Постанова від 21.06.2011 по справі 2а/0570/8754/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8754/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Галатіної О.О.

при секретарі Мичак О.С.

за участю :

представника позивача - Романченко Л.І.

представника відповідача - Поповського І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до приватного акціонерного товариства «Белокаменські вогнетриви» про стягнення заборгованості на суму 199010,91 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Артемівська ОДПІ, звернулась до суду з позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Белокаменські вогнетриви» про стягнення заборгованості на суму 260 551,29 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що станом на момент звернення до суду, за відповідачем значиться заборгованість перед бюджетом з орендної плати за землю у сумі 24500 грн. та з податку на доходи фізичних осіб у сумі 236051,29 грн..

Зазначає, що відповідач своїми діями порушує інтереси держави, оскільки спричиняє шкоду її економічним інтересам, тому просить задовольнити позовні вимоги.

До початку розгляду справи по суті позивач уточнив позовні вимоги та просив у зв'язку з частковою сплатою відповідачем податкового боргу стягнути з нього заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 199010,91 грн.

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, пояснила суду, що станом на момент розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник відповідача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Згідно абз. 1-2 ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п.п. 41.1.1. п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п. 41.15 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Таким чином, позивач Артемівська ОДПІ є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом України та Законом України „Про державну податкову службу в Україні”.

Відповідач - приватне акціонерне товариство «Белокаменські вогнетриви» (84546, Донецька область, м. Соледар, вул. Октябрьська, б. 96, код ЄДРПОУ 32131555), з 07.03.2003 знаходиться на податковому обліку в Артемівській ОДПІ.

Як вбачається із матеріалів справи, заборгованість відповідача перед бюджетом на суму 199010,91 грн., утворилась у зв'язку із несплатою у встановлені законом строки у повному обсязі узгоджених податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, визначених самостійно, згідно поданої декларації № 9001392124 від 19.03.2011 за січень 2011 року.

Згідно з рядком 07 поданої декларації, сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає перерахуванню в бюджет за підсумками поточного звітного періоду складає 8740,55 грн. Згідно з рядком 15 цієї декларації, сума заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011 складає 241848,24 грн.

У відповідності до уточнюючого розрахунку податкового боргу, наданого представником позивача, відповідач не сплатив згідно вказаної вище податкової декларації суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 199010,91 грн., тому станом на 31.03.2011 має заборгованість у зазначеному вище розмірі.

Станом на момент розгляду справи податкові зобов'язання відповідачем у добровільному порядку не погашені та набули статусу податкового боргу.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, станом на момент розгляду справи, сума податкових зобов'язань щодо якої пред'явлено позовні вимоги, є податковою заборгованістю.

Як зазначено у п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Приписами п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено право податкового органу звертатися до суду із позовом щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Реалізація повноважень, наданих податковому органу Податковим кодексом України, щодо захисту інтересів держави, можлива, шляхом звернення до суду з вимогами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Водночас резолютивна частина позовних вимог не містить вимогу про стягнення заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

Згідно ч.1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Отже, для повного та всебічного захисту інтересів держави, суд виходить за межі позовних вимог, та вважає за можливе задовольнити позовні вимоги шляхом стягнення заборгованості відповідача з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу у розмірі 199010,91 гривень.

З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги Артемівської ОДПІ у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до приватного акціонерного товариства «Белокаменські вогнетриви» про стягнення заборгованості на суму 199010,91 гривень.

Стягнути з рахунків приватного акціонерного товариства «Белокаменські вогнетриви» (84546, Донецька область, м. Соледар, вул. Октябрьська, б. 96, код ЄДРПОУ 32131555) у банках обслуговуючого такого платника, на користь Державного бюджету України кошти в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 199 010 (сто дев'яносто дев'ять тисяч десять) грн. 91 коп.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Галатіна О.О.