідно до діючого законодавства. Позивач ОСОБА_3 вважає відмову в перерахунку пенсій Управлінням Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області незаконною та такою, що порушує його права як пенсіонера-інваліда з наступних підстав. Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-XII від 28 лютого 1991 року з наступними змінами та доповненнями, позивачці як інваліду 2 групи по захворюванню, по якому встановлено причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою, призначена пенсія повинна бути не нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 цього Закону, позивачу призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, повинна бути не нижче по 2-гій групі інвалідності 75 % мінімальної пенсії за віком. Частина четверта статті 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком, приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 р. № 523. Окрім того, постановою Кабміну України від 13 липня 2004 року № 894 передбачено збільшення з 01 вересня 2004 року на 12% пенсії(без врахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексації), призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідачем також такий перерахунок не було проведено. Позивач ОСОБА_3 просить визнати неправомірними дії Управління ПФУ у Білокуракинському районі Луганської області по відмові йому у перерахунку та виплаті у повному обсязі призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, а також зобов'язати УПФУ зробити перерахунок та виплату йому виплачених сум з 10 лютого 2011 року, як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду у розмірі 8-ми мінімальних розмірів пенсії за віком згідно постанови Кабміну України № 894 від 13 липня 2004 року, збільшивши її на 12%, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму за відповідний період згідно ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав заявлені його довірителем позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просить суд позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Представник відповідача -управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі -позов ОСОБА_3 не визнала, надала письмові заперечення проти позову. В судовому засіданні пояснила, що пенсію позивачу призначено згідно до діючого законодавства. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу ОСОБА_3.
Вислухавши пояснення представника позивача, пояснення представника відповідача, дослідивши докази кожний окремо та в їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А № 147145 с, виданим Луганською обласною державною адміністрацією 28 лютого 2011 року безстроково та вкладкою № 653946 с до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А № 147145(а.с.14). Крім того, позивач ОСОБА_3 є інвалідом 2 групи за захворюванням, яке пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10 ААА № 051384, від 10 лютого 2011 року та довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 736118, та посвідченням серії Є № 129414 інваліда 2-гої групи(а.с.15,20) .
В зв'язку з вищевикладеним позивач ОСОБА_3 має право на отримання пенсії як інвалід ІІ групи відповідно до ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в розмірі: основної пенсії по інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю -75% мінімальної пенсії за віком.
Позивач звертався із заявою до управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до вищевказаного Закону, на що 18 березня 2011 року отримав відмову в перерахунку призначеної пенсії з зазначенням розрахунку призначеної і виплаченої пенсії за період з 10 лютого 2011 року(а.с.13).
Отже, пенсія позивачу ОСОБА_3 виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України № 796 -ХІІ від 28.02.1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із змінами внесеними п.п.12,15 ст.28 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», постанов Кабінету міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року і № 654 від 16 липня 2008 року.
Вищезазначені дії відповідача є незаконними, оскільки Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 р. положення пункту 28 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України № 107-17 «Про державний бюджет України на 2008 рік», зокрема до ст. 50 і 54 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнанні неконституційними та нечинними з моменту їх ухвалення. При цьому, Конституційний Суд України виходив з того, що внесення змін до законів України, зупинка їх дії чи скасування при прийнятті Закону України «Про бюджет…», який не має вищої юридичної сили стосовно інших законів, є неприпустимим, оскільки це створює протиріччя в законодавстві і, як наслідок, призводить до обмеження прав та свобод людини і громадянина.
В зв'язку з скасуванням Конституційним Судом України змін до Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, ст. 50, 54 даного Закону, починаючи з 22 травня 2008 року, продовжують діяти в його попередній редакції.
Тобто, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та віднесених до І категорії, повинна бути призначена в розмірі не менше 75 % мінімальної пенсії за віком, а основна пенсія не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.
Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області, відмовляючи ОСОБА_3 в перерахунку основної і додаткової пенсії не прийняло до уваги, що у відповідності з ч.2 ст.19 і ч.3 ст.22 Конституції України, норми Конституції є нормами прямої дії. Органи місцевої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав не допускається.
Однак згідно зі ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»дія положень даного Закону не може призупинятися чи змінюватися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Незважаючи на те, що Кабінету Міністрів України частиною 5 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року надано право встановлювати порядок обчислення пенсій по інвалідності постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак це не означає, що останній може допускати звуження змісту та обсягу прав інвалідів та порушення основних положень закону.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_3 в частині зобов'язання відповідача - УПФУ зробити перерахунок та виплату йому виплачених сум з 10 лютого 2011 року, як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду у розмірі 8-ми мінімальних розмірів пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму за відповідний період згідно ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підлягають задоволенню як такі, що знайшли своє підтвердження під час судового засідання.
Позов ОСОБА_3 в частині зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплату йому виплачених сум з 10 лютого 2011 року, як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду у розмірі 8-ми мінімальних розмірів пенсії за віком, згідно постанови Кабміну України № 894 від 13 липня 2004 року, збільшивши її на 12%, задоволенню не підлягають з наступних підстав. Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року передбачене збільшення з 01 вересня 2004 року на 12% пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язане Міністерство фінансів України при формуванні Державного бюджету на 2005 рік передбачити кошти для підвищення пенсії інвалідам. Таким чином вказаною постановою чітко визначено дату проведення зазначеного підвищення, а саме 01 вересня 2004 року. Підвищення пенсії носить разовий характер та застосовується станом на певну дату, на відміну від надбавки, яка носить періодичний характер та розмір якої змінюється разом зі зміною розміру пенсії.
Зазначена постанова Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року передбачає саме підвищення пенсії, а не надбавку, що застосовується при кожному з перерахунків пенсії, а також передбачала збільшення пенсії особам - пенсіонерам з 01 вересня 2004 року. Позивач ОСОБА_3 згідно довідки до акта МСЕК 10 лютого 2011 року отримав другу групу інвалідності, тобто саме з цього часу у нього виникло право на призначення пенсії як інваліду 2 групи в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Підстав для призначення пенсії зі збільшенням її на 12% згідно постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року з дня призначення групи інвалідності, а саме з 10 лютого 2011 року, не має.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 слід задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.8,21,22,24,46 Конституції України, рішеннями Конституційного суду України №8-рп/99 від 06.07.99, №5-рп/2002 від 20.03.02, №7-рп/04 від 17.03.04, №20-рп/04 від 01.12.04, №5-рп/2005 від 22.09.05, №6рп/2007 від 09.07.07 по справі №1-29/2007, №10-рп/2008 від 22.05.08 по справі №1-28/2008 та №26-рп/2008 від 27.11.08 по справі №1-37/08, №19-рп/2010 від 09.09.2010 р. по справі №1-40/2010, постановами Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.96 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»та №8 від 13.06.07 «Про незалежність судової влади», ст.8,9, 94, 99-100, 158-163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_3 -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Білокуракинському районі Луганської області по відмові ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку та виплаті у повному обсязі призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білокуракинському районі Луганської області, зробити перерахунок та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виплачених сум з 10 лютого 2011 року, як інваліду 2 групи, учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який отримав ядерну шкоду здоров'ю під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що призвело до втрати працездатності, всупереч Конституції України, правовим нормам ратифікованої Україною Віденської конвенції по цивільну відповідальність за ядерну шкоду у розмірі 8-ми мінімальних розмірів пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму за відповідний період згідно ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_3 - відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп..
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Білокуракинського районного суду
Луганської області ОСОБА_4