Постанова від 23.06.2011 по справі 6329/10/1570

Справа № 2а-6329/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Катаєвої Е.В.

секретаря Юзефович Ю.А.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса про визнання неправомірними дій, скасування податкових повідомлень - рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»(далі ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД») до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса (далі ДПІ), в якому, уточнивши позовні вимоги (а.с.105-106), просило: - визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкових декларацій ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»з податку на додану вартість за травень - червень 2005 року, за наслідками якої складено акт №9068/15-2 від 20.07.2009 року «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість»; - скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ №0058891502/0 від 21.07.2009р. про виявлення відсутності у нього права на отримання бюджетного відшкодування у сум 12 грн. по податковій декларації №74369 від 16.06.2005р. та зменшено суму податку на додану вартість у розмірі 12,00 грн. у картці особового рахунку; №0058881502/0 від 21.07.2009р. про виявлення відсутності у нього права на отримання бюджетного відшкодування у сумі, заявленій у податковій декларації, у зв'язку з чим відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 74082,00 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість №62339 від 18.05.2005р. та зменшено суму податку на додану вартість у розмірі 74082,00 грн. у картці особового рахунку; - зобов'язати ДПІ відновити суму податку на додану вартість у розмірі 12,00 грн. та у розмірі 74082,00 грн. у картці особового рахунку «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»по податку на додану вартість, яка ведеться у податковому органі.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач порушив вимоги законодавства щодо проведення перевірки та прийняття рішень, а саме:

- не повідомив підприємство про проведення документальної (камеральної) перевірки, не надавав примірник акту такої перевірки для ознайомлення та підписання, позбавило права надати заперечення на акт перевірки, не направляло податкові повідомлення-рішення, що були прийняті на підставі такого акту камеральної перевірки, що підтверджується також тим, що акт був складений 20.07.2009 року, а вже 21.07.2009 року прийняті податкові повідомлення-рішення, які оскаржуються;

- відповідачем проведена не камеральна перевірка, якою вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Внаслідок проведення камеральної перевірки податковий орган виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, що призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Проте, із змісту акту №9068/15-2 від 20.07.2009 року не вбачається виявлення відповідачем арифметичних або методологічних помилок у поданих ТОВ податкових деклараціях з ПДВ за травень, червень 2005 року, що призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання по ПДВ;

- відповідачем безпідставно та неправомірно у липні 2009 року проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість позивача за травень - червень 2005 року, оскільки у відповідності до пп. 7.7.5 Закону України Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР (далі Закон України №168/97-ВР) податковому органу надано 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, для проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки заявлених у ній даних. Крім того, відповідач визначив податкове зобов'язання поза строком давності, який визначений ст.15 Закону України №2181-Ш від 21.12.2000року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон України №2181-Ш) - не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання;

- у відповідача не було жодної правової підстави зменшувати на 74094,00 гри. суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових періодів та яку, позивачем було заявлено в податкові деклараціях з ПДВ за травень, червень 2005 року, оскільки ст. 7 Закону України №168/97-ВР правом платника податку є відображення в податковій декларації з ПДВ суми задекларованого ним бюджетного відшкодування в рахунок платежів з цього податку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважав, що оспорювані рішення є обґрунтованими. Крім того, зазначив, що в ДПІ відсутні інші докази, крім наданих суду щодо правомірності проведення перевірки та прийнятих рішень. В судовому засіданні представник відповідача не зазначив наявності підстав щодо перевірки у липні 2009 року декларацій з ПДВ поданих позивачем в травні, червні 2005 року.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради 08.08.2002 року. Свідоцтво серія А00 №254982 (а.с.11).

20.07.2009 року відповідачем була здійснена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкових декларацій з податку на додану вартість №62339 від 18.05.2005 року, №74369 від 16.06.2005 року, за результатами якої 20.07.2009 року був складений Акт №9068/15-2 (а.с.52).

На підставі Акту від 20.07.2009 року ДПІ 21.07.2009 року прийняла податкове повідомлення-рішення форми «В3»№ 0058891502/0 про відмову у бюджетному відшкодуванні з ПДВ у сумі 12 грн. за звітний період - травень 2005 року по податковій декларації № 74369 від 16.06.2005р.; №0058881502/0 про відмову у бюджетному відшкодуванні з ПДВ у сумі 74082,00 грн. за звітний період - квітень 2005 року по податковій декларації № 62339 від 18.05.2005р. (а.с.16,53,53/об.).

В висновку Акту від 20.07.2009 року вказано, що на підставі пп.7.7.11 ст.7 Закону України №168/97-ВР та ст.15 Закон України №2181-Ш ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»зменшується сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню шляхом зарахування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів на 74094,0грн. Проте словами зазначено «одна тисяча двадцять чотири грн.»(а.с.52).

Судом встановлено, що позивач своєчасно подав до ДПІ податкові декларації з ПДВ за звітні періоди -квітень 2005 року, травень 2005 року -відповідно 18.05.2005р.(вх. №62339) та 16.06.2005р.(вх. №74369), в яких відобразив зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у розмірі 74094,0грн. у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.

Стаття 1 Закону України №168/97-ВР визначає поняття термінів, які вживаються в цьому законі. В п.1.3 ст.1 Закону зазначено, що платник податку -особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Пунктом 1.8 ст.1 визначено поняття бюджетного відшкодування -це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

В силу пункту 1.7 статті 1 Закону України „Про податок на додану вартість” податковий кредит -це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Підпунктом 7.7. ст.7 Закону України №168/97-ВР встановлений порядок визначення сум податку або його відшкодуванню. Згідно п.7.7.3 платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Судом встановлено, що позивачем не порушені вказані вимоги Закону при поданні декларацій з ПДВ за звітні періоди -квітень 2005 року, травень 2005 року -відповідно 18.05.2005р.(вх. №62339) та 16.06.2005р.(вх.№74369), в яких відобразив зарахування належної йому суми бюджетного відшкодування у розмірі 74094,0грн. у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.

Відповідно до пп.7.7.5 Закону України №168/97-ВР строк, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Пунктом 4.2 ст.4 Закону України №2181-ІІІ регламентується визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, у тому числі внаслідок проведених перевірок. Статтею 15 зазначеного Закону визначені строки давності та порядок їх застосування. Згідно пп.15.1.1 ст.15 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платників податків у випадках визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Судом встановлено що перевірка декларацій від 18.05.2005р.(вх. № 62339) та від 16.06.2005р.(вх. № 74369), за звітні періоди квітень, травень 2005 року, проведена 20.07.2009 року, тобто поза визначеними законом строками давності.

Відповідачем не надано жодного доказу або обґрунтування наявності підстав, передбачених пп.15.1.2 ст.15 Закону України №2181-Ш щодо визначення податкового зобов'язання позивачу без дотримання строків давності.

Суд вважає, що вказані обставини є безумною підставою для задоволення позовних вимог щодо визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення 20.07.2009 року документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкових декларацій ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»з податку на додану вартість за травень - червень 2005 року та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ №0058891502/0 від 21.07.2009р. №0058891502/0, №0058881502/0.

При цьому суд враховує доводи позивача, які не спростовані представником відповідача, про порушення його прав при проведенні камеральної перевірки 20.07.2009 року, а саме не повідомлення його про проведення вказаної перевірки, не запрошення його для участі в проведенні перевірки та ознайомлення з актом, складеним за її результатами.

Також суд вважає обґрунтованими доводи позивача що перевірка, яка була проведена відповідачем 20.07.2009 року, не є камеральною, оскільки відповідно до ст.4 Закону України №2181-ІІІ внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючий орган виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, що призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Проте відповідачем ні в акті перевірки, ні представником відповідача у судовому засіданні на зазначено, які саме арифметичні або методологічні помилки наявні у поданих платником податків податкових деклараціях квітень 2005 року, травень 2005 року.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення 20.07.2009 року документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкових декларацій ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД» з податку на додану вартість за травень - червень 2005 року та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ №0058891502/0 та №0058881502/0. від 21.07.2009р.

Суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов'язання ДПІ відновити суму податку на додану вартість у розмірі 12,00 грн. та у розмірі 74082,00 грн. у картці особового рахунку ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»по податку на додану вартість, яка ведеться у податковому органі, оскільки вказаний обов'язок ДПІ випливає з вимог податкового законодавства у разі вступу в законну силу даного рішення суду та фактично є способом виконання рішення суду в частині задоволених судом позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса про визнання неправомірними дій, скасування податкових повідомлень - рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса щодо проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкових декларацій ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»з податку на додану вартість за травень - червень 2005 року, за наслідками якої складено акт № 9068/15-2 від 20.07.2009 року «Про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість».

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса № 0058891502/0 від 21.07.2009р. про виявлення відсутності у ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»права на отримання бюджетного відшкодування у сумі 12 грн. по податковій декларації №74369 від 16.06.2005р. та зменшено суму податку на додану вартість у розмірі 12,00 грн. у картці особового рахунку.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеса № 0058881502/0 від 21.07.2009р. про виявлення відсутності у ТОВ «КАФАРМА ЕКСПОРТ УКРАЇНА, ЛТД»права на отримання бюджетного відшкодування у сумі, заявленій у податковій декларації, у зв'язку з чим відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 74082,00 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість №62339 від 18.05.2005р. та зменшено суму податку на додану вартість у розмірі 74082,00 грн. у картці особового рахунку.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167 КАС України.

Суддя:

23 червня 2011 року