Постанова від 20.06.2011 по справі 2а-1670/4365/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4365/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кукоби О.О.,

при секретарі - Стемковській О.О.,

за участю:

представника позивача - Чегринця В.О.,

представників відповідача - ОСОБА_2., ОСОБА_3.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно - ревізійного управління в Полтавській області до Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області 24 травня 2011 року звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання виконати п. 2, 3 вимоги Контрольно-ревізійного відділу у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 "Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів", а саме: відобразити дебіторську заборгованість за Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області, щодо якого здійснено безпідставні витрати, забезпечити надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області відшкодування коштів в сумі 2 652 грн. 07 коп.; провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів заробітної плати, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти в сумі 2 035 грн. 72 коп., у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП України, провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів та зарахувати в рахунок майбутніх платежів зайво сплачені кошти в сумі 743 грн. 17 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що за результатами планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини за 2009 рік та І півріччя 2010 року, що оформлена актом ревізії № 01-21/27 від 26.08.2010 року, відповідно до статей 10, 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" Контрольно-ревізійним відділом у Великобагачанському районі Полтавської області на адресу відповідача направлено письмову вимогу від 01.09.2010 року № 01-14/975 "Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів". Оскільки на момент подання позовної заяви інформація про виконання відповідачем вказаної вимоги в повному обсязі у позивача відсутня, останній скористався правом звернення до суду з позовом про зобов'язання Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини вчинити дії, а саме: виконати п. 2, 3 вимоги від 01.09.2010 року № 01-14/975.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково. Пояснили, що станом на дату розгляду справи судом вимога КРВ у Великобагачанському районі залишається не виконаною лише в частині щодо забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп. В іншій частині вимогу КРВ у Великобагачанському районі відповідачем виконано, що підтверджується актами звірки взаєморозрахунків, довідками про відсутність заборгованості, витягами з розрахунково-платіжних відомостей.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Великобагачанська районна державна лікарня ветеринарної медицини (далі - Великобагачанська РДЛВМ) створена на виконання Закону України "Про ветеринарну медицину" від 15.11.2001 року № 2775-ІІІ та діє відповідно до Положення "Про Великобагачанську районну державну лікарню ветеринарної медицини".

Великобагачанська РДЛВМ є державною установою ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів та підпорядковується Управлінню ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області.

Працівниками Контрольно-ревізійного відділу у Великобагачанському районі Полтавської області, відповідно до п. 2.58 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України та на підставі направлень № 35 від 06.07.2010 року, № 29 від 29.06.2010 року, проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Великобагачанської РДЛВМ за 2009 рік та І півріччя 2010 року.

За результатами ревізії складено акт від 26.08.2010 року № 01-21/27, другий примірник якого 31.08.2010 року вручено під підпис головному бухгалтеру Великобагачанської РДЛВМ ОСОБА_3 (а.с. 8-22).

Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-XII головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надано право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Контрольно-ревізійним відділом у Великобагачанському районі Полтавської області за результатами ревізії в.о. начальника Великобагачанської РДЛВМ пред'явлено вимогу "Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів" від 01.09.2010 року № 01-14/975 (а.с. 23-25).

Вимогою встановлено термін подання інформації про її виконання до 15.02.2011 року.

Оскільки у встановлений строк відповідачем вимогу в повному обсязі не виконано, КРУ в Полтавській області звернулося до суду з позовом до Великобагачанської РДЛВМ про зобов'язання вчинити дії.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області, суд зазначає наступне.

Як слідує з матеріалів адміністративної справи, ревізією Великобагачанської РДЛВМ з питань наявності фактів оплати праці за невідпрацьований час встановлено, що в порушення статті 94 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року № 322-VІІІ та ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР за період з 10.09.2009 року по 21.09.2009 року проведена оплата праці ОСОБА_5 в сумі 274 грн. 91 коп. Внаслідок зазначеного зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 100 грн. 07 коп. Відповідно до табеля обліку робочого часу за вересень 2009 року ОСОБА_5 не працював.

Операцію з нарахування заробітної плати в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері № 5 "Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій" за вересень 2009 року за дебетом рахунку 811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги", кредитом рахунку 661 "Розрахунки із заробітної плати".

В ході ревізії Великобагачанською РДЛВМ договір з ОСОБА_5 про виконання робіт сторожа за час з 10.09.2009 року по 21.09.2009 року не надано.

Внаслідок допущених порушень по КПКВ 2802030 "Організація і регулювання установ в системі ветеринарної медицини" у формі "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами" у 2009 році касові та фактичні видатки за КЕКВ 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ", КЕКВ "Заробітна плата" завищено на 274 грн. 91 коп. та за КЕКВ 1120 "Нарахування на заробітну плату" завищено на 100 грн. 07 коп., що є порушенням вимог ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-XIV.

Внаслідок допущеного порушення Великобагачанській РДЛВМ завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 374 грн. 98 коп.

Крім того, ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці сумісникам та за трудовими угодами встановлено, що в порушення ст. ст. 21, 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року № 322 - VIII Великобагачанською РДЛВМ у 2009 році та І півріччі 2010 року відповідно до укладених контрактів із ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 на здійснення заходів по профілактиці, діагностиці, лікуванню та ліквідації інфекційних, інвазійних і незаразних хвороб тварин, які належать населенню, а також установам та організаціям незалежно від форм власності, проведення торгівлі ветеринарними препаратами та штучному заплідненню тварин не дотримано умови виконання п. 1.1 контрактів в частині оплати за виконані ветеринарні роботи та послуги, а саме при нарахуванні оплати праці за рахунок коштів спеціального фонду (КПКВ 2802030, КЕКВ 1111) із загального обсягу заробленої суми, на яку проводиться нарахування оплати праці (30 % від заробленої суми за мінусом ПДВ), не виключено податок на додану вартість, як це передбачено даним пунктом контракту.

Відповідне порушення призвело до недоотримання коштів працівниками на загальну суму 1 446 грн. 70 коп. (в т.ч., у 2009 році - 749 грн. 20 коп., у І півріччі 2010 року - 697 грн. 50 коп.) та до зайвого нарахування оплати праці працівникам на загальну суму 4 572 грн. 96 коп. (в т.ч., у 2009 році - 2 995 грн. 93 коп., у І півріччі 2010 року - 1 577 грн. 03 коп.) та відповідно до зайвого перерахування до державних цільових фондів нарахувань на заробітну плату на суму 1 664 грн. 56 коп. (в т.ч., у 2009 році - 1 090 грн. 52 коп., у І півріччі 2010 року - 574 грн. 04 коп.).

Також, в ході ревізії встановлено, що у відповідності до Розрахунків щодо відшкодування використаних комунальних послуг (теплопостачання, електроенергії, водопостачання, електрозв'язку), що є додатками до укладених договорів оренди, проведено розрахунки повноти відшкодування витрат Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області за спожиті комунальні послуги. У відповідності до проведених розрахунків загальна вартість оплачених Великобагачанською РДЛВМ по КПКВ 2802030 "Організація і регулювання установ в системі ветеринарної медицини" за рахунок коштів спеціального фонду комунальних послуг та послуг зв'язку, спожитих Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області, складає 6 007 грн. 56 коп., з них:

- у 2009 році - 3 645 грн. 84 коп. (по КЕКВ 1138 "Послуги зв'язку" - 1 362 грн. 15 коп., по КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" - 674 грн. 53 коп., по КЕКВ 1164 "Оплата природного газу" - 1 609 грн. 16 коп.);

- у І півріччі 2010 року - 2 361 грн. 72 коп. (по КЕКВ 1134 "Оплата послуг (крім комунальних)" - 611 грн. 78 коп., по КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" - 382 грн. 21 коп., по КЕКВ 1164 "Оплата природного газу" - 1 367 грн. 73 коп.)

Операцію з нарахування витрат на комунальні послуги та послуги зв'язку в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері № 6 "Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами" за 2009 рік та І півріччя 2010 року за дебетом рахунку 811 "Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги", кредитом рахунку 675 "Розрахунки з іншими кредиторами".

Ревізорами встановлено, що порушення допущено з вини головного бухгалтера ОСОБА_3, яка в своєму поясненні зазначила, що рахунки по відшкодуванню вартості комунальних послуг виставлялись в межах річного розпису асигнувань по Управлінню ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області.

Внаслідок допущених порушень по КПКВ 2802030 "Організація і регулювання установ в системі ветеринарної медицини" у формі "Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами" у 2009 році касові та фактичні видатки за КЕКВ 1138 "Послуги зв'язку" завищено на 1 362 грн. 15 коп., за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" завищено на 674 грн. 53 коп., за КЕКВ 1164 "Оплата природного газу" завищено на 1 609 грн. 16 коп., у І півріччі 2010 року касові та фактичні видати за КЕКВ 1134 "Оплата послуг (крім комунальних)" завищено на 611 грн. 78 коп., за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" завищено на 382 грн. 21 коп., за КЕКВ 1164 "Оплата природного газу" завищено на 1 367 грн. 73 коп., чим порушено ч. 1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-ХІУ та п. 1.2 Порядку складання річних фінансових звітів за відповідний рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.01.2008 року № 3.

Внаслідок допущеного порушення Великобагачанській РДЛВМ завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 6 007 грн. 56 коп.

В ході ревізії Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області проведено відшкодування коштів в сумі 260 грн. 49 коп. шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-XII законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, станом на дату звернення КРУ в Полтавській області відповідачем не було виконано вимогу КРВ у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 в частині зобов'язання відобразити дебіторську заборгованість за Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області, щодо якого здійснено безпідставні витрати, забезпечити надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області відшкодування коштів в сумі 2 652 грн. 07 коп.; провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених сум коштів заробітної плати, в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 2 035 грн. 72 коп., у порядку та розмірах встановлених ст. ст. 133-136 КЗпП України, провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів та зарахувати в рахунок майбутніх платежів зайво сплачені кошти в сумі 743 грн. 17 коп.

Разом з тим, в ході судового розгляду встановлено, що відповідачем проведено перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів.

Так, відповідно до акту звірки взаєморозрахунків від 15.06.2011 року між Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області та Великобагачанською РДЛВМ станом на 15.06.2011 року заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду у відповідача відсутня (а.с. 77-78).

Крім того, у відповідності до акту звірки взаєморозрахунків від 15.06.2011 року між Великобагачанським районним центром зайнятості та Великобагачанською РДЛВМ станом на 15.06.2011 року заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у відповідача відсутня (а.с. 79-80).

Також, відповідно до довідки Великобагачанської міжрайонної виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності станом на 01.04.2011 року у відповідача відсутня заборгованість зі сплати страхових внесків до даного Фонду (а.с. 76).

Окрім того, відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області від 16.06.2011 року у відповідача відсутня заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суму надміру сплачених внесків зараховано в рахунок майбутніх платежів (а.с. 81).

Як пояснили в судовому засіданні представники відповідача, станом на дату розгляду справи судом Великобагачанською РДЛВМ вжито заходи щодо стягнення з особи, винної у зайвих грошових виплатах, коштів в сумі 2 035 грн. 72 коп. Так, провідним бухгалтером ОСОБА_11 подано заяву про відрахування із заробітної плати зайво виплачених коштів гр. ОСОБА_5 (а.с. 83). Крім того, гр. ОСОБА_7 та ОСОБА_10 подано заяви про відрахування зайво виплачених коштів із заробітної плати в розмірі 20 % від заробітної плати до повного погашення заборгованості (а.с. 84-85).

Таким чином, станом на дату розгляду справи судом відповідачем виконано п. 3 вимоги КРВ у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975.

Окрім того, з матеріалів адміністративної справи та пояснень представників відповідача судом встановлено, що Великобагачанською РДЛВМ відображено дебіторську заборгованість за Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області, щодо якого здійснено безпідставні витрати (а.с. 82).

Відтак, відповідачем виконано п. 2 вимоги КРВ у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 в цій частині.

Також, відповідно до акту звірки взаєморозрахунків від 15.06.2011 року між Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області та Великобагачанською РДЛВМ станом на 15.06.2011 року за Управлінням ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області рахується заборгованість в сумі 1 973 грн. 93 коп.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що станом на дату розгляду справи судом відповідачем вимогу КРВ у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 не виконано лише в частині щодо забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області відшкодування коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу.

Представники відповідача в судовому засіданні позов визнали в частині щодо не забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп.

Суд звертає увагу на те, що гр. ОСОБА_2 відповідно до наказу Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області № 1-к від 14.01.2011 року призначено начальником Великобагачанської РДЛВМ, тобто він є уповноваженим представником відповідача та наділений правом часткового визнання адміністративного позову.

Оскільки дії представника відповідача щодо визнання адміністративного позову не суперечать закону та не порушують права свободи чи інтереси третіх осіб, а сам представник наділений повноваженнями щодо часткового визнання позову, суд вважає за можливе прийняти визнання адміністративного позову відповідачем в частині щодо не забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп.

За таких обставин, беручи до уваги те, що в ході судового розгляду справи встановлено невиконання відповідачем вимоги КРВ у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 лише в частині щодо забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп. та те, що представник відповідача в цій частині позов визнав, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 69-71, 112, 136, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Контрольно - ревізійного управління в Полтавській області до Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Великобагачанську районну державну лікарню ветеринарної медицини виконати п. 2 вимоги Контрольно-ревізійного відділу у Великобагачанському районі Полтавської області від 01.09.2010 року № 01-14/975 "Про усунення виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності Великобагачанської районної державної лікарні ветеринарної медицини порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів" в частині щодо забезпечення надходження від Управління ветеринарної медицини у Великобагачанському районі Полтавської області коштів в сумі 1 973 грн. 93 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 25 червня 2011 року.

Суддя О.О. Кукоба