Справа № 2а/1570/4355/2011
29 червня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
секретаря судового засідання Мірзи О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Портофранківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1) про примусове видворення з території України,
До суду звернувся Портофранківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (далі по тексту - Позивач) з позовом до громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1) (надалі по тексту -Відповідач) про примусове видворення з території України. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що співробітниками сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Портофранківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області було виявлено відповідача, відносно якого 03.06.2011 року Позивачем прийнято рішення про видворення за межі України, зобов'язання його покинути територію України у строк до 07 червня 2011 року. Вказане рішення було прийняте у зв'язку з порушенням Відповідачем правил перебування на території України. Проте громадянин КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1) після прийняття рішення про видворення від виїзду ухилився, територію України не покинув, законного джерела для існування не має, на теперішній час продовжує перебувати в Україні без законних на то підстав. Враховуючи, що Відповідач ухиляється від виїзду з України після прийняття рішення про його видворення за межі України, Позивач просить винести постанову про примусове його видворення за межі території України.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, в заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Враховуючи вище зазначені підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3929-ХП від 04.02.1994 року (далі Закон № 3929-ХП), відповідно до ст.1 якого іноземець -це особа, яка не перебуває у громадянстві України є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Згідно ст.2 Закону № 3929-ХП іноземці мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачене Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. Таким чином, наявність прав іноземців прямо пов'язана із законністю їх перебування на території України, в разі порушення певних встановлених державою умов їх перебування останні несуть відповідальність відповідно до зазначеного законодавства.
Статтею 1 Закону України «Про міліцію»визначено, що міліція -це державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я , права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Відповідно до п.14 ч. 1 ст.10 цього Закону одним з основних завдань органів внутрішніх справ є контроль додержання громадянами та службовими особами встановлених законодавством правил паспортної системи, в'їзду, виїзду, перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію іноземних громадян та осіб без громадянства.
Згідно ст.32 Закону України № 3929-ХП якщо іноземець грубо порушує законодавство про статус іноземців орган внутрішніх справ приймає рішення про видворення такого іноземця за межі України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення.
Згідно п.19 Постанови Кабінету Міністрів України №1074 від 29.12.1995р. «Про правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію»іноземці та особи без громадянства, які прибули до України на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими правилами.
Згідно з ч. 2 п. 19 зазначеної Постанови … Реєстрація проводиться Державною прикордонню службою України на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи, і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування.
Частиною 3 ст. 8 зазначеного Закону встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування. Працевлаштування в Україні іноземців та осіб без громадянства, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.
Судом встановлено, що співробітниками сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Портофранківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області було виявлено громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1), перевіркою законності перебування якого на території України було встановлено, що громадянин КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, 01.03.2011 року прибув до України через КПП «Бориспіль»по одноразовій візі типу Б, з метою працевлаштування.
По приїзді в Україну відповідач тимчасово фактично проживав за адресою: АДРЕСА_1, правових документів на право проживання за вказаною адресою не має, оскільки договір найму житлового приміщення не укладав, на протязі всього часу перебування в Україні працював реалізатором на ринку «Авангард», не маючи при цьому спеціального дозволу на працевлаштування в Україні. Ніяких мір по легалізації свого перебування в Україні не приймав, з питання продовження терміну перебування в Україні до органів внутрішніх справ не звертався, постійного місця проживання та законного джерела існування в Україні не має.
За порушення правил перебування на території України, відносно громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1), було складено протокол про адміністративне правопорушення № 000815 за ч. 1. ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 11). Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 01.06.2011 року по справі № 3/1522/4775/11 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 15).
В зв'язку з порушенням відповідачем вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»Портофранківським ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 03.06.2011 року прийнято рішення про видворення за межі України громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1), зобов'язання його покинути територію України до 07.06.2011 року та заборонено в'їзд на територію України терміном на 5 років (а.с. 7). Про підстави прийнятого рішення відповідно до ч.2ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»був повідомлений прокурор, (а.с. 8).
Проте, судом встановлено, що відповідач від виїзду ухилився після прийняття рішення про видворення, територію України не покинув.
Відповідно до ч.5 ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про примусове видворення відповідача за межі України підлягають задоволенню, оскільки суб'єкт владних повноважень -Портофранківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийняв рішення від 03.06.2011 року про примусове видворення відповідача на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, але відповідач, який ознайомлений з вказаним рішенням, територію України у визначений строк не покинув та продовжує ухилятися від виїзду з України, що відповідно до ст. 32 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»є підставою для його примусового видворення з України.
Керуючись ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», п.19 Постанови Кабінету Міністрів України №1047 від 29.12.1995р. «Про правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 159-164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний Портофранківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1) про примусове видворення з території України - задовольнити.
Громадянина КНР ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, (національний паспорт НОМЕР_1, виданий владою КНР 14.05.2008 року, терміном дії до 13.05.2018 року) примусово видворити з території України.
Постанову звернути до виконання негайно.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя С.О. Cтефанов