Справа № 2а-2а/1570/3216/2011
21 червня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванова Е.А.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом на загальну суму 4711,66 грн.
З позовом до суду звернулась Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з останнього заборгованість за платежем: штрафна санкція за порушення норм регулювання обігу готівки, застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1045,60 грн. та податок з доходів фізичних осіб в сумі 3666,06 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 22.04.2010 року проведена перевірка магазину -складу, що використовувалась ФОП ОСОБА_1 та за результатами вказаної перевірки встановлено порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не забезпечено облік товарних запасів за місцем їх реалізації. Крім цього, 17.09.2010 року в ході проведення перевірки відповідача, донараховано податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на суму 3690,89 грн. За результатами вказаної перевірки були прийняті відповідно рішення про застосування штрафних санкцій на суму 4045,60 грн. та податкове повідомлення-рішення на суму 3690,80 грн. В зв'язку з тим, що сума штрафних санкцій та податкового зобов'язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб відповідачем була частково сплачена, то позивач просить стягнути з відповідача залишок несплаченої суми, у загальному розмірі 4711,66 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не сповістив, проте надав на адресу суду заяву з проханням розглянути справу без участі представника Ізмаїльської ОДПІ Одеської області.
Відповідач в судове засідання вдруге не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, про причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа -підприємець 19.11.2003 року виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця серії В01 НОМЕР_3
Згідно довідки Ізмаїльської ОДПІ від 20.11.2003 року № 7448, ФОП ОСОБА_1 взятий на облік в якості платника податків до Ізмаїльської ОДПІ Одеської області (а.с.7).
Судом встановлено, що відповідач -ФОП ОСОБА_1 знаходиться на загальні системі оподаткування.
Як встановлено судом, 22.04.2010 року ДПА України в Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці магазину-складу, що розташований за адресою Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Некрасова 3 та використовується ФОП ОСОБА_1
За результатами перевірки був складений акт від 22.04.2010 року № 001717, яким встановлено незабезпечення ФОП ОСОБА_1 обліку товарних запасів за місцем реалізації (а.с9-11).
На підставі вказаного акту було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 11.05.2010 року № НОМЕР_1, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 4046,60 грн. (а.с.12).
Дане рішення було отримано відповідачем 13.05.2010 року, про що свідчить корінець рішення про застосування штрафних санкцій (а.с.12).
Відповідно до ч. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Як зазначалося вище, відповідач знаходиться на загальній системі оподаткування, не є платником єдиного та фіксованого податку, а тому повинен вести у встановленому законом порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідальність за неведення такого обліку передбачена ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі викладеного фінансова санкція за неведення обліку товарних запасів складає 4045,60 грн.
Згодом, 17.09.2010 року Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області була проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ФОП ОСОБА_1.
За результатами вказаної перевірки складений акт від 17.09.2010 року № 201717012573520472, яким встановлено, що у порушення ст. 13, 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»ФОП ОСОБА_1 занижено суму податку від здійснення підприємницької діяльності за 1-2 кв. 2010 року на 3690,80 грн. (а.с.13-22).
На підставі вказаного акту ізмаїльською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.09.2010 року № 0002481701/0, яким ФОП ОСОБА_1 нараховано податкового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб в сумі 3690,80 грн., яке в той же день було отримано відповідачем, про що свідчить корінець податкового повідомлення-рішення від 17.09.2010 року (а.с.24).
Згідно ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.
Як вбачається з акту перевірки в даному випадку донарахування податку відбулося на підставі того, що перевіркою встановлено заниження оподатковуваного доходу за 1-2 кв. 2010 року в сумі 24835 грн.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно до п.п. 6.2.3. п. 6.2. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що Ізмаїльською ОДПІ ФОП ОСОБА_2 надсилалися перша та друга податкові вимоги відповідно від 29.09.2010 року № 1/1139/19326/с/24 та від 05.11.2010 року № 2/1246/27082/с/24, які були отримані відповідачем відповідно 30.09.2010 року та 09.11.2010 року, про що свідчить підписи у відповідній графі корінців рішення (а.с.25).
Судом встановлено та вбачається з облікової картки платника, відповідачем була частково сплачена сума штрафної санкції у розмірі 3000 грн., тому заборгованість відповідача зменшилася та складає 1045 грн.
З облікової картки платника податку з доходів фізичних осіб вбачається, що відповідачем також частково була сплачена сума нарахованого податку з доходів фізичних осіб, а тому заборгованість по податку з доходів фізичних осіб складає 3663,72 грн. та пеня в сумі 2,34 грн.
Отже загальна сума заборгованості, що підлягає сплаті відповідачем, з урахуванням часткового погашення складає 4711,66 грн.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Але відповідачем не надано суду доказів, що спростовують позовні вимоги Ізмаїльської ОДПІ Одеської області щодо стягнення суми заборгованості.
Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції в Одеській області обґрунтовані, тому підлягають задоволенню.
Керуючись, ст.ст. 158 - 163 КАС України суд, -
Позов Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом на загальну суму 4711,66 грн. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце проживання: АДРЕСА_1) заборгованість зі сплати штрафної санкції за порушення норм регулювання обігу готівки, застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 1046,60 грн. на р/р № 31118104700017, код платежу 21080900, одержувач -УДК в Ізмаїльському районі ГУДКУ в Одеській області, код 23214695, банк одержувача -ГУДКУ у Одеській області м. Одеса, МФО 828011 та заборгованість з податку з доходів фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності в сумі 3666,06 грн. на р/р № 33215801700014, код платежу 11010200, одержувач -УДК в Ізмаїльському р-ні ГУДКУ в Одеській області, код 23214695, банк одержувача -ГУДКУ в Одеській області м. Одеса, МФО 828011.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Е.А.Іванов.
21 червня 2011 року