Постанова від 22.06.2011 по справі 2а-1670/4208/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4208/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

при секретарі - Протас О.М.,

за участю: представника позивача - Бойка Є.Г.

представника відповідача - Шутька П.М.

представника третьої особи - Руденка В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Броварки" до Глобинської районної державної адміністрації, треті особи - Приватне підприємство "ЗОВ", Полтавське обласне головне управління земельних ресурсів про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

19 травня 2011 року позивач Приватне сільськогосподарське підприємство "Броварки" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинської районної державної адміністрації, треті особи - Приватне підприємство "ЗОВ", Полтавське обласне головне управління земельних ресурсів про скасування розпорядження Глобинської районної державної адміністрації від 21.03.2011 року № 169 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та посвідчення права користування на умовах оренди ПП "ЗОВ" на території Броварської сільської ради".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 16.07.2004 року між ПСП "Броварки" та Глобинською РДА був укладений договір оренди землі на земельну ділянку загальною площею 455,29 га, в тому числі незатребувані земельні частки (паї) площею 182,29 га строком на 5 років. 21 березня 2011 року відповідачем прийнято розпорядження 169 "Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та посвідчення права користування на умовах оренди ПП "ЗОВ" на території Броварської сільської ради". Позивач вважає, що вказане розпорядження винесено з порушенням вимог чинного законодавства та просить суд скасувати його.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав, надавши письмові заперечення на адміністративний позов, вважає, що спірне розпорядження прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник третьої особи -Полтавського обласного головного управління земельних ресурсів проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та Глобинською РДА 16 липня 2004 року укладено договір оренди землі на земельну ділянку загальною площею 445,29 га, в тому числі незатребувані земельні частки (паї) площею 182,29 га, строком на 5 років.

11 червня 2009 року позивач звернувся до Глобинської РДА з заявою про надання дозволу на поновлення договору оренди від 16.07.2004 року.

Рішення 19 сесії 5 скликання Броварківської сільської ради Глобинского району Полтавської області від 16.06.2009 року № 36 "Про погодження РДА надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди з земель запасу на території Броварківської сільської ради, при поновленні договору оренди на земельні ділянки".

27 січня 2011 року Позивач звернувся до Броварківської сільської ради з клопотанням про надання дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди при поновленні договору оренди на земельну ділянку ПСП "Броварки" площею 163,42 га, в тому числі рілля - 163,42 га земель не витребуваних паїв за межами населених пунктів на території Броварківської сільської ради терміном на 5 років з орендною платою 3% від грошової вартості земельної ділянки.

25 лютого 2011 року Позивачем було отримано відповідь сільського голови Броварківської сільської ради, згідно якої повідомлялось, що до сесії по даному питанню звернулися крім ПСП "Броварки", ТОВ "РостАгро", ПП "ЗОВ", договір оренди землі за межами населених пунктів і умови - права райдержадміністрації; депутати Броварківської сільської ради дали згоду на розробку технічної документації із землеустрою ПП "ЗОВ".

18 лютого 2011 року Позивач звернувся з клопотанням до Відповідача щодо подовження терміну дії договори оренди від 16 липня 2004 року на земельну ділянку площею 163,42 га, на території Броварківської сільської ради.

01 березня 2001 року Позивач направив листа до Відповідача що надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів на умовах оренди площею 163,42 га (невитребувані земельні частки (паї) громадян) немає можливості у зв'язку з тим, що ПСП "Броварки" використовувало землю згідно договору оренди землі, який зареєстрований 16.07.2004 року. Згідно вказаного договору орендується земельна ділянка загальною площею 455,29 га, проте, яка з них площа не витребуваних земельних часток (паїв) громадян - не вказано.

21 березня 2011 року Відповідачем було видано розпорядження № 169, яким було вирішено надати ПП "ЗОВ", с. Пустовійтове, Глобинського району, Полтавської області, дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж та розмірів земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди при укладанні договору оренди землі на території Броварківської сільської ради на земельну ділянку загальною площею 163,42 гектарів ріллі (незатребувані земельні частки (паї) громадян) терміном на один рік, з орендною платою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Запропонувати ПП "ЗОВ" замовити та затвердити необхідну технічну документацію на право користування земельною ділянкою на умовах оренди з встановленням в натурі (намісцевості).

Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача позивач звернувся до суду з вимогою про скасування вказаного розпорядження.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони :1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Досліджуючи правомірність винесення спірного розпорядження Глобинської РДА № 169 від 21 березня 2011 року, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до п. „в" ч. 2 ст. 5 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. орендарями земельних ділянок можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.

Відповідно до пункту "а" та "г" ч.1 ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом та підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.

Згідно з ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ч.2 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, які у відповідності з частиною 1 ст.135 цього ж Кодексу проводяться у формі аукціону.

Як вбачається з договору оренди землі укладеного між позивачем та Глобинською РДА був укладений договір оренди землі на земельну ділянку, яка знаходиться на території Броварківської сільської ради загальною площею 455,29 га, в тому числі незатребувані земельні частки (паї) площею 182,29 га строком на 5 років.

Пунктом 8 зазначеного договору передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк, у тому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно пункту 37 договору оренди від 16 липня 2004 року дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено та придбання орендарем земельної ділянки у власність.

Договір оренди землі зареєстрований в Глобинському районному відділі ПРФ ДП Центр ДЗК за № 040455300004 від 16 липня 2004 року.

11 червня 2009 року позивач звернувся до Глобинської РДА з заявою про поновлення договору оренди на невитребувані і не переоформлені земельні частки (паї) за межами населених пунктів на території Броварківської сільської ради загальною площею 166,55 га.

В матеріалах справи наявна відповідь Глобинської РДА, на вказане клопотання позивача, від 15 червня 2009 року за № 89/1155, згідно якої зазначено, що надати дозвіл на поновлення договору оренди землі, який зареєстрований в Глобинському районному відділі ПРФ ДП Центр ДЗК за № 040455300004 від 16 липня 2004 року, в часині невитребуваних земельних часток (паїв) громадян площею 163,42 га не має можливості в зв'язку із тим, що ПСП "Броварки" використовувало землю згідно договору оренди землі, який зареєстрований 16.07.2004 року. Згідно вказаного договору орендується земельна ділянка загальною площею 455,29 га, проте, яка з них площа не витребуваних земельних часток (паїв) громадян - не вказано. Окрім того, відповідач роз'яснює, що ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено, що нерозподіленими (не витребуваними) земельними ділянками громадян вважаються ті ділянки, на які громадянами не отримано державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки. В договорі оренди від 16.07.2004 року дана вимога закону відсутня.

Як зазначає відповідач, договір оренди землі від 16.07.2004 року не підлягає поновленню в частині, яка стосується не витребуваних земельних часток (паїв) громадян, але може бути поновлений по іншим зазначених у договорі категоріях земель, які із невідомих причин не вказані у листі позивача.

Позивач повторно звернувся до Глобинської РДА з заявою щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди.

Така ж сама відповідь була зазначена у листі Глобинської РДА від 18 березня 2011 року за № 89/417.

Згідно п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

У відповідності до пункту 16 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України громадянам -власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державного акту на право власності.

До категорії не витребуваних земельних часток (паїв) відносяться такі землі:

- земельні частки (паї), на які громадяни, що мають право на земельну частку (пай) відповідно до списку, який додається до державного акта на право колективної власності на землю, не отримали на руки сертифікат на право на земельну частку (пай) чи іншим чином не заявили свої права на земельну частку (пай);

- земельні частки (паї), на які сертифікати на право на земельну частку (пай) отримані, але власники права не розпорядилися ним належним чином (не подана заява про виділення земельної ділянки в натурі для використання одноосібно, передачі в оренду чи для сумісного обробітку , тощо);

- земельні частки (паї), власники права на земельну частку (пай) померли, їх спадкоємці не прийняли спадщини , а термін дії договору оренди закінчився, чи договір не було укладено.

Відповідно до ст.13 Закону України від 05.06.2003р. №899-ІУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв)" та п.12 Постанови КМУ від 04.02.2004р. №122 "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)", відповідна сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація в межах повноважень визначених п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України повинні своїм рішенням (розпорядженням) визначати вищезазначені земельні частки (паї), як не витребувані земельні частки (паї), і мають право укласти договір оренди не витребуваних земельних часток (паїв) до настання певної умови, передбаченої ст.13 Закону України від 05.06.2003р. №899-ІV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Так, у відповідності до п.12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою КМК від 05.06.2003р. №899-ІV, нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрації з метою надання їх в оренду.

Відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова державної адміністрації в межах своїх повноважень забезпечує ефективне використання природних, трудових і фінансових ресурсів. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" якщо орендар продовжує користуватися ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він підлягає поновленню на той же самий строк і на тих же самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки.

Поновлення договору оренди земельної ділянки має відбуватися шляхом укладення нового договору оренди земельної ділянки. Згідно із ст. 18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації.

Таким чином, договір оренди землі після закінчення його строку не може бути автоматично поновлений на тих самих умовах, оскільки для виникнення права землекористування необхідна наявність зареєстрованого договору оренди землі.

Аналогічна правова позиція викладена у рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. № 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства". У п.3.4.6 яких, вказано, що зі змісту ч. 3 ст. ЗЗ Закону України "Про оренду землі" не передбачено порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в ньому разі договір підлягає поновленню. Вказана норма права не передбачає зміну відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки, щодо встановлених в ньому строків оренди. Відтак, якщо за законом такий договір підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватися за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене відповідно до п. 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням міської ради. За відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, підстави для задоволення вимог позивача про зміну строку дії договору відсутні, а у випадку незгоди орендодавця щодо подовження договору оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний звільнити займану земельну ділянку, привівши її у належний стан.

21 березня 2011 року, за наслідками розгляду клопотання Приватного підприємства "ЗОВ" Глобинською РДА було винесено Розпорядження №169 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж та розмірів земельної ділянки в натурі (на місцевості) та посвідчення права користування на умовах оренди ПП "ЗОВ" на території Броварківської сільської ради (а.с.27).

Пунктом 1 зазначеного Розпорядження передбачено надання в оренду ПП "ЗОВ" строком на 1 рік земельну ділянку загальною площею 163,42 гектарів ріллів (незатребувані земельні частки (паї) громадян).

При цьому, Глобинська РДА при винесенні розпорядження керувалась Законом України "Про місцеві державні адміністрації" №586-ХІУ від 09.04.1999р., п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України та Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)".

В судовому засіданні було встановлено, що на виконання вищезазначеного розпорядження, між Глобинською РДА та ПП "ЗОВ" було укладено Договір оренди землі від 22 березня 2011 року.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Отже, посилання позивача на те, що ним належним чином виконувались обов'язки за договором оренди не витребуваних земельних паїв, а тому він має переважне право на поновлення договору судом не приймаються. Твердження позивача про те, що ним не отриману лист від 15 червня 2009 року про відмову у поновленні договору оренди, також спростовуються матеріалами справи (а.с.87-89).

Представником відповідача було надано до суду Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14 березня 2011 року Відділу Держкомзему у Глобинському районі Полтавської області (а.с. 86), відповідно до яких було встановлено порушення ПСП "Броварки" ст.124 Земельного кодексу та вимоги Закону України "Про оренду землі" та Закону України "Про землеустрій", оскільки дане підприємство користується земельною ділянкою без документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, а саме порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель.

Посилання позивача на ст.124 Земельного кодексу щодо передачі спірних ділянок на конкурентних засадах судом також не приймаються, оскільки Земельним кодексом врегульовано порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах. Земельна ділянка, яка відповідає умовним кадастровим гектарам не витребуваних земельних часток (паїв), перебуває у приватній власності громадян, право на яке посвідчено сертифікатом, і не може бути приєднана до земель запасу державної власності, які підлягають розподілу відповідно до Земельного кодексу України. Отже, не витребувані земельні частки (паї) відносяться до земель приватної власності.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається в договорі оренди земельної ділянки.

Таким чином, проведення земельного аукціону при передачі в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) нормами чинного законодавства не передбачено.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо скасування розпорядження Глобинської райдержадміністрації №169 від 21 березня 2011 року не підлягають задоволенню, оскільки є безпідставними, необґрунтованими та неправомірними.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Приватного сільськогосподарського підприємства "Броварки" до Глобинської районної державної адміністрації, треті особи - Приватне підприємство "ЗОВ", Полтавське обласне головне управління земельних ресурсів про скасування розпорядження - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 24 червня 2011 року.

Суддя Г.В. Костенко