Постанова від 22.06.2011 по справі 11854/10/1570

Справа № 11854/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

при секретарі Ігнатенко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень № 2246/А-2010 та № 2247/А-2010 від 10.09.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 10.09.2010р. № 2246/А-2010, за результатом розгляду протесту прокуратури Комінтернівського району № 16/4064вих10 від 27.08.2010р., було скасовано розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)». Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 10.09.2010р. № 2247/А-2010, за результатом розгляду протесту прокуратури Комінтернівського району № 16/4065вих10 від 27.08.2010р., було скасовано розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 744/А-2010 від 09.02.2010р. «Про внесення змін до Розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)». Про скасування вищезазначених розпоряджень ФОП ОСОБА_1 було повідомлено Комінтернівською районною державною адміністрацією листом № 03-01-12-2168 від 01.11.2010р.

Позивач зазначає, що проект землеустрою щодо відведення фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки площею 7,00 га, розташованої за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, Сичавська сільська рада, в довгострокову оренду на 25 років під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей, виготовлений державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «Укрпівденьдіпроводгосп», було погоджено: Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства Комінтернівської районної державної адміністрації (висновок № 2382 від 14.09.2007 року) Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією (погодження від 17.09.2007 року № 73), Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля північно-західного регіону Чорного моря (висновок від 22.10.2007 р. № 3372/09), Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок від 01.10.2007 року № 01-17/5699), Відділом земельних ресурсів у Комінтернівському районі Одеської області (висновок від 27.09.2007 року № 576). 22.07.2008 року було отримано позитивний висновок № 754-08 державної експертизи землевпорядної документації (проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей за адресою: Сичавська сільська рада Комінтернівського району Одеської області), виданий Державним комітетом України із земельних ресурсів.

А тому, позивач зазначає, розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 10.09.2010 року № 2246/А-2010 та від 10.09.2010 року № 2247/А-2010 є протиправними, оскільки при наданні Комінтернівською районною державною адміністрацією в оренду вищеназваної земельної ділянки були дотримані всі норми законодавства та компетенція державного органу, підстави для скасування розпоряджень Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008 року та № 744/А-2-10 від 09.02.2010 року були відсутні.

В зв'язку з чим позивач просить суд визнати протиправними та скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області № 2246/А-2010 та № 2247/А-2010 від 10.09.2010 року.

У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримала позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, в обґрунтування заперечень зазначив, що розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008 року та № 744/А-2-10 від 09.02.2010 року не відповідає вимогам земельного законодавства, а саме Комінтернівською районною державною адміністрацією видано розпорядження № 2327/А-2008 від 11.11.2008 року про надання в користування земельної ділянки, розташованої поза межами населених пунктів, для цілей, не передбачених статтею 122 Земельного кодексу України, тобто з перевищенням наданих Законом повноважень, а розпорядження № 744/А-2-10 від 09.02.2010 року також винесено з перевищенням повноважень, оскільки чинне законодавство не містить правових норм, які б дозволяли районним державним адміністраціям вносити зміни в раніше видані розпорядження з питань надання в користування земельних ділянок. Крім цього в жодному з документів на підставі яких було видані розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008 року та № 744/А-2-10 від 09.02.2010 року не зазначено, що розглядались та узгоджувались питання щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 саме для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши та проаналізувавши надані ними докази, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Згідно п. 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Комінтернівська районна державна адміністрація 11 листопада 2008 року, керуючись ст.ст. 6, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", п. з розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву", ст. 17, 124, 151 п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту), винесла розпорядження № 2327/А-2008, яким затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту), та передано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в оренду терміном на 25 (двадцять п'ять) років земельну ділянку, загальною площею 7.00 га земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі, під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту) (а.с. 83).

16 липня 2009 року Комінтернівською районною державною адміністрацією винесено розпорядження № 838/А-2009 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)»(а.с.40).

09 лютого 2010 року Комінтернівська районна державна адміністрація, розглянувши лист фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про необхідність внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11листопада 2008 року винесла розпорядження № 744/А-2010 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)»де після слів «розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей»додати «для обслуговування жителів територіальної громади району»(а.с. 85).

27 серпня 2010 року Прокуратурою Комінтернівського району Одеської області винесено протест № 16/4064 вих10 на розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року, в якому зазначено, що Комінтернівською районною державною адміністрацією видано розпорядження про надання в користування земельної ділянки, розташованої поза межами населених пунктів, для цілей, не передбачених статтею 122 Земельного кодексу України, тобто з перевищенням наданих повноважень, та на підставі статей 20, 21 Закону України «Про прокуратуру»вимагає від Комінтернівської районної державної адміністрації скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплювальних споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів)»від 11 листопада 2008 року (а.с. 72).

Відповідно до статті 21 Закону України від 05.11.1991 № 1789-Х11 «Про прокуратуру»протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

10 вересня 2010 року відповідно до статті 19 Конституції України, статті 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та статті 21 Закону України «Про прокуратуру», Комінтернівська районна державна адміністрація, розглянувши протест прокуратури Комінтернівського району № 16/4064вих10 від 27.08.2010 року, винесла розпорядження № 2246/А-2010 про скасування розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 11.11.2008 року № 2327/А-2008 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів)»(а.с. 75).

Також, 27 серпня 2010 року Прокуратурою Комінтернівського району Одеської області винесено протест № 16/4065вих10 від 27.08.2010 року на розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 744/А-2010 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року», в якому зазначено, що чинне законодавство не містить правових норм, які б дозволяли районним державним адміністраціям вносити зміни в раніше видані розпорядження з питань надання в користування земельних ділянок, а тому зазначене розпорядження було видане Комінтернівською районною державною адміністрацією з перевищенням наданих Законом повноважень. Та на підставі статей 20, 21 Закону України «Про прокуратуру»Прокуратура Комінтернівського району Одеської області вимагає від Комінтернівської районної державної адміністрації скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 744/А-2010 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплювальних споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області(за межами населених пунктів»від 09 лютого 2010 року (а.с. 76).

10 вересня 2010 року відповідно до статті 19 Конституції України, статті 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та статті 21 Закону України «Про прокуратуру», Комінтернівська районна державна адміністрація, розглянувши протест прокуратури Комінтернівського району № 16/4065вих10 від 27.08.2010 року, винесла розпорядження № 2247/А-2010 про скасування розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 09.02.2010 року № 744/А-2010 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів)».(а.с. 78).

Комінтернівською районною державною адміністрацією листом № 03-01-12-2168 від 01.11.2010 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 було повідомлено про скасування вищезазначених розпоряджень.(а.с. 12).

Згідно з п. а) ч.1 ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 за адресою:Одеська область, Комінтернівський район, Сичавська сільська рада, розроблений з урахуванням того, що ця земельна ділянка відводиться для розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей.

Зі змісту частини 3 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин) вбачається, що до повноважень районної державної адміністрації не відноситься передача земельних ділянок із земель державної власності у власність або у користування за межами населених пунктів для розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей.

За таких підстав, суд дійшов до висновку, що розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 10 вересня 2010 року № 2246/А-2010 про скасування розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 11.11.2008 року № 2327/А-2008 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів)»винесено правомірно.

Доводи позивача, що розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11.11.2008 року є правомірним, оскільки позивачем були отримані всі передбачені законодавством погодження та висновки щодо відведення йому земельної ділянки під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту), суд вважає необґрунтованими, оскільки стаття 122 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав за яких районні державні адміністрації передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, а отже отримання погоджень та висновків щодо відведення земельної ділянки для цілей, не передбачених статтею 122 Земельного кодексу України, не підтверджує правомірності винесення вищезазначеного розпорядження.

Доводи позивача, що відведення земельної ділянки під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей розуміє під собою будівництво об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, суд також вважає необґрунтованими, оскільки в жодному висновку або погодженні, а також проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки не ставиться та не досліджується питання взаємозв'язку розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей з обслуговуванням жителів територіальної громади району.

Крім цього, відповідно до статті 48 Закону України «Про землеустрій»№ 858-1У від 22.05.2003 року з метою врахування громадських інтересів при здійсненні землеустрою органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень: а) інформують у разі необхідності населення через засоби масової інформації про заходи, передбачені землеустроєм; б) залучають представників громадських організацій та об'єднань громадян до участі в обговоренні загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель, схем землеустрою адміністративно-територіальних утворень; в) готують пропозиції щодо врахування інтересів територіальних громад при здійсненні землеустрою.

Таким чином, при відведенні земельної ділянки для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) повинні враховуватись громадські інтереси в порядку, передбаченому статтею 48 Закону України «Про землеустрій».

Проте, докази, щодо того, що при винесенні розпорядження Комінтернівською районною державною адміністрацією від 11.11.2008 року № 2327/А-2008 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 під розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів)»були здійснені заходи, передбачені статтею 48 Закону України «Про землеустрій», відсутні.

Також, доводи позивача щодо правомірності винесення Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 09.02.2010 року № 744/А-2010 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року, яке винесене тільки на підставі заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, суд також вважає необґрунтованими, оскільки цими змінами до розпорядження фактично змінюється підстава відведення земельної ділянки, а проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для розміщення протизсувних та берегоукріплюючих споруд для рекреаційних цілей для обслуговування жителів територіальної громади району не надавався Комінтернівській районній державній адміністрації та не затверджувався.

За таких підстав, суд вважає доводи відповідача, що чинне законодавство України не містить правовим норм, які б дозволяли районним державним адміністраціям у таких випадках вносити зміни в раніше видані розпорядження з питань надання в користування земельних ділянок, обґрунтованими.

Крім цього, оскільки розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року, видано з перевищенням наданих повноважень та правомірно скасоване розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації № 2246/А-2010 від 10 вересня 2010 року, то, відповідно, і правомірним є розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 2247/А-2010 від 10 вересня 2010 року, яким скасовано розпорядження Комінтернівської райдержадміністрації від 09.02.2010 року № 744/А-2010 «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації № 2327/А-2008 від 11 листопада 2008 року», як таке що винесене Комінтернівською районною державною адміністрацією з перевищенням повноважень, передбачених законодавством.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164, 167, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень № 2246/А-2010 та № 2247/А-2010 від 10.09.2010 року, - відмовити у повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 22 червня 2011 року.

Суддя