ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 червня 2011 року № 2а-9228/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київської міської державної адміністрації
до
третя особаФедерації професійних спілок України
Генеральна прокуратура України
прообмеження права на мирні зібрання,
Київська міська державна адміністрація (далі по тексту -позивач) звернулась з позовом до Федерації професійних спілок України (далі по тексту -відповідач), третя особа - Генеральна прокуратура України про заборону відповідачу проведення акції у формі організованої ходи від станції метро «Арсенальна», що пройде вулицею Московською, Кловським узвозом, вулицею Гусовського до будівлі Генеральної прокуратури України із проведенням пікетування Генеральної прокуратури України, що розташована за адресою: м. Київ, вулиця Різницька 13/15, 30 червня 2011 року з 10:00 до 12:00год.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від Федерації професійних спілок України про проведення пікетування Генеральної прокуратури України з 30 червня 2011 року з 10:00 до 12:00год.
В судовому засіданні 30 червня 2011 року судом постало на обговорення питання про можливість переходу по справі в письмове провадження.
Відповідач заперечення проти позову суду не надав. В судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
До Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення від Федерації професійних спілок України від 24 червня 2011 року №10/01-16/1338 про проведення пікетування 30 червня 2011 року з 10:00 до 12:00год. Генеральної прокуратури України (вул. Різницька, 13/15), у зв'язку з грубим порушенням представниками Генеральної прокуратури України законодавства про профспілки та втручання у внутрішню статутну діяльність профспілок. Акція здійснюватиметься у формі організованої ходи без перекриття дорожнього руху від станції метро «Арсенальна», що пройде вулицею Московською, Кловським узвозом, вулицею Гусовського до будівлі Генеральної прокуратури України (вул. Різницька, 13/15), де закінчиться пікетуванням у вигляді мирного зібрання. Початок заходу о 10.00год., тривалість -дві години. Орієнтовна кількість учасників -2000 (дві тисячі) осіб.
Згідно листа Управління державної автомобільної інспекції Головного управління МВС України в м. Києві у разі виникнення надзвичайних ситуацій безперешкодний проїзд спеціальних автомобілів (МНС, швидкої допомоги, міліції, тощо) на перехресті вулиці Гусовського та вулиці Різницькій та враховуючи геометричні параметри вулично-дорожньої мережі зазначених вулиць, які складають: проїзної частини 6 метрів; тротуарів 2 метри, негативно вплине на забезпечення безпеки дорожнього руху на вказаній ділянці вулиць.
Відповідно до листа заступника Головного державного санітарного лікаря м. Києва від 29.06.2011р. №3524, мешканці житлових будинків по вулиці Гусовського та вулиці Різницькій звертаються до міської санепідемстанції з усними зверненнями щодо порушення тиші та спокою у денний час, у зв'язку з проведенням різного роду масових заходів біля будівлі Генеральної прокуратури України.
Звернення мешканців зазначених будинків підтверджуються заявами адресованими Голові Київської міської державної адміністрації, які наявні в матеріалах даної справи.
Крім того, листом заступника Головного державного санітарного лікаря м. Києва від 29.06.2011р. №3524 пропонує здійснити та вжити відповідні організаційні заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених існуючими санітарними нормами.
Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001 (справа №1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і, водночас, надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до статті 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) покладено вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяють Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення мирних зібрань.
Так, відповідно до частини першої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення, тощо).
Завданням суду у таких справах є перевірити обґрунтованість застосування обмеження у реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання за зверненням відповідного суб'єкта владних повноважень, а, в разі обґрунтованості, обрати той спосіб обмеження цього права, який був би адекватним (найменшим) за встановлених небезпеки чи загроз і забезпечував досягнення мети такого обмеження - запобігання заворушенням чи злочинам, охорона здоров'я населення або захист прав і свобод інших людей.
Зі змісту статті 1 Закону України “Про основи національної безпеки України” вбачається, що національна безпека -це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у різних сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам;
національні інтереси -це життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Відповідно до статті 3 зазначеного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Громадський порядок - суспільні відносини, що забезпечують належні умови для суспільне корисної діяльності, відпочинку й побуту людей, включаючи зовнішні умови для нормального функціонування різних громадських установ.
Під “громадським правопорядком” слід розуміти елемент державно-організованого суспільства, суспільне явище, що виникає фактично як результат реалізації соціальних та правових норм і характеризується, зокрема, відсутністю правопорушень.
Частиною п'ятою статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Проведення Федерацією професійних спілок України мітингів призведе до заниження пропускної спроможності проїзної частини вулиць Московська, Кловський узвіз, Гусовського, утворенню заторів та аварійних ситуацій, що негативно вплине на рівень безпеки дорожнього руху.
Крім того, проведення мітингу негативно вплине на громадський порядок, здоров'я населення та захист прав і свобод інших людей, що надає справо суду обмежити права на мирні зібрання.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов подано в інтересах національної безпеки та громадського порядку та, що позовні вимоги Київської міської державної адміністрації про обмеження права на мирні зібрання Федерації професійних спілок України шляхом проведення заходів 30 червня 2011 року біля будівлі Генеральної прокуратури України (вул. Різницька, 13/15) є обгрунтованими.
Обмеження встановлюються з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчинення злочинів, охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців Києва та гостей столиці, забезпечення безпеки дорожнього руху від станції метро «Арсенальна»через вулицю Московська, Кловський узвіз до вулиці Гусовського.
Зазначені обмеження не порушують права відповідачів на мирні зібрання, оскільки стосуються лише певної частини міста.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов Київської міської державної адміністрації задовольнити повністю.
Встановити обмеження права на мирні зібрання шляхом заборони: Федерації професійних спілок України проведення акції у формі організованої ходи від станції метро «Арсенальна», що пройде вулицею Московською, Кловським узвозом, вулицею Гусовського та Різницькою до будівлі Генеральної прокуратури України із проведенням пікетування Генеральної прокуратури України, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Різницька, 13/15, 30 червня 2011 року з 10:00 до 12:00год.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.В. Амельохін