Постанова від 30.03.2011 по справі 2а-4731/10/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4731/10/1770

30 березня 2011 року 14год. 50хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з'явився

відповідача: представник Бухта Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Приватне підприємство фірма "Біна"

до Державної податкової інспекції у м. Рівне

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002202342/0 від 07 липня 2010 року, податкових повідомлень-рішень № 0002192342/0 від 07 липня 2010 року та № 0002182342/0 від 07 липня 2010 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство фірма "Біна", звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівне про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 0002202342/0 від 07.07.2010 року, податкових повідомлень-рішень № 0002192342/0 та № 0002182342/0 від 07.07.2010 року.

В обгрунтування заявленого позову вказує на безпідставність визначення позивачу податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, оскільки в акті перевірки відсутні посилання на первинні бухгалтерські та податкові документи, не враховано пп.15.1.1 ст.15 Закону України № 2181 в частині визначення податкового зобов'язання протягом 1095 днів. Також зазначає про застосування адміністративно-господарської санкції після спливу річного строку з дня виникнення порушення.

Про час та місце судового розгляду справи позивач був повідомлений належним чином. Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Рівне, адміністративний позов не визнав, подав письмові заперечення (а.с.33-36). Представник відповідача в судовому засіданні надала пояснення про обставини справи, аналогічні наведеним в запереченні. Зокрема, пояснила, що позаплановою виїзною перевіркою Приватного підприємства фірми "Біна" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при проведенні взаєморозрахунків з фізичними особами при заключенні договорів на право покупки квартир, за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року, було встановлено, що в перевіреному періоді підприємство отримало від фізичних осіб готівкові кошти в сумі 4 770 551 гривень та 44 490 доларів США (що за курсом НБУ складає 327 407,98 грн.), разом 5 097 958,98 грн. Для перевірки використано відривні сторінки касової книги та прибуткові й видаткові касові ордери, в яких відсутні записи про отримання директором підприємства вказаних готівкових коштів від фізичних осіб. В зв'язку з наведеним відповідач дійшов висновку про порушення підприємством вимог Закону України від 16.07.1999 року № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями), Положення Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 "Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" (із змінами та доповненнями), а саме: підприємством не відображено в бухгалтерському та в податковому обліку отримані від фізичних осіб готівкові кошти в сумі 4 770 551 грн., 44 490 доларів США (що за курсом НБУ складає 327 407,98 грн.), разом 5 097 958,98 грн.

Вказані суми не були відображені підприємством відповідно в деклараціях з податку на прибуток підприємства за перевірений період, в зв'язку з чим відповідач дійшов висновку про порушення пп. 4.1.1. п.4.1 ст.4 , пп. 7.3.1. п.7.3 ст.7, пп. 11.3.1. 1.3 ст.11 Закону України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями), а саме: занижено валових доходів декларації з податку на прибуток підприємств на суму 4 248 298 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року на 1 040 891 грн. (в т.ч. за 2007 рік - 163 792 грн., 2008 рік - 718 612 грн., 2009 рік - 158 487 грн.) та зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2009 рік на 84 737 грн.

Невідображення підприємством в бухгалтерському та податковому обліку вищевказаних сум готівкових коштів, одержаних від фізичних осіб, призвело також до порушення п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами і доповненнями), внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість за перевірений період всього на 849 660 грн.

Також, в порушення вимог п.2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, ППФ "Біна" не оприбутковано отримані готівкові кошти в касу в розмірі 4 770 551 грн.

Крім цього, в порушення ст.7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (із змінами та доповненнями) та ст.2.6 Постанови Національного банку України від 08.02.2000 року № 49 "Про затвердження положення про валютний контроль" ППФ "Біна" здійснювало операції з використанням іноземної валюти як засобу платежу в розмірі 44 490 доларів США, що за курсом НБУ на дату внесення коштів складає 327 407,98 грн., без наявної ліцензії та участі уповноваженого банку.

З наведених підстав відповідач позовні вимоги вважає безпідставними, в позові просить відмовити повністю.

Заслухавши пояснення відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 20.05.2010 року по 27.06.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Рівне на підставі направлення від 14.05.2010 року № 1044/23-400 та наказу від 14.05.2010 року № 319, відповідно до постанови від 12.05.2010 року по кримінальній справі № 82-10 про призначення позапланової виїзної документальної перевірки приватного підприємства фірми "Біна", проведено позапланову виїзну перевірку приватного підприємства фірма "Біна", код 23300673 (ППФ "Біна") з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при проведенні взаєморозрахунків з фізичними особами при заключенні договорів на право покупки квартир, за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року.

За результатами перевірки складено акт від 09.06.2010 року № 814/23-400/23300673 (а.с.14-22).

Згідно розділу 3 "Висновок" акту перевірки, перевіркою встановлено порушення ППФ "Біна":

пп.4.1.1 п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, пп.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1993 року (із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податку на прибуток за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року на 1 040 891 грн. (в т.ч. 2007 рік - 163 792 грн., 2008 рік - 718 612 грн., 2009 рік - 158 487 грн.) та зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2009 рік на 84 737 грн.;

пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено значення рядка 26 декларації за грудень 2009 року на 8 611 грн. та занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті, на 841 049 грн., в т.ч. за 2008 рік - 332 944 грн. (березень 2008 року - 101 019 грн., квітень 2008 року - 145 518 грн., травень 2008 року - 33 165 грн., вересень 2008 року -36 982 грн., листопад 2008 року - 13 352 грн., грудень 2008 року - 2 908 грн.), за 2009 рік - 508 105 грн. (січень 2009 року - 39 991 грн., лютий 2009 року - 1 015 грн., березень 2009 року - 4 129 грн., квітень 2009 року - 1 425 грн., травень 2009 року - 24 954 грн., червень 2009 року - 1 574 грн., липень 2009 року - 36 135 грн., серпень 2009 року - 32 139 грн., жовтень 2009 року - 105 502 грн., листопад 2009 року - 130 496 грн., грудень 2009 року - 130 745 грн.);

п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 9із змінами та доповненнями), в результаті чого не оприбутковано готівкові кошти в касу підприємства в розмірі 4 770 551 грн.;

ст.7 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.0.1993 року № 15-93 (із змінами та доповненнями), ст.2.6 Постанови (Положення) Національного банку України від 08.02.2000 року № 49 "Про затвердження положення про валютний контроль" щодо здійснення операцій з використанням іноземної валюти як засобу платежу в розмірі 44 490 доларів США, що за курсом НБУ на дату внесення коштів складає 327 407,98 грн., без наявної ліцензії та участі уповноваженого банку.

На підставі акту перевірки від 09.06.2010 року № 814/23-400/23300673 ДПІ у м. Рівне 07.07.2010 року прийнято:

рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форма "С" № 0002202342/0, яким за порушення ст.7 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання та валютного контролю" від 19.02.1993 року № 15-93 (із змінами і доповненнями) до Приватного підприємства фірма "Біна" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 327 407,98 грн. (а.с.7),

податкове повідомлення-рішення форма "Р" № 0002182342/0, яким за порушення пп.4.1.1 п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, пп.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" для Приватного підприємства фірма "Біна" визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" усього 1 522 040 грн., у тому числі за основним платежем 1 014 693 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 507 347 грн. (а.с.8),

податкове повідомлення-рішення форма "Р" № 0002192342/0, яким за порушення пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" для Приватного підприємства фірма "Біна" визначено суму податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість по вітчизняних товарах" усього 1 261 574 грн., у тому числі за основним платежем 841 049 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 420 525 грн. (а.с.9).

Як вбачається з акту перевірки, для проведення перевірки своєчасності відображення в обліку та звітності операцій по господарських відносинах з фізичними особами, що вказані в постанові начальника СВ ПМ ДПІ у м. Рівне від 12.05.2010 року по кримінальній справі № 82/107-10, використані:

- попередні договори, заключені ППФ "Біна" з фізичними особами про намір в майбутньому укласти договори купівлі-продажу квартир в 70-квартирному будинку за адресою Рівненська область, вул. Крип'якевича,16а, за період 2007-2009 роки (вилучені УПМ ДПА в Рівненській області 26.01.2010 року),

- сторінки касових книг та первинні документи до них за 2008-2009 роки, банківські виписки, реєстри виданих та отриманих податкових накладних за 2007-2009 роки, регістри бухгалтерського обліку за 2008-2009 роки, первинні бухгалтерські та податкові документи ППФ "Біна" (вилучені ГУ УМВС України в м. Києві) (а.с.15).

Судом встановлено, що ППФ "Біна" відповідно до договору купівлі - продажу від 15.11.2006 року, посвідченого приватним нотаріусом Костопільського районного нотаріального округу Рівненської області ОСОБА_3 за реєстровим № 4001, придбало у ЗАТ "Костопільський завод скловиробів" (код 30923971) 70-ти квартирний житловий будинок, незавершений будівництвом, що знаходиться по вул. Крип'якевича,16-а в м. Костопіль, Рівненської області. Придбання будинку здійснено за ціною 2 500 000 грн. (а.с.66).

В подальшому протягом 2007- 2009 років ППФ "Біна" укладало з фізичними особами попередні договори про намір в майбутньому укласти договори купівлі-продажу квартир в 70-ти квартирному будинку, який розташований за адресою, Рівненська область м. Костопіль вул. Крип'якевича,16а (а.с.67-113). Перелік фізичних осіб, з якими було укладено договори та договори в новій редакції, наведено в акті перевірки та додатку до акта № 1 (а.с.181-183).

Дослідженням зазначених договорів встановлено, що ППФ "Біна" в особі засновника ОСОБА_4 або ОСОБА_5, який діє на підставі доручення, отримувало від фізичних осіб до підписання або в момент підписання вказаних попередніх договорів готівкові кошти в сумах, що обумовлені в п.3 таких договорів. Крім авансових платежів, фізичними особами вносились також додаткові платежі, про що зазначено безпосередньо на договорах. Всі договори посвідчені нотаріально.

Всього в період 2007-2009 років ППФ "Біна" отримано від фізичних осіб готівкові кошти в національній та іноземній валюті, а саме: 4 770 551 грн. та 44 490 доларів США, про передачу коштів фізичними особами та їх отримання ПП "Біна" зазначено безпосередньо на досліджених договорах, фактичне отримання коштів підтверджене підписом уповноваженої особи та скріплено печаткою підприємства.

Загальна сума готівкових коштів, одержаних позивачем відповідно до досліджених договорів, становить 5 097 958,98 грн. (в тому числі одержаних в іноземній валюті, за офіційним курсом Національного Банку України).

Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (із змінами та доповненнями) передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

В досліджених перевіркою прибуткових касових ордерах та в касовій книзі відсутні записи про внесення в касу підприємства готівкових коштів, отриманих уповноваженою особою ППФ "Біна" від фізичних осіб згідно вищевказаних договорів (а.с.117-160).

Відповідно опрацьованих банківських виписок по рахунках: № 26002301587274 філія ПАТ Промінвестбанк в м. Рівне МФО 333335 за період 2007-2008 роки, № 26000301589229 філія ПАТ Промінвестбанк в м. Рівне МФО 333335 за період 2008 року, № 20635354587274 філія ПАТ Промінвестбанк в м. Рівне МФО 333335 за період 2007-2008 роки, № 26003057189301 АТ "УкрСиббанк" МФО 351005 за період 2009 року встановлено, що на вказані рахунки підприємства не надходили будь-які кошти відповідно вказаних вище договорів із фізичними особами.

Відповідно до протоколу допиту свідка ОСОБА_6, яка працювала в перевіреному періоді головним бухгалтером ППФ "Біна", про отримання вищезгаданих готівкових коштів вона не знала, керівник підприємства не надавав їй документи, які підтверджують отримання готівкових коштів від фізичних осіб, тому по бухгалтерському і податковому обліку дані кошти не проведені (а.с.40-41).

Перевіряючи правомірність рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.07.2010 року № 0002202342/0, суд приймає до уваги таке.

Статтею 7 Декрету Кабінету Міністрів України № 15-93 від 19.02.1993 року "Про систему регулювання і валютного контролю", із змінами та доповненнями, передбачено, що у розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Такі розрахунки здійснюються лише через уповноважені банки.

Згідно п. 2.6 Положення про валютний контроль, затвердженого Постановою Національного банку України від 08.02.2000 року № 49, здійснення розрахунків між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту без участі уповноваженого банку або здійснення розрахунків між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту у валюті України без одержання індивідуальної ліцензії НБУ тягне за собою накладення штрафу на резидента в розмірі, еквівалентному сумі валютних цінностей, що використовувалися при розрахунках, перерахованій у валюту України за обмінним курсом НБУ на день здійснення таких операцій (при розрахунках у валюті України - на суму таких розрахунків).

Судом встановлено, що порушення ст.7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (із змінами та доповненнями) та п.2.6 Положення про валютний контроль, затвердженого Постановою Національного банку України від 08.02.2000 року № 49, ППФ "Біна" здійснювала операції з використанням іноземної валюти як засобу платежу в розмірі 44 490 доларів США, що за курсом НБУ на дату внесення коштів складає 327 407,98 грн., без наявної ліцензії та участі уповноваженого банку. Доводи позивача не спростовують висновків податкового органу про встановлене перевіркою порушення порядку ведення касових операцій в іноземній валюті та наявності підстав для застосування штрафної (фінансової) санкції.

За вказане порушення ДПІ у м. Рівне рішенням від 07.07.2010 року № 0002202342/0 застосовано до ППФ "Біна" штрафну (фінансову) санкцію в сумі 327 407,98 грн.

Разом з тим, судом встановлено, що грошові кошти в іноземній валюті ППФ "Біна" в сумі 10000 доларів США (еквівалентно 57 888 грн.) було отримано 03.11.2008 року за попереднім договором з ОСОБА_7. В решті грошові кошти в іноземній валюті в загальній сумі 34 490 доларів США отримані ППФ "Біна" в період серпень-вересень 2009 року (а.с.43-45).

Суд вважає, що порушення порядку ведення касових операцій в іноземній валюті є порушеннями правил здійснення господарської діяльності, які потягнули за собою штрафні санкції, що є видом адміністративно-господарських санкцій, а саме - адміністративно-господарським штрафом в розумінні ст.ст. 238, 241 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається з акту перевірки, порушення правил здійснення розрахунків в іноземній валюті мали місце 03.11 2008 року та в період з 06.08.2009 року по 29.09.2009 року. Спірне рішення ДПІ у м. Рівне № 0002202342/0, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію на повну суму розрахункових операцій, проведених в іноземній валюті, прийняте 07.07.2010 року.

Таким чином, в частині штрафної санкції за вчинення ППФ "Біна" вказаного порушення 03.11.2008 року в сумі 10000 доларів США, що еквівалентно 57 888 грн., рішення ДПІ у м. Рівне прийняте більше ніж через рік з моменту порушення. У зв'язку із тим, що встановлений законом термін застосування штрафних санкцій в зазначеній частині сплив, у відповідача не було підстав для застосування штрафних санкцій. В решті штрафна (фінансова) санкція застосована відповідачем в межах строку, встановленого законом.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.07.2010 року № 0002202342/0 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції на суму 57 888,00 грн., підлягає до скасування.

При вирішенні адміністративного позову в іншій частині суд виходить з такого.

Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995року № 88 "Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" передбачено, що первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. Первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові, машинні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку.

Відповідальність за правильність реєстрації інформації в облікових регістрах несуть особи, які склали і підписали їх.

Відповідно до п.3.5 вищевказаного Положення, перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів повинно здійснюватися в міру їх надходження до місця обробки (бухгалтерія, обчислювальна установка), проте не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, складання бухгалтерської і статистичної звітності, декларацій і розрахунків.

Законом України від 16.07.1999 року № 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями), передбачено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Згідно статті 3 Закону № 996-ХIV, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі.

Згідно статті 8 Закону № 996-ХIV, бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.

Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноваж (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

З врахуванням наведених норм закону, суд вважає, що укладені ППФ "Біна" попередні та додаткові договори з фізичними особами про намір купівлі-продажу квартир в майбутньому, є первинними документами, які фіксують факти здійснення господарських операцій ППФ "Біна" з отриманням готівкових коштів від фізичних осіб.

В порушення вимог Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (із змінами та доповненнями), Положення Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 "Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" (із змінами та доповненнями) підприємством не відображено в бухгалтерському та відповідно в податковому обліку отримані від фізичних осіб готівкові кошти по вище зазначених договорах в сумі 4 770 551 грн. та 44 490 доларів США (що за курсом НБУ становить 327 407,98 грн.), разом 5 097 958,98 грн.

Будь-які об'єктивні доводи чи аргументи на спростування вказаних обставин позивачем в позовній заяві не наведені, докази до справи не надані. Суд вважає, що відповідач належними та допустимими доказами підтвердив факт виявленого при перевірці порушення в частині невідображення в бухгалтерському та податковому обліку ППФ "Біна" готівкових коштів на вказану суму, одержаних в період 2007-2009 років.

Перевіркою правомірності визначення позивачу податкового зобов'язання за платежем "податок на прибуток" в ході судового розгляду встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що ППФ "Біна" отримано готівкові кошти в розмірі 5 097 959 грн., в тому числі ПДВ 849 660 грн., без ПДВ 4 248 298 грн. в періодах:

2007 рік - 655 167 грн., в тому числі 1 квартал 2007 року - 104 792 грн., 2 квартал 2007 року - 101 000 грн., 3 квартал 2007 року - 117 833 грн., 4 квартал 2007 року - 331 542 грн.;

2008 рік - 2 874 447 грн., в тому числі 1 квартал 2008 року - 1 717 044 грн., 2 квартал 2008 року - 892 797 грн., 3 квартал 2008 року - 216 366 грн., 4 квартал 2008 року - 48 240 грн.;

2009 рік - 718 684 грн., в тому числі 1 квартал 2009 року - 191 859 грн., 2 квартал 2009 року - 123 200 грн., 3 квартал 2009 року - 403 625 грн., 4 квартал 2009 року - 0 грн.

Дані суми готівкових коштів не відображені в бухгалтерському та податковому обліку, та, відповідно, в деклараціях з податку на прибуток підприємства за 2007- 2009 роки.

Законом України від 28.12.1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин, передбачено, що валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами (п. 4.1 ст.4).

Згідно пп. 4.1.1 п.4.1 ст.4 названого Закону, валовий доход включає: загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону.

Згідно з пп. 7.3.1. п.7.3 ст.7 названого Закону, доходи, отримані (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на дату отримання (нарахування) таких доходів, і не підлягають перерахуванню у зв'язку зі зміною обмінного курсу гривні протягом такого звітного періоду.

Підпунктом 11.3.1 п.11.3 ст.11 названого Закону визначено, що датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.

Таким чином, суд вважає, що податковий орган дійшов підставного висновку про те, що в порушення пп. 4.1.1 п.4.1 ст.4, пп. 7.3.1 п.7.3 ст.7, пп. 11.3.1 1.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ППФ "Біна" занижено валових доходів декларації з податку на прибуток підприємств на суму 4 248 298 грн. (в т.ч. 2007 рік - 655 167 грн., 2008 рік - 2 874 447грн., 2009 рік - 718 684 грн.), що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року на 1 040 891 грн. (в т.ч. 2007 рік - 163 792 грн., 2008 рік - 718 612 грн., 2009 рік - 158 487 грн.) та зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2009 рік на 84 737 грн.

Відповідно до пп.15.1.1 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зоов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року, із змінами та доповненнями, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

По податковому зобов'язанню з податку на прибуток за 1 квартал 2007 року вищезазначений термін пройшов, за вказаний період податкове зобов'язання перевіркою донараховане не було. Податковим органом донараховано податок на прибуток в сумі 1 014 693 грн. та зменшено від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2009 рік на 84 737 грн. (а.с.184).

З врахуванням наведеного, доводи позивача щодо порушення податковим органом терміну визначення податкового зобов'язання, встановленого пп.15.1.1 ст.15 Закону № 2181-III, в ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження.

Згідно з пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону № 2181-III, в редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин, у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі вказаної норми Закону, ДПІ у м. Рівне застосовано до підприємства штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 50% на суму 507 347 грн. (а.с.184-185).

З врахуванням досліджених в судовому засіданні доказів суд приходить до висновку, що при визначенні податкового зобов'язання ППФ "Біна" з податку на прибуток за основним платежем та штрафними (фінансовими) санкціями податковий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, добросовісно, розсудливо, з врахуванням всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення. Доводи позивача висновків податкового органу не спростовують. Підстави для скасування податкового помідомлення-рішення ДПІ у м. Рівне від 07.07.2010 року № 0002182342/0 відсутні.

Перевіркою правомірності визначення позивачу податкового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" в ході судового розгляду справи встановлено наступне.

За період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року ПП "Біна" задекларовано податкових зов'язань по податку на додану вартість у сумі 1 236 188,0 грн.

Як зазначено вище, перевіркою встановлено та підтверджено в ході судового розгляду справи, отримання ППФ "Біна" готівкових коштів на загальну суму 5 097 958,98 грн. (в т.ч. ПДВ 849 660 грн.)

Актом перевірки стверджується, що кошти, отримані ППФ "Біна", не відображені в бухгалтерському та податковому обліку та, відповідно, в деклараціях з податку на додану вартість підприємства за 2007-2009 роки, в реєстрах виданих податкових накладних та в розшифровці контрагентів до декларації з ПДВ в розділі "Податкове зобов'язання".

Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за перевірений період встановлено його заниження на 849 660 грн., в тому числі: за березень 2007 року - 20957грн., за травень 2007 року - 20200 грн., за липень 2007 року - 23567 грн., за листопад 2007 року - 46108 грн., за грудень 2007 року - 20200 грн., за січень 2008 року - 30477 грн., за лютий 2008 року - 83031 грн., за березень 2008 року - 229902 грн., за квітень 2008 року - 144978 грн., за травень 2008 року - 33582 грн., за липень 2008 року - 4966 грн., за вересень 2008 року - 38308 грн., за листопад 2008 року - 9648 грн., за січень 2009 року -38371 грн., за травень 2009 року - 24640 грн., за липень 2009 року - 35805 грн., за серпень 2009 року - 31732 грн., за вересень 2009 року - 13188 грн.

Законом України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року, із змінами і доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин, встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України (п.п.3.1.1 п.3.1.ст.3 Закону).

Згідно з п.4.1 ст.4 Закону № 168/97-ВР, база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Згідно з пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону № 168/97-ВР, датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку.

З врахуванням фактичних обставин справи та вказаних норм закону, суд вважає підставним висновок податкового органу про порушення ППФ "Біна" п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та заниження підприємством податкового зобов'язання з податку на додану вартість за 2007-2009 роки на 849 660 грн.

ДПІ у м. Рівне за результатами перевірки зменшено значення рядка 26 по декларації за грудень 2009 року на суму 8611 грн. та донараховано податок на додану вартість в загальній сумі 841049 грн., у тому числі по періодах: за березень 2008 року - 101019 грн., за квітень 2008 року - 145518 грн., за травень 2008 року - 33165 грн., за вересень 2008 року - 36982 грн., за листопад 2008 року - 13352 грн., за грудень 2008 року - 2908 грн., за січень 2009 року - 39991 грн., за лютий 2009 року - 1015 грн., за березень 2009 року - 4129 грн., за квітень 2009 року - 1425 грн., за травень 2009 року - 24954 грн., за червень 2009 року - 1574 грн., за липень 2009 року - 36135 грн., за серпень 2009 року - 32139 грн., за жовтень 2009 року - 105502 грн., за листопад 2009 року - 130496 грн., за грудень 2009 року - 130745 грн.

На підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181-III, ДПІ у м. Рівне застосовано до ППФ "Біна" штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 50% донарахованої суми податкового зобов'язання в сумі 420 525 грн. (а.с.185).

Фактичні періоди, за які для ППФ "Біна" донараховано податкове зобов'язання з податку на додану вартість, свідчать про безпідставність твердження позивача щодо порушення ДПІ у м. Рівне пп.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України № 2181-III.

З врахуванням досліджених в судовому засіданні доказів суд приходить до висновку, що при визначенні податкового зобов'язання ППФ "Біна" з податку на додану вартість за основним платежем та штрафними (фінансовими) санкціями податковий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, добросовісно, розсудливо, з врахуванням всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення. Доводи позивача висновків податкового органу не спростовують. Підстави для скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівне від 07.07.2010 року № 0002192342/0 відсутні.

Згідно ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07 липня 2010 року № 0002202342/0 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції на суму 57 888,00 грн., - скасувати.

В решті позову відмовити.

Присудити на користь позивача Приватне підприємство фірма "Біна" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 1 грн. 70 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.