79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
16 червня 2011 р. № 2а-4837/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрушакевич Т.В.,
представник позивача не з'явився,
представник відповідача не з'явився,
третьої особи ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області до відділу державної виконавчої служби Яворівського районного управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_1 про скасування постанови, -
управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області звернулося до суду з вказаним вище адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Яворівського районного управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_1, в якому просить суд скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 25923833 від 15.04.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю постанови про відкриття виконавчого провадження, у зв'язку з тим, що рішення суду не набрало законної сили. Зазначає, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження, якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому порядку допущено до негайного виконання.
Позивач явку у повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Проте, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Про причини неявки суд не повідомив, а тому суд ухвалив розглядати справу без його участі.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору в судовому засідання проти позову заперечив.
Суд, заслухавши пояснення третьої особи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що постановою Яворівського районного суду Львівської області від 05.04.2011 року у справі № 2а-410, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.12.2010 року із врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2010 року із врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та виплатити таку пенсію, з врахуванням виплачених сум. На вказаному рішенні суду міститься напис про те, що постанова набрала законної сили.
Крім того, додатковою постановою від 12.04.2011 року у справі № 2а-410 зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області виконати постанову щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 -негайно.
Керуючись ст.ст. 17, 19, 20, 25, 27 Закону України «Про виконавче провадження», відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 15.04.2011 року ВП № 25923833, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а-410 від 05.04.2011 року, виданого Яворівським районним судом Львівської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2010 року із врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік та виплатити таку пенсію, із врахуванням виплачених сум, із роз'ясненням порядку та права на її оскарження. Позивачу надано строк для добровільного виконання рішення суду до 23.09.2008 року.
Спір між сторонами виник щодо правомірності постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.04.2011 року ВП № 25923833.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження».
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) -це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у Законі України «Про виконавче провадження», спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 3 Закону України «Про виконавче провадження»визначено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів. Так, відповідно до вказаної вище статті, державною виконавчою службою підлягають виконанню, зокрема, такі виконавчі документи, як виконавчі листи, що видаються судами.
Положення ст. 5 вказаного Закону передбачає, що державний виконавець здійснює заходи щодо своєчасного і повного виконання рішень, зазначеного у документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Обов'язковою умовою виконання рішень судів, у разі невиконання їх у добровільному порядку є дотримання строків пред'явлення виконавчих документів до виконання, які визначаються ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження». Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону, виконавчі листи та інші судові документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом трьох років. При цьому, як вбачається з положення п. 1 ч. 2 цієї статті, строк для виконання рішень і вироків судів у частині майнових стягнень встановлюється з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а у випадках, коли рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Положення п. 3 ч. 1 ст. 26 цього Закону передбачають, що державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі, якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому порядку допущено до негайного виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження підлягають негайному виконанню.
Крім того, як вбачається з положень ст. 257 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або, яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справа здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 258 КАС України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист. Якщо за результатами перегляду справи суд апеляційної чи касаційної інстанції залишить прийняте по суті позовних вимог рішення без змін, ухвалить нове судове рішення по суті позовних вимог чи змінить судове рішення, то виконавчий лист видається судом апеляційної чи касаційної інстанції, за умови, що заява особи про видачу виконавчого листа надійшла до моменту повернення адміністративної справи до суду першої інстанції.
Під час розгляду справи судом встановлено, що постанова Яворівського районного суду Львівської області від 05.04.2011 року у справі № 2а-410 прийнята в порядку скороченого провадження та звернута до негайного виконання, а тому постанова про відкриття виконавчого провадження від 15.04.2011 року ВП № 25923833 є правомірною.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги є необґрунтованими, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 червня 2011 року.
Суддя Гулик А.Г.
З оригіналом згідно
Суддя Гулик А.Г.