Постанова від 20.06.2011 по справі 2а/1570/4575/2011

Справа № 2а-2а/1570/4575/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 року

У залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Бобровській О.Ю.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)

представника відповідача - ОСОБА_2 (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до Римсько-католицької громади про обмеження реалізації права на мирні зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Одеської міської ради 17 червня 2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Римсько-католицької громади про обмеження в реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони проведення 26.06.2011 року у м. Одесі урочистої ходи у наступних місцях: вул. Катерининська - вул. Буніна - вул. Рішельєвська - вул. Жуковського -навколо кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул. Катерининській, 33.

Представник прозивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав з підстав викладених в позовній заяві, оскільки, до Одеської міської ради надійшло дві заяви про проведення заходів на одну дату, час та місце проведення заходу та з очікуваною кількістю людей більше 5 тис., що може призвести до порушення громадського порядку та виникненню сутичок між членами різних конфесій.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити, оскільки урочиста хода проходить з 2005 року і жодних сутичок при проведенні заходів в минулі роки не виникало, урочиста хода здійснюється по тротуарах, а тому не може викликати затори та парафіяни не можуть нанести шкоду санітарному стану міста.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 39 Конституції України передбачено право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 11 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, кожна людина має право на свободу мирних зборів і свободу асоціації з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.

Згідно ч.2 ст. 10-1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, здійснення свободи вираження поглядів, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі, для захисту репутації або прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду і є необхідним у демократичному суспільстві.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 у справі № 1- 30-2001 за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України це право громадян є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій прав громадянина на свободу свого світогляду, віросповідання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При цьому, при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до Указу президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР», що згідно з Постановою Верховної ради України від 12.09.91 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР», ст. 1 розділу ХV Конституції України та відповідно до роз'яснень п. 6 Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»є чинним на території України, передбачено право органу місцевого самоврядування регламентувати порядок проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій з урахуванням місцевих умов.

Відповідно до вимог п. п. 3 п. б ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчого комітету Одеської міської ради належать повноваження щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Пунктом 2 Указу президії Верховної Ради СРСР «Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР»визначено, що заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.

На адресу виконавчого комітету Одеської міської ради 03.06.2011 року надійшов лист Єпископа Одесько-Сімферопольського Броніслава Бернацького за вхід. № 03-34/1738 про проведення з 26.06.2011 року з 12 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв. у м. Одесі по вул. Катерининській, вул. Буніна, вул. Рішельєвській, вул. Жуковського, навкого кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул. Катерининській, 33 урочистої ходи.

Проте, в зазначеному листі не зазначено передбачувану кількість учасників, що є порушенням форми подання заяви та не дає можливість відповідним органам здійснити підготовчи заходи.

Крім того, за два дні до цього, 01.06.2011 року до виконавчого комітету Одеської міської ради надійшов лист управляючого Одеською Єпархією Української православної церкви №354 від 26.05.2011 року з проханням дозволити здійснення 26.06.2011 року з 11 год. 30 хв. до 15 год. 00 хв. православної хресної ходи у м. Одесі по вул. Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) - вул. Буніна - вул. Рішельєвській - вул. Жуковського- вул. Катерининська, 55а (Свято-Троїцький собор) з метою прославлення православ'я на Одеській землі. Орієнтована кількість учасників 100 осіб священослужителів та 5000 осіб віруючих (аркуш справи 7).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»від 19.06.2003 року, національна безпека -захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси -життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про основи національної безпеки України»об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Таким чином, оскільки існує дві заяви на проведення заходів в одному місці, в один час з передбачуваною чисельністю учасників більше 5 тис чоловік, на адресу виконавчого комітету Одеської міської ради надійшов лист №31/5-452 від 14.06.2011 року Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області (аркуш справи 8), в якому зазначається, що урочиста хода буде здійснюватись прихожанами різних конфесій, що може призвести до зіткнень та порушень громадського порядку, а тому просить обмежити проведення 26 червня 2011 року Римо-католиською громадою та Українською православною церквою масових заходів.

Враховуючи те, що передбачувана загальна кількість участників урочистої ходи обох конфесій перевищує 5 тис. осіб, проведення такого заходу в суспільних місцях м. Одеси, необлаштованих спеціальними санітарно-побутовими об'єктами, знаходження значної кількості людей може створити реальні шкідливі наслідки як для громадян, що мешкають або працюють поблизу, загального санітарного стану міста, так і для здоров'я самих учасників акції.

Крім того, проведення хресної ходи, запланованої на 26.06.2011 року Римо-католиською громадою та Українською православною церквою, тобто представниками різних конфесій, однаковим маршрутом та в один і той же час може призвести до порушення громадського порядку та виникнення сутичок між ними, що може порушити безпеку громадян, з огляду на те, що вони поділяють різні релігійні погляди.

Відтак, з метою забезпечення правопорядку, запобігання правопорушень, для охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців м. Одеси, забезпечення нормального функціонування підприємств та установ м. Одеси, суд дійшов висновку про необхідість задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Виконавчого комітету Одеської міської ради до Римсько-католицької громади про обмеження в реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони проведення 26.06.2011 року у м. Одесі урочистої ходи у наступних місцях: вул. Катерининська -вул. Буніна -вул. Рішельєвська -вул. Жуковського -навколо кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул. Катерининській, 33 -задовольнити повністю.

Обмежити Римсько-католицьку громаду в реалізації його прав на мирні зібрання шляхом заборони проведення 26.06.2011 року у м. Одесі урочистої ходи у наступних місцях: вул. Катерининська -вул. Буніна -вул. Рішельєвська -вул. Жуковського -навколо кварталу, на якому розташовано Кафедральний костел Успіння Пресвятої Богородиці по вул. Катерининській, 33.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч. 2 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 20.06.2011 року

Суддя: Л.І. Свида

20 червня 2011 року