Постанова від 20.06.2011 по справі 2а/1570/4574/2011

Справа № 2а-2а/1570/4574/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 року

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Ільїна А.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом виконавчого комітету Одеської міської ради до Одеської Єпархії Української православної церкви про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання,-

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся з адміністративним позовом до Одеської Єпархії Української православної церкви про обмеження Одеської Єпархії Української православної церкви в реалізації її прав на мирне зібрання шляхом заборони проведення 26.06.2011р. у м. Одесі православної хресної ходи за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул.Жуковського - вул. Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор). В обґрунтування зазначеного позову позивач зазначив, що на адресу виконавчого комітету Одеської міської ради надійшов лист Управляючого Одеською Єпархією Української православної церкви №354 від 26.05.2011р. з проханням дозволити здійснити 26 червня 2011 року з 11:30 год. до 15:00год. православної хресної ходи вулицями м.Одеси за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул.Жуковського - вул. Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор) із зазначенням орієнтовної кількості учасників: 100 осіб священнослужителів та 5000 віруючих. При цьому, позивач зазначає, що одночасно із цим на адресу виконавчого комітету Одеської міської ради надійшов лист Єпископа Одеського-Сімферопольського Броніслава Бернацького щодо надання дозволу Римсько -католицькій громаді здійснити 26.06.2011р. з 12:00 год. по 14:00 год. у м. Одесі урочистої ходи за маршрутом: вул. Єкатерининська -вул.Буніна - вул. Рішельєвська-вул. Жуковського - навколо кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул.Катерининській,33.

Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що листом ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 14.06.2011р. №31/5-452 його повідомлено, що на 26.06.2011р. заплановано проведення вищезазначеної ходи Українською православною церквою та Римсько -католицькою громадою, тобто прихожанами різних конфесій, що може призвести до зіткнень та порушень громадського порядку. Позивач також зазначає, що зазначені заходи будуть проходити у центрі міста, що може вплинути на безпеку дорожнього руху, а також, проведення 26.06.20011р. будь-яких масових заходів за участю такої кількості осіб у центрі міста по одному і тому ж самому маршруту в подальшому може призвести до значного загострення обстановки і до масового безладу у місті, існує велика ймовірність виникнення сутичок між представниками різних релігійних конфесій (зокрема, католицької та православної), організацій тощо, що неминуче приведе до порушення громадського порядку та безпеки громадян. Вказані місця є важливими об'єктами міської інфраструктури, через які щоденно проходять численні потоки людей, транспорту, туристів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача адміністративний позов визнав, та зазначив, що погоджуються із вказаними позовними вимогами з метою недопущення сутичок між представниками різних конфесій.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та з наступних підстав.

01.06.2011р. на адресу виконавчого комітету Одеської міської ради надійшло повідомлення Одеської єпархії Української православної церкви щодо проведення православної хресної ходи. (а.с.6)

У повідомленні зазначається, що православна хода планується проводитися 26.06.2011р. з 11:30год. до 15:00 год. за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул.Жуковського - вул.Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор). Очікувана кількість учасників -100 осіб священнослужителів та 5000 віруючих Одеської єпархії Української православної церкви. Мета проведення зазначеної хресної ходи -зміцнення православ'я на Одеській землі. Відповідальним за проведення хресної ходи призначений благочинний храмів І-го Одеського округу прот. Павел Полещук.

Також, на адресу виконавчого комітету Одеської міської ради 03.06.2011р. надійшло повідомлення від Єпископа Одесько-Сімферопольського Броніслава Бернацького про проведення Римсько -католицької громадою 26.06.2011р. з 12:00 год. по 14:00 год. у м.Одесі урочистої ходи вулицями міста за маршрутом: вул. Катерининська - вул. Буніна -вул.Рішельєвська -вул. Жуковського - навколо кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул. Катерининській,33. Відповідальна особа -ОСОБА_1 (а.с.7).

Листом від 14.06.2011р. №31/5-452 Одеське міське управління ГУМВС України в Одеській області повідомлено позивача, що оскільки хода буде здійснюватися прихожанами різних конфесій, це може призвести до зіткнень та порушень громадського порядку.(а.с.8).

Відповідно до ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікована постановою Верховної ради України від 17.07.1997 року закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в ст. 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України.

Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. За Конституцією України (стаття 68) кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Проводити збори, мітинги, походи і демонстрації громадяни можуть за умови обов'язкового завчасного сповіщення про це органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування. Таке сповіщення має здійснюватись громадянами через організаторів масових зібрань.

Частиною 2 ст. 39 Конституції України визначено, що обмеження щодо реалізації визначеного права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання зворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до ст. 38 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” на виконавчий орган міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року № 1545-XII „Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР” залишаються чинними нормативно-правові акти СРСР, які застосовуються у порядку правонаступництва, зокрема Указ Президії Верховної Ради СРСР від 28 липня 1988 року № 9306-XI „Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР” ( надалі за текстом -„Указ № 9306-XI”).

Згідно пунктів 1 та 2 Указу № 9306-XI про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації робиться заява у виконавчий комітет відповідної місцевої ради народних депутатів. З заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації можуть звертатись особи, які досягли вісімнадцятирічного віку, - уповноважені трудових колективів підприємств, установ і організацій, органів кооперативних та інших громадських організацій, органів громадської самодіяльності й окремих груп громадян. Заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно ч. 5 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про основи національної безпеки України” національна безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Стаття 3 цього Закону визначає, що об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Суд вважає, що проведення зазначеної хресної ходи, запланованої на 26.06.2011р. за однаковим маршрутом та у один і той же час із запланованою Римсько -католицькою громадою урочистої ходи, тобто прихожанами різних конфесій, може призвести до виникнення сутичок між ними та порушення громадського порядку і безпеки громадян, з огляду на те, що вони поділяють різні релігійні погляди.

Крім того, проведення будь -яких масових заходів у центрі міста за участю такої кількості людей (заявлена очікувана кількість учасників -100 осіб священнослужителів та 5000 віруючих Одеської єпархії Української православної церкви та представники Римсько -католицької громади) може призвести до порушення безпеки дорожнього руху на території прилеглій до місць проведення заходів, до масового безладу у місті. Також, проведення масових акцій, в суспільних місцях Одеси необлаштованих спеціальними санітарно -побутовими об'єктами, знаходження значної кількості людей може створити реальні шкідливі наслідки як для громадян, що мешкають або працюють поблизу, загального санітарного стану міста, так і для здоров'я самих учасників мирного зібрання.

Враховуючи викладене, в інтересах національної безпеки, з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчиненню правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Одеси суд приходить до висновку про доцільність обмеження Одеської Єпархії Української православної церкви в реалізації її прав на мирне зібрання шляхом проведення 26.06.2011р. у м.Одесі православної хресної ходи за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул.Жуковського - вул.Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор).

Зазначені обмеження не порушують права громадян на мирні зібрання, так як стосуються лише певної частини міста.

Визнання представником відповідача адміністративного позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ч.6 ст.182 КАС України постанова суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконується негайно.

Керуючись ст. ст. 158-163,182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов виконавчого комітету Одеської міської ради до Одеської Єпархії Української православної церкви про обмеження в реалізації її прав на мирне зібрання шляхом заборони проведення 26.06.2011р. у м. Одесі православної хресної ходи за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул.Рішельєвська - вул.Жуковського - вул. Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор) -задовольнити.

Заборонити Одеської Єпархії Української православної церкви проведення 26.06.2011р. у м. Одесі православної хресної ходи за маршрутом: вул.Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул.Жуковського - вул. Катерининська,55а (Свято-Троїцький собор).

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, підлягає виконанню негайно та може бути оскаржена через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги відповідно до положень КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 20 червня 2011 року

Суддя К.О. Танцюра