Постанова від 17.06.2011 по справі 2а-1670/4969/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4969/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі - Зайченко Н.О.,

за участю:

представника позивача - Муравйова О.В.,

представника відповідача - Міщаніна О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного військового комісаріату до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, третя особа - ОСОБА_3 про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

08 червня 2011 року Полтавський обласний військовий комісаріат (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області (надалі - відповідач), третя особа - ОСОБА_3 про скасування постанови державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області Міщаніна О.В. у виконавчому провадженні ВП № 26477551 від 31.05.2011 року про накладення штрафу на Полтавський обласний військовий комісаріат у розмірі 680 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що рішення Київського районного суду м.Полтави у справі №2а-1714/11/1609 від 01.04.2011 року не виконане з незалежних від Полтавського обласного військового комісаріату причин. Вказує, що у першу чергу даним рішенням було зобов'язано Міністерство оборони України скасувати п.39 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців, звільнених із військової служби від 18 травня 2010 року №3 в частині визначення суми виплати. Цим же рішенням суду в другу чергу позивача було зобов'язано доплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 36 місячного грошового забезпечення, з якої обчислена грошова допомога, 15% надбавку за доступ до державної таємниці; 50% надбавку за виконання особливо важливих завдань та 10% премії. Таким чином, Полтавський обласний військовий комісаріат повинен здійснити доплату ОСОБА_3 після скасування рішення комісії Міністерства оборони України, прийняття рішення Міністерством оборони України про виплату коштів та їх переказ на реєстраційний рахунок позивача.

Департамент фінансів, як головний розпорядник коштів, здійснює переказ грошових сум на реєстраційний рахунок позивача, тому після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 17.05.2011 року, позивачем 30 травня 2011 року здійснено перерахунок розміру допомоги ОСОБА_3 та направлено лист до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (вих. № ВФ3/202 від 30.05.2011 року) з проханням профінансувати Полтавський обласний військовий комісаріат по КПК 2101080 КЕКВ 1343 в сумі 42390 грн. для проведення доплати, про що повідомлено відповідача. Проте, 31 травня 2011 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області Міщаніном О.В. в порушення вимог п.16 ч.2 ст.11 та ч.1 ст.89 Закону України "Про виконавче провадження" безпідставно винесено постанову про накладення на Полтавський обласний військовий комісаріат штрафу в сумі 680 грн., яка підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

У своїх запереченнях посилався на те, що постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області від 17.05.2011 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Київського районного суду м.Полтави у справі № 2а-1714/11/1609 від 01.04.2011 року про зобов'язання доплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 36 місячного грошового забезпечення, з якої обчислена грошова допомога, 15% надбавку за доступ до державної таємниці; 50% надбавку за виконання особливо важливих завдань та 10% премії.

Копія даної постанови направлена на адресу сторін виконавчого провадження 19 травня 2011 року за вих. № 4594. У зв'язку із тим, що дане рішення підлягає негайному виконанню, боржнику не було надано строк для самостійного виконання рішення та Полтавський обласний військовий комісаріат зобов'язано в п'ятиденний строк надати до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області підтвердження щодо повного й фактичного виконання судового рішення чи пояснення про причини його невиконання. На адресу відповідача повідомлення про причини не виконання позивачем судового рішення надійшло лише 03 червня 2011 року. Станом на 31 травня 2011 року до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області позивачем не надано інформації про виконання судового рішення або про причини його невиконання, тому державним виконавцем правомірно винесено постанову від 31.05.2011 року ВП №26477551 про накладення на Полтавський обласний військовий комісаріат штрафу в розмірі 680 грн.

Відповідач посилається на рішення Європейського Суду з прав людини у справах проти України, у яких, зокрема, Європейський Суд з прав людини висловив позицію, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Вважає, що причина невиконання судового рішення є неповажною, а постанова про накладення штрафу винесена згідно вимог Закону України "Про виконавче провадження".

Третя особа у судове засідання не з'явилася, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вона належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що постановою Київського районного суду м. Полтави у справі № 2а-1714/11/1609 від 01.04.2011 року:

- скасовано п. 39 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців, звільнених із військової служби від 18 травня 2010 року № 3 в частині визначення суми виплати;

- зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат доплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в розмірі 36 місячного грошового забезпечення, з якої обчислена грошова допомога, 15% надбавку за доступ до державної таємниці; 50% надбавку за виконання особливо важливих завдань та 10% премії.

Дану постанову судом обернуто до негайного виконання.

01 квітня 2011 року Київським районним судом м. Полтави видано виконавчий лист у справі № 2а-1714/11/1609.

Преамбулою Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон № 606-XIV) визначено, що цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Статтею 1 Закону №606-XIV встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону №606-XIV державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Частиною 4 статті 25 цього Закону передбачено, що у разі відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, забезпечення позовних вимог або якщо рішення підлягає негайному виконанню строк, встановлений частиною другою цієї статті, не надається.

Згідно частини 4 статті 30 Закону № 606-XIV у разі, якщо рішення підлягає негайному виконанню, державний виконавець відкриває виконавче провадження не пізніше наступного робочого дня після надходження документів, зазначених у статті 17 цього Закону, і невідкладно розпочинає його примусове виконання.

Відповідно до зазначених вище вимог Закону № 606-XIV на підставі заяви ОСОБА_3 постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області від 17.05.2011 року відкрито виконавче провадження за виконавчим листом № 2а-1714/11/1609, виданим 01 квітня 2011 року.

19 травня 2011 року копія постанови про відкриття виконавчого провадження направлена сторонам виконавчого провадження разом із супровідним листом за вих. № 4594 від 19.05.2011 року, яким позивача зобов'язано в п'ятиденний строк надати відповідачу підтвердження щодо повного та фактичного виконання рішення чи письмове пояснення про причини його невиконання.

30 травня 2011 року позивачем здійснено перерахунок розміру допомоги ОСОБА_3 та направлено відповідний запит до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (вих. № ВФ3/202 від 30.05.2011 року) з проханням профінансувати Полтавський обласний військовий комісаріат по КПК 2101080 КЕКВ 1343 в сумі 42390 грн. для проведення доплати.

Копію зазначеного листа позивач направив до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області. Даний лист отриманий відповідачем 03.06.2011 р.

31 травня 2011 року постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язано боржника виконати дії на Полтавський обласний військовий комісаріат накладено штраф у розмірі 680 грн.

Позивач не погодився з даним рішенням та оскаржив його до суду.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваній постанові від 31.05.2011 року про накладення штрафу, суд виходить із наступного.

Згідно ч.1 статті 11 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Зміст дій, які повинен вчиняти державний виконавець з приводу примусового виконання судових рішень, передбачений ст. 75, 89 зазначеного Закону.

Відповідно до ст. 75 Закону № 606-XIV після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Частиною 1 статті 89 цього ж Закону передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Матеріалами справи підтверджено, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 17 травня 2011 року ВП №26477551 отримана Полтавським обласним військовим комісаріатом 24 травня 2011 року.

30 травня 2011 року позивачем здійснено перерахунок розміру допомоги ОСОБА_3 та направлено відповідний запит до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (вих. № ВФ3/202 від 30.05.2011 року) з проханням профінансувати Полтавський обласний військовий комісаріат по КПК 2101080 КЕКВ 1343 в сумі 42390 грн.

Копію даного листа позивач направив до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, та даний лист отриманий відповідачем 03.06.2011 р., що підтверджується відтиском штампу вхідної кореспонденції (вх. № 3137/01-29/3).

31 травня 2011 року постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язано боржника виконати дії на Полтавський обласний військовий комісаріат накладено штраф у розмірі 680 грн.

Таким чином, станом на 31 травня 2011 року позивач не повідомив підрозділ примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про причини невиконання судового рішення, хоча постанову про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання судового рішення, що підлягає негайному виконанню, отримав 24 травня 2011 року.

Із пояснень представника позивача у судовому засіданні встановлено, що доплату ОСОБА_3 грошових коштів позивачем не здійснено, відтак, судове рішення станом на момент розгляду справи позивачем не виконано.

Таким чином, як станом на 31 травня 2011 року, так і на момент розгляду справи судом судове рішення позивачем не виконано.

Позивач пов'язує невиконання судового рішення з відсутністю відповідного фінансування.

Дане твердження позивача судом оцінюється критично зважаючи на те, що відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Таким чином, особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Відсутність відповідного фінансування не може бути визнана поважною причиною невиконання судового рішення з огляду на те, що за своїм характером є або бездіяльністю, або юридично неспроможною дією і не вказує на належне ставлення боржника до процесу організації виконання судового рішення.

При цьому суд бере до уваги, що судовим рішенням на позивача було покладено обов'язок доплатити ОСОБА_3 грошові кошти.

Відсутність грошових коштів для їх виплати може бути підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення на підставі статті 36 Закону № 606-XIV, проте не є підставою для ухилення від виконання судового рішення.

Суд не бере до уваги твердження Полтавського обласного військового комісаріату про неможливість виконання рішення Київського районного суду м.Полтави у справі №2а-1714/11/1609 від 01.04.2011 року у зв'язку із неотриманням ОСОБА_3 виконавчого листа та не зверненням стягувача до державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду Міністерством оборони України, виходячи з наступного.

Як встановлено вище, постановою Київського районного суду м. Полтави у справі №2а-1714/11/1609 від 01.04.2011 року, зокрема, скасовано п. 39 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців, звільнених із військової служби від 18 травня 2010 року № 3 в частині визначення суми виплати.

Таким чином, даним судовим рішенням Міністерство оборони України не зобов'язувалося вчинити будь-які дії.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що постанова державного виконавця про накладення штрафу ґрунтується на вимогах Закону України “Про виконавче провадження” та прийнята з урахуванням усіх обставин, необхідних для прийняття рішення.

Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного військового комісаріату до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, третя особа - ОСОБА_3 про скасування постанови - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 червня 2011 року.

Суддя С.С. Сич