Справа № 2а-2а/1570/638/2011
14 червня 2011 року
11год.45хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
При секретарі - Жаворонковій М.О.
За участю сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 -за довіреністю №73/03-04 від 18.01.2011р.
Від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Роздільнянського районного центру зайнятості до Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал»про стягнення заборгованості,-
До суду надійшла адміністративна позовна Роздільнянського районного центру зайнятості, в якій позивач просить суд стягнути з Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал»заборгованість по сплаті страхових внесків у загальному розмірі 24515,77грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на несплату відповідачем страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідач у судові засідання не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній доказами.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Роздільнянське комунальне підприємство по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал»зареєстроване в Роздільнянському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків за №15191949 з 05.02.2004р.
На підставі наказу директора Роздільнянського районного центру зайнятості про проведення планових перевірок платників у 4 кварталі 2010р. від 24.09.2010р. №62 та повідомлення про здійснення перевірки від 28.09.2010р. №1116/03/05 позивачем була проведена планова перевірка Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал»щодо правильності нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період 01.10.2009р. по 30.09.2010р.
За результатами перевірки складено акт №59 від 23.11.2010р., яким встановлена наявність недоїмки зі сплати страхових внесків у загальному розмірі 60542,26грн. та нарахована пеня у розмірі 4673,38грн.
24.12.2010р. позивачем прийнято рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків, пені та штрафу на суму 60542,26грн. простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків та 4673,38грн. пені.
Також, судом встановлено, що рішеннями господарського суду Одеської області від 22.12.2006р. у справі №28/486-06-11707А та від 02.07.2007р. у справі №26/149-07-3649А з Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню „Роздільна водоканал" на користь Роздільнянського районного центру зайнятості стягнуто відповідно 5600,09грн. та 2870,45грн. Вказані рішення господарського суду Одеської області набрали законної сили та на їх виконання видані накази; Постановами Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2007р. у справі №2-а-983/07, від 09.04.2008р. у справі №2-а-413/08, від 10.12.2008р. у справі №2-а-7342/2008р. та від 18.06.2010р. у справі №2а-766/10/1570 з Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню „Роздільна водоканал" стягнуто відповідно 2319,33грн., 4654,01грн., 2523,03грн. та 22732,96грн. Дані постанови набрали законної сили, на їх підставі видані виконавчі листи.
Таким чином, сума заборгованості, що підлягає стягненню та не охоплена судовими рішеннями складає 24515,77грн.
Згідно з п.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02 березня 2000 року №1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону джерелами формування коштів Фонду є, утому числі, страхові внески страхувальників - роботодавців, застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно п.3 ст.17 зазначеного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг).
Відповідно до ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески; роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. Якщо роботодавці несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовують санкції, передбачені ст..38 цього Закону, а саме у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Згідно з ч.2 ст.34 Закону Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю. Контроль за правильним нарахуванням здійснюється шляхом проведення планових перевірок центрами зайнятості.
Відповідно до п.4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000р. №339, страхові внески нараховуються для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, які включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Згідно з п.5.3 Інструкції нарахування страхових внесків роботодавців, найманих працівників та військовослужбовців здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування або які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, виходячи із розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат. Нарахування страхових внесків осіб, які беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах, здійснюється у строки, передбачені для сплати цими особами податків. Нарахування страхових внесків для страхувальників, зазначених у абзаці п'ятому пункту 4.2, здійснюється після виконання робіт (надання послуг) за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідачем наявність заборгованості не спростована та не заперечена.
Приймаючи до уваги вищевикладене, позовні вимоги Роздільнянського районного центру зайнятості обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Роздільнянського районного центру зайнятості до Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Роздільнянського комунального підприємства по водозабезпеченню та водовідведенню «Роздільнаводоканал» (вул.Шевченко, 81, м.Роздільна, 67400, код ЄДРПОУ 32806715, р/р 26009011859001 в АКБ «Імексбанк», МФО 328384) на користь Роздільнянського районного центру зайнятості (вул.Свердлова, 4-а, м.Роздільна, 67400, р/р 37170301900381, МФО, 828011, ГУДКУ в Одеській області) заборгованість по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 24515 (двадцять чотири тисячі п'ятсот п'ятнадцять)грн.77коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 20.06.2010р.
Суддя /підпис/ М.М. Аракелян
20 червня 2011 року