Постанова від 23.05.2011 по справі 2а-14277/10/0470

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2011 р. Справа № 2а-14277/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

при секретаріГудим І.В.

за участю:

представника позивача - Земляного О.Ю., Сорокіної Л.М.

представників відповідача Петренко С.Ф., Матвєєвої Т.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» (далі по тексту ВАТ «ОГЗК), в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції ( далі по тексту Орджонікідзевська ОДПІ) № 0000612301/0 від 20.05.2010р., № 0000612301/1 від 16.06.2010 р., №0000612301/2 від 18.08.2010 р., № 0000612301/3 від 02.11.2010 р. якими ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 1013538,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки ґрунтуються помилкових висновках відповідача зроблених під час перевірки. ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" правомірно була нарахована сума узгодженого відшкодування з ПДВ за травень 2009 р. в розмірі 1 013 538 грн., яка складається з частини від'ємного значення, сформованого та сплаченого постачальникам у попередніх податкових періодах.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача позов не визнали надавши суду письмові заперечення та пояснили, що Орджонікідзевською ОДПІ при проведенні перевірки та винесенні оскаржених податкових повідомлень-рішень були дотримані вимоги законодавства України і підстави для скасування податкових повідомлень-рішень відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні позову ВАТ «ОГЗК» має бути відмовлено.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази та оцінивши їх у сукупності вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Орджонікідзевською ОДПІ, було проведено невиїзну документальну перевірку ВАТ "ОГЗК" з питання достовірності декларування заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ у травні 2009 р. ВАТ «ОГЗК» в результаті чого був складений акт №92/23-124-1/00190928 від 07.05.2010р.

На підставі акту перевірки № 92/23-124-1/00190928 від 07.05.2010 року Орджонікідзевською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000612301/0 від 20.05.2010 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 1 013 538,00 грн.

За результатами адміністративного оскарження Орджонікідзевською ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000612301/1 від 16.06.2010р., № 0000612301/2 від 18.08.2010р. та № 000612301/3 від 02.11.2010р., які є тотожними первинному.

Вказані рішення були винесені на підставі висновків перевірки від 07.05.2010р. якою було встановлено наступне.

ВАТ «ОГЗК» було надано податкову декларацію з ПДВ за травень 2009р., в якій було заявлено до відшкодування з бюджету на розрахунковий рахунок ПДВ в сумі 1013538 грн. Згідно з додатком 2 до вказаної декларації «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» позивач заявляв до відшкодування залишок від'ємного значення, який виник у січні 2009р, а оплату здійснено залишку від'ємного значення квітня 2009р.

В акті перевірки зазначено, що за результатами позапланової перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2009р. (довідка від 13.04.2009р. №59/23-124-1/00190928) встановлено, що від'ємне значення січня 2009р. в сумі 38558599 грн. виникло у зв'язку із:

здійсненням позивачем передплати на користь ВАТ «Нікопольський завод феросплавів» за феросилікомарганець МНС17Р на суму 140000000грн, в тому числі 23333333,33 грн. ПДВ 85% від загальної суми податкового кредиту;

здійснення сплати ПДВ митним органам на загальну суму 11 889 756 грн.;

проведення коригування (зменшення) податкових зобов'язань по взаємовідносинах з ВАТ «НЗФ» на суму 70000000 грн., в тому числі 11666666,67 грн. ПДВ.

В акті перевірки зазначено, що згідно з поданою позивачем 20.05.2009р. податковою декларацією з ПДВ) податковий кредит квітня 2009р. повністю погашений податковим зобов'язанням квітня 2009р. та не може враховуватися від'ємним значенням з того приводу, що за результатами квітня 2009р. отримано позитивне значення об'єкту оподаткування, про що свідчить значення рядка 20 «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного періоду» декларації з ПДВ за квітень 2009р., визначене товариством в сумі 3896655 грн. ПДВ.

В акті перевірки вказано, що згідно з додатком до акту (довідки) позапланової перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2009р. (довідка від 14.08.2009р. №161/23-124-1/00190928) у квітні 2009р. дійсно була сплата ПДВ постачальникам в сумі 1013538 грн., але ця сплата - сплата ПДВ податкового кредиту квітня 2009р., по якому від'ємне значення до відшкодування з бюджету товариством не декларувалось.

Відповідачем в акті перевірки також зазначено, що виходячи з матеріалів перевірок з питань достовірності нарахування суми від'ємного значення з ПДВ по декларації за січень 2009р. (довідка від 13.04.2009р. №59/23-124-1/00190928) та за травень 2009р. (акт від 14.08.2009р. №161/23-124-1/00190928) встановлено, що у позивача була сплата податкового кредиту січня 2009 р. у січні 2009 р., тобто, оплата постачальникам ПДВ з якої включено до складу податкового кредиту квітня 2009р, не може рахуватися сплатою залишку від ємного значення, фактично сплаченого товариством постачальникам таких товарів (послуг) у попередньому податковому періоді-січні 2009р. та не є підставою для заявления бюджетного відшкодування в декларації ПДВ за травень 2009р. у сумі 1 013 538 грн.

У зв'язку з цим відповідачем був зроблений висновок, що в порушення вимог підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем завищено суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок в розмірі 1013 538 грн.

Суд не погоджується з висновками відповідача викладених в акті перевірки виходячи з наступного.

Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності-зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

1) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

2) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 5.12.3. п. 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 p. № 66, значення рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок такого платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Як було вже зазначено, 22.06.2009р. ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" подало до Орджонікідзевської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за травень 2009 року, в якій в рядку 25.1 була вказана сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування) в розмірі 1013 538 грн., разом з додатками, серед яких розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява то повернення суми бюджетного відшкодування.

З додатку 3 розрахунку бюджетного відшкодування вбачається, що частина залишку від'ємного значення, що фактично сплачена у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг) та підлягає бюджетному відшкодуванню, складає 1 013 538 грн. Наведена сума і була перенесена позивачем до рядку 25 податкової декларації.

Сума бюджетного відшкодування в розмірі 1 013 538 грн. була сформована позивачем із частини від'ємного значення, яке утворилось в січні 2009 р. та було фактично сплачене постачальникам товарів (послуг) в січні 2009 р.

В ході позапланової виїзної перевірки відповідачем були перевірені операції з придбання товарів та послуг протягом січня 2009 р., по яким позивачем був сформований податковий кредит на підставі отриманих від постачальників податкових накладних та первинних документів.

Закон України "Про податок на додану вартість" передбачає, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг).

В січні 2009 року позивачем була сплачена постачальникам товарів (послуг) сума податку, яка перевищує частину від'ємного значення, заявлену до відшкодування за результатами травня 2009 року.

Суд зазначає, що відповідачем в акті перевірки не заперечується правомірність формування ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" від'ємного значення з ПДВ у січні 2009 р. та факту сплати суми ПДВ, заявленої до відшкодування за травень 2009 р., в попередніх податкових періодах, а саме в січні 2009 р.

Позивачем до бюджетного відшкодування була заявлена частина сформованого та оплаченого в січні 2009 р. від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій ним постачальникам товарів (послуг) в квітні 2009 р., що відповідає законодавчим нормам.

Таким чином, позивачем були виконані всі вимоги Закону України "Про податок на додану вартість", які є підставою для отримання бюджетного відшкодування в розмірі 1 013 538 грн. за наслідками травня 2009 року.

Окрім того матеріалами справи підтверджено, що всі документи, які є підставою для нарахування податкового кредиту, визначення суми від'ємного імення, бюджетного відшкодування з ПДВ та підтверджують поставку і оплату товарів (послуг) в січні 9 року в сумі, заявленій до бюджетного відшкодування в декларації за травень 2009 року, надавались відповідачу в ході проведення виїзної позапланової перевірки, за результатами якої складено акт № 161/23-124-1/00190928 від 14.08.2009 року.

20.08.2009 року позивачем було складено та направлено на адресу Орджонікідзевської ОДПІ протокол розбіжностей № 22/1006. Згідно листа Орджонікідзевської ОДПІ № 7198/10/23-129 від 25.08.2009 року "Про результати розгляду протоколу розбіжностей до акту перевірки" податковий орган повідомив, що робоча група з розгляду спірних питань Орджонікідзевської ОДПІ враховуючи абз. а) п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97, погоджується з аргументами, наведеними в протоколі розбіжностей в частині того, що сума оплати становить 1 013 538 грн. Отже відповідачем було підтверджено правильність формування від'ємного значення з ПДВ у січні 2009 р. та фактичну сплату суми такого від'ємного значення позивачем постачальникам товарів (послуг) в січні 2009 р. Бюджетному відшкодуванню при підтвердженні зустрічними перевірками основних постачальників основних постачальників щодо включення ними в склад податкових зобов'язань сум ПДВ, підлягає заявлена в травні 2009 року сума у розмірі 1013538 грн.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що відповідачем при проведенні перевірки були зроблені неправомірні висновки у зв'язку з чим прийнятті на її підставі оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» до Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Орджонікідзевської ОДПІ № 0000612301/0 від 20.05.2010р., № 0000612301/1 від 16.06.2010 р., №0000612301/2, від 18.08.2010 р., № 0000612301/3 від 02.11.2010 р., якими ВАТ «Орджонікідзевський ГЗК» зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 1013538,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Повний текст постанови складено 18 квітня 2011року.

Суддя О.В. Врона