Постанова від 30.05.2011 по справі 6986/10/1570

Справа № 2а-6986/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2011 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Юрченко Т.П.

за участю:

представників позивача - Перової К.Ю., Пічугіна А.В.

представника прокуратури - Бистревської О.С.

представника відповідача - Николіна О.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, за участю прокуратури Малиновського району м. Одеси, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, за участю прокуратури Малиновського району м. Одеси, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача: № 0069491701/0 від 16.10.2009 року, № 0069491701/1 від 19.11.2009 року, № 0069491701/2 від 25.12.2009 року, № 0069491701/3 від 19.01.2010 року.

В судовому засіданні представники позивача підтримали адміністративний позов, просили суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позові (а.с.4-8).

В судовому засіданні представник прокуратури та представник відповідача заперечували проти позову з підстав, викладених у запереченнях проти позову (а.с.75-78).

Заслухавши пояснення представників позивача, представника прокуратури та відповідача, дослідивши інші докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 16.10.2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»(скорочене найменування -ТОВ «АС-ТРАНС ОДЕСА») зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради, як юридична особа, ідентифікаційний код 35502634, місцезнаходження: 65033, м. Одеса, вул. Василя Стуса, 2 «Д», приміщення № 1. (а.с.59, 60, 118-122, 172-174, 191-203).

17.10.2007 року позивач узятий на облік в органах державної податкової служби за № 11429 та станом на момент розгляду і вирішення справи перебуває на обліку у державній податковій інспекції у Малиновському районі м. Одеси. (а.с.175)

З 21 вересня 2009 року по 2 жовтня 2009 року на підставі направлення від 21.09.2009 року № 1167 (а.с.81), головним державним податковим ревізор-інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, інспектором податкової служби І рангу, Уткіною О.В., заступником начальника відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, радником податкової служби ІІ рангу, Сердюк Н.В., головним державним податковим ревізор-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, інспектором податкової служби І рангу, Костенко Л.В., згідно із п. 1 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на серпень 2009 року, проведено планову виїзну перевірку ТОВ «АС-ТРАНС ОДЕСА» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 16.10.2007 року по 30.06.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 16.10.2007 року по 30.06.2009 року, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного у додатку № 1 до акта (а.с.217-218).

Повідомлення про проведення виїзної планової документальної перевірки позивач одержав 31.08.2009 року. (а.с.176)

За результатами проведеної перевірки складено акт № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року «Про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-Транс Одеса» (код за ЄДРПРОУ -35502634) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 16.10.2007 р. по 30.06.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 16.10.2007 р. по 30.06.2009 р.»(а.с.82-106, 9-19).

З даним актом ознайомлений та один примірник акта 08.10.2009 року отримав представник ТОВ «АС-ТРАНС ОДЕСА»за довіреністю з зазначенням: «с выводами акта в части пункта 3.5.1.2. не согласен»(а.с.106).

Так, у пп. 3.5.1.2 «Перевірка правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб при формуванні статутного фонду»п. 3.5.1 розділу 3 зазначеного акту вказано зокрема, що перевіркою первинних документів по рахунку № 40 "Статутний капітал" та первинних документів аналітичного обліку з метою виявлення різних схем ухилення від оподаткування податком з доходів фізичних осіб, надання працівникам та стороннім громадянам матеріальних та соціальних благ встановлено отримання у власність фізичною особою -ОСОБА_12 корпоративних прав у TOB «АС-ТРАНС ОДЕСА»у розмірі (100%) його частки в статутному фонді в обмін на внесену до його статутного фонду земельну ділянку без утримання податку з доходів фізичних осіб, в результаті чого, в порушення п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, TOB «АС-ТРАНС ОДЕСА»не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 384929,94 грн. від оціночної вартості - 7 698 598 гривень 75 копійок земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га.

Щодо встановленого в акті перевірки порушення зазначено, зокрема: «Згідно з Рішенням № 1 від 15 жовтня 2007 року, зареєстрованим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_9 15.10.2007 р., зареєстровано в реєстрі за № 168, створене юридичну особу -товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «АС -ТРАНС ОДЕСА»та затверджено статут із наступним розподілом часток між учасниками: ОСОБА_12 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) -частка дорівнює 100%. Статут TOB «АС -ТРАНС ОДЕСА»зареєстровано Малиновською Райадміністрацією Одеської області 16.10.2007 року за №15561020000029534. Відповідно до п.1.5. Статуту засновником Товариства є громадянин України: ОСОБА_12 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 Відповідно до: - п. 6.1. Статуту -для забезпечення діяльності Товариства Статутний капітал Товариства може утворюватися з грошових коштів, матеріальних цінностей (будинки, споруди, обладнання тощо), прав користування землею, водою та іншими природними ресурсами, а також будь-якими майновими та немайновими правами (в тому числі на інтелектуальну власність). - п. 6.2. Статуту -ОСОБА_12 який є Учасником передає до Статутного капіталу ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АС-ТРАНС ОДЕСА»індивідуально визначене майно у вигляді земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255га, оціночною вартістю -33 753 796 (тридцять три мільйоні сімсот п'ятдесят три тисячі сімсот дев'яносто шість) гривень, що складає 100% Статутного капіталу. … Документом, який підтверджує передачу майна до статутного капіталу TOB «АС-ТРАНС ОДЕСА»є нотаріально посвідчена заява від 25.10.2007 року зареєстрована приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_11 25.10.2007 року, зареєстровано в реєстрі за № 835-КДП (завірена копія заяви від 25.10.2007 р. до акту додається) та акт приймання-передачі індивідуально визначеного майна у вигляді земельної ділянки від 15.10.2007 року нотаріально не посвідченого…Державний акт Серія ЯЕ № 667077 на право власності на земельну ділянку, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255га, видано ОСОБА_12 на підставі договору купівлі - продажу серія ВЕХ №130722 від 20.08.2007 р. посвідчений ОСОБА_13 приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області, зареєстрований в реєстрі за № 5481. 01 жовтня 2007 року акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01.07.516.00432. (Завірена копія державного акту до акту додається). На підставі заяви про передачу земельної ділянки до статутного капіталу, посвідченої приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_9 від 18.12.2007 р. за № 431 видано державний акт Серія ЯД № 786388 на право власності на земельну ділянку, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255га, видано Товариству з обмеженою відповідальністю «АС -ТРАНС ОДЕСА»27.12.2007 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 02.07.516.00041. (Завірена копія державного акту до акту додається). Крім вищевказаної земельної ділянки до статутного капіталу TOB «АС -ТРАНС ОДЕСА»внески не вносились. … 10.11.2008 року Господарський суд Харківської області по справі №53/318-08 вхід. №7852/1-53 виніс РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ, яке станом на 26.11.2008 року набрало законної сили. Господарський суд Харківської області ВИРІШИВ: Позовні вимоги задовольнити. Визнати недійсним, з моменту прийняття, рішення засновника товариства з обмеженою відповідальністю «АС -ТРАНС ОДЕСА»(код ЄДРПОУ 35502634) ОСОБА_12, в частині визначення розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «АС -ТРАНС ОДЕСА», яке оформлено Рішенням № 1 від 15.10.2007 року ТОВ «АС -ТРАНС ОДЕСА». … Відповідно до : … - п. 6.2. Статуту -Статутний капітал ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АС-ТРАНС ОДЕСА»- індивідуально визначене майно у вигляді земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255га, оціночною вартістю -7 698 598 (сім мільйонів шістсот дев'яносто вісім тисяч п'ятсот дев'яносто вісім) гривень 75 копійок, що складає 100% Статутного капіталу. …У зв'язку з вищевикладеним та згідно із статтею 12 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.91 р. № 1576 - XII, товариство є власником майна, зокрема, переданого йому засновниками і учасниками у власність. Згідно із ст. 715 та ст. 716 Цивільного кодексу України кожна зі сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін. До договору міни застосовуються загальні положення по купівлю -продаж. … TOB «АС -ТРАНС ОДЕСА» в обмін на внесену до його статутного фонду земельну ділянку, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га, оціночною вартістю -7 698 598 (сім мільйонів шістсот дев'яносто вісім тисяч п'ятсот дев'яносто вісім) гривень 75 копійок, надає фізичній особі ОСОБА_12 корпоративні права у розмірі 100% від статутного капіталу. У зв'язку з вищевикладеним «АС -ТРАНС ОДЕСА» відповідно діючого законодавства є податковим агентом щодо оціночної вартості - 7 698 598 гривень 75 копійок земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га. … Відповідно до п. 6.2. Статуту TOB «АС -ТРАНС ОДЕСА»зареєстровано Малиновською Райадміністрацією Одеської області 30.03.2009 року за №15561050004029534 та п. 5 договору купівлі - продажу земельної ділянки від 20.08.2007 року, зареєстрованим приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_13 20.08.2007 року, зареєстровано в реєстрі за № 5481 - Експертна грошова оцінка земельної ділянки складає 7 698 598, 75 грн., згідно Висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 14.08.2007 року. (завірена копія договору купівлі-продажу від 20.08.2007 р. до акту додається)».

Відповідно до п. 3 висновків зазначеного акта, перевіркою встановлено порушення позивачем: п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, TOB «АС-ТРАНС ОДЕСА»не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 384 929,94 грн.

9 жовтня 2009 року позивачем на адресу відповідача направлені зауваження до акту перевірки № 373\23-213\35502634 від 08.10.2009 року, а саме щодо п. 3.5.1.2 вищезазначеного акту, які отримані відповідачем 12.10.2009 року. (а.с.20-22)

15 жовтня 2009 року за № 42745/17-01 відповідачем на адресу ім'я ТОВ «АС -Транс Одеса», ОСОБА_14, направлено лист «Про надання відповіді на зауваження до акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси від 08.10.2009 року № 373/23-213/35502634 (а.с.23-30), відповідно до якого висновок перевірки залишено без змін, а заперечення без задоволення.

Податковим повідомленням-рішенням від 16.10.2009 року № 0069491701/0 на підставі акта перевірки № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року встановлено порушення позивачем п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок з доходів фізичних осіб, усього в сумі 1154789,82 грн., у тому числі, основний платіж -384929,94 грн., штрафні (фінансові) санкції -769859,88 грн. (а.с.31)

Корінець даного податкового повідомлення-рішення позивач отримав 16.10.2009 року. (а.с.108)

23 жовтня 2009 року позивачем на адресу відповідача подано скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0069491701\0 від 16.10.2009 року, яку отримано відповідачем 23.10.2009 року. (а.с.32-34)

Рішенням відповідача від 19.11.2009 року № 47313/10/25-008 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення № 0069491701\0 від 16.10.2009 року залишено без змін, скаргу позивача від 23.10.2009 року без задоволення. (а.с.35-43)

Податковим повідомленням-рішенням від 19.11.2009 року № 0069491701/1 на підставі акта перевірки № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року встановлено порушення позивачем п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок з доходів фізичних осіб, усього в сумі 1154789,82 грн., у тому числі, основний платіж -384929,94 грн., штрафні (фінансові) санкції -769859,88 грн. (а.с.44)

Корінець даного податкового повідомлення-рішення позивач отримав 19.11.2009 року. (а.с.109)

27 листопада 2009 року позивачем на адресу ДПА в Одеській області подано скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0069491701\0 від 16.10.2009 року, яку отримано відповідачем 27.11.2009 року. (а.с.45-48)

Рішенням ДПА в Одеській області від 16.12.2009 року № 45866/10/25-0007 про результати розгляду повторної скарги податкове повідомлення-рішення № 0069491701\0 від 16.10.2009 року та рішення відповідача про розгляд первинної скарги залишено без змін, скаргу позивача від 27.11.2009 року без задоволення. (а.с.49-53)

Податковим повідомленням-рішенням від 16.12.2009 року № 0069491701/2 на підставі акта перевірки № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року встановлено порушення позивачем п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок з доходів фізичних осіб, усього в сумі 1154789,82 грн., у тому числі, основний платіж -384929,94 грн., штрафні (фінансові) санкції -769859,88 грн. (а.с.54)

Корінець даного податкового повідомлення-рішення позивач отримав 25.12.2009 року. (а.с.110)

Рішенням відповідача від 13.01.2010 року № 464/10/25-008 про результати розгляду скарги скаргу позивача від 29.12.2009 року на податкове повідомлення-рішення від 16.10.2009 року № 0069491701\0 визнано такою, що не підлягає розгляду відповідачем. (а.с.55-56)

Рішенням ДПА в Одеській області від 13.01.2010 року № 141/7/25-0315 про результати розгляду повторної скарги скаргу позивача від 29.12.2009 року на податкове повідомлення-рішення від 16.10.2009 року № 0069491701\0 визнано такою, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню. (а.с.112-113)

Податковим повідомленням-рішенням від 19.01.2010 року № 0069491701/3 на підставі акта перевірки № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року встановлено порушення позивачем п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок з доходів фізичних осіб, усього в сумі 1154789,82 грн., у тому числі, основний платіж -384929,94 грн., штрафні (фінансові) санкції -769859,88 грн. (а.с.57)

Корінець даного податкового повідомлення-рішення позивач отримав 19.01.2010 року. (а.с.111)

Не погоджуючись із вищенаведеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх у судовому порядку.

В судовому засіданні також встановлено наступне.

20 серпня 2007 року ОСОБА_15, названа в подальшому «ПРОДАВЕЦЬ», з одного боку та ОСОБА_12, названий у подальшому «ПОКУПЕЦЬ», з другого боку уклали договір купівлі-продажу, Серія ВЕХ № 130722, відповідно до якого громадянка ОСОБА_15 продала, а громадянин ОСОБА_12 купив земельну ділянку (без номеру) площею 3,7255 га (з них 3,7255 га ріллі), (кадастровий номер 5121085200:01:001:0821), розташовану за адресою: АДРЕСА_2, надану для будівництва та обслуговування торгівельного центру для потреб та обслуговування населення. (а.с.114)

На підставі договору купівлі-продажу, Серія ВЕХ № 130722 від 20.08.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області, ОСОБА_13, ОСОБА_12 видано Державний акт на право власності на вищезазначену земельну ділянку, Серія ЯЕ № 667077, від 1 жовтня 2007 року. (а.с.115)

Відповідно до акту приймання-передачі індивідуально визначеного майна у вигляді земельної ділянки 15 жовтня 2007 року ОСОБА_12, який є Учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА», передав до Статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»індивідуально-визначене майно у вигляді земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га, оціночною вартістю -33753796 гривень, що складає 100% Статутного капіталу, а директор Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»ОСОБА_12 прийняв індивідуально-визначене майно у вигляді вищезазначеної земельної ділянки. (а.с.116)

На підставі заяви про передачу земельної ділянки до статутного капіталу, посвідченої приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_9 від 18.12.2007 року за № 431 Товариству з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»видано Державний акт на право власності на земельну ділянку, Серія ЯД № 786388, від 27 грудня 2007 року. (а.с.117)

В судовому засіданні представники сторін погодились із встановленням фактичних обставин, які стосуються спірних правовідносин, та зазначили, що розбіжності у позиціях сторін полягають у визначеності правового статусу спірної операції.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Цивільним кодексом України від 16 січня 2003 року № 435-IV (далі -ЦК України), Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року № 436-IV (далі -ГК України), Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі -ЗК України), Законами України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (далі -ЗУ № 509-ХІІ), «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22 травня 2003 року № 889-IV (далі -ЗУ № 889-IV), «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі -№ 334/94-ВР), «Про господарські товариства»від 19 вересня 1991 року № 1576-ХІІ (далі -ЗУ № 1576-ХІІ).

Відповідно до ст. 2 ЗУ № 509-ХІІ завданнями органів державної податкової служби є:

- здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);

- внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;

- прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;

- формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;

- роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;

- запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Пунктом 1 частини 1 статті 11 ЗУ № 509-ХІІ передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати, в тому числі планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Відповідно до ч. 1 ст. 11-1 ЗУ № 509-ХІІ плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Відповідно до ст. 715 ЦК України за договором міни (бартеру), на застосуванні якого до спірних правовідносин наполягає відповідач, кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін. Договором може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов'язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом. Договором може бути встановлений обмін майна на роботи (послуги). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору міни.

Статтею 716 ЦК України передбачено, що договору міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, договір контрактації або інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Пунктом 2.1 ст. 2 ЗУ № 889-IV платником податку, зокрема є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.

Відповідно до п.п. 1.2, 1.3 ст. 1 ЗУ № 889-IV дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема у вигляді:

б) дивідендів, нарахованих резидентом - емітентом корпоративних прав;

в) доходів у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення операцій, з цінними паперами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах;

є) доходів від продажу нерухомого майна, розташованого на території України.

Об'єктом оподаткування резидента, відповідно до п. 3.1 ст. 3 ЗУ № 889-IV, є:

- загальний місячний оподатковуваний дохід;

- чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року;

- доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті;

- іноземні доходи.

Підпунктом 9.6.2 пункту 9.6 статті 9 ЗУ № 889-IV передбачено, що інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що розраховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з придбанням такого активу, з урахуванням норм підпункту 9.6.4 цього пункту.

До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з:

- обміну інвестиційного активу на інший інвестиційний актив;

- зворотного викупу корпоративного права його емітентом, яке належало платнику податку;

- повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного фонду емітента корпоративних прав, внаслідок виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного фонду юридичної особи -резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права.

Облік фінансових результатів операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. (пп. 9.6.1 п. 9.6 ст. 9 ЗУ № 889-IV)

Для цілей пункту 9.6 статті 9 ЗУ № 889-IV, пп. 9.6.7. п. 9.6 ст. 9 ЗУ № 889-IV передбачено, що під терміном «інвестиційний актив»розуміється пакет цінних паперів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом, а також банківські метали, придбані у банку, незалежно від місця їх подальшого продажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Корпоративні права, згідно з п. 1.8 ст. 1 ЗУ № 334/94-ВРЮ, -право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

Відповідно до пп. 9.6.3 п. 9.6 ст. 9 ЗУ № 889-IV, якщо у результаті розрахунку інвестиційного прибутку за правилами, встановленими підпунктом 9.6.2 цього пункту, виникає від'ємне значення, то воно вважається інвестиційним збитком.

До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку, відповідно до пп. 9.6.6 ст. 9.6 ст. 9 ЗУ № 889-IV включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного року. Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року. Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від'ємне значення, то його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення.

Крім того, пунктом 1.28.2 статті 1 ЗУ № 334/94-ВР передбачено, що під фінансовою інвестицією слід розуміти господарську операцію, яка передбачає придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та інших фінансових інструментів. Фінансові інвестиції поділяються на прямі та портфельні. Пряма інвестиція - господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою. Портфельна інвестиція - господарська операція, яка передбачає придбання цінних паперів, деривативів та інших фінансових активів за кошти на фондовому ринку (за винятком операцій із скупівлі акцій як безпосередньо платником податку, так і пов'язаними з ним особами, в обсягах, що перевищують 50 відсотків загальної суми акцій, емітованих іншою юридичною особою, які належать до прямих інвестицій).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ № 1576-ХІІ господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.

Статтею 12 ЗУ № 1576-ХІІ передбачено, що товариство є власником:

- майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу;

- продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності;

- одержаних доходів;

- іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

Згідно із ст. 52 ЗУ № 1576-ХІІ у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю. Частина статутного капіталу, що залишилася несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства. Якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатили повністю суму своїх вкладів, товариство повинне оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку або прийняти рішення про ліквідацію товариства. Учаснику товариства з обмеженою відповідальністю, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства.

Відповідно до ст. 115 ЦК України господарське товариство є власником:

- майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу;

- продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності;

- одержаних доходів;

- іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом.

Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства, відповідно до ч. 2 ст. 115 ЦК України можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 140 ЦК України передбачено, що товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом. Учасники товариства з обмеженою відповідальністю не відповідають за його зобов'язаннями і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладів. Учасники товариства, які не повністю внесли вклади, несуть солідарну відповідальність за його зобов'язаннями у межах вартості невнесеної частини вкладу кожного з учасників.

Частиною 1 статті 82 ЗК України передбачено, юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі:

- придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

- внесення земельних ділянок її засновниками до статутного фонду;

- прийняття спадщини;

- виникнення інших підстав, передбачених законом.

На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:

1) учасник товариства -позивача фізична особа -ОСОБА_12 внаслідок внесення ним до статутного капіталу ТОВ «АС-ТРАНС ОДЕСА»індивідуально-визначеного майна у вигляді земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га, з первісно визначеною оціночною вартістю - 33753796 гривень, що складало 100% статутного капіталу, отримав корпоративні права у цьому товаристві, а саме: право брати участь у господарській діяльності товариства, в управлінні товариством, у розподілі прибутку та отримувати частину прибутку (доходу).

Тобто, ОСОБА_12 як учасник товариства має корпоративне право на отримання прибутку (доходу) в майбутньому, а не прибуток (дохід), як такий, вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна, що знаходиться у власності такої особи до статутного фонду юридичної особи -резидента з придбанням такою фізичною особою права на частку у статутному фонді такої юридичної особи, є витратами, понесеними у зв'язку із придбанням інвестиційного активу, прямою фінансовою інвестицією і не є доходом у розумінні ЗУ № 889-IV, а вказана операція не є об'єктом оподаткування в розумінні цього Закону;

2) у свою чергу, операції фізичних осіб з корпоративними правами ЗУ № 889-IV розглядаються як операції з інвестиційними активами. При здійсненні фізичними особами операцій з інвестиційними активами (зокрема, корпоративними правами) відповідно до ЗУ № 889-IV оподаткуванню підлягає інвестиційний прибуток від таких операцій; отже

3) об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб в період дії ЗУ № 889-IV були виключно доходи у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення платником податку операцій з корпоративними правами, а також дохід у вигляді дивідендів, нарахованих емітентом корпоративних прав;

4) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного фонду є самостійною законодавчо визначеною підставою набуття юридичною особою земельної ділянки у власність, поряд з окремо визначеною підставою -у разі придбання за договором купівлі-продажу, міни тощо; відповідно

5) внесення фізичною особою до статутного фонду господарського товариства майна в обмін на емітовані такою юридичною особою корпоративні права за правовою природою є придбанням фізичною особою інвестиційного активу, а не договором міни та не договором купівлі-продажу. Тому, позиція відповідача щодо спірних правовідносин є помилковою, такою, що суперечить суті цих правовідносин; тому

6) висновки відповідача, викладені в акті № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року, про порушення позивачем: п. 1.2, абз. «є»п. 1.3, п. 1.15 ст. 1, п. 2.1 ст. 2, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 11.2.2, п.п. 11.2.3 п. 11.2 ст. 11, п. 16.2 ст. 16 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, враховуючи положення п. 1.6 ст. 1, п. 7.2 ст. 7, абз. «а»п.п. 17.2 ст. 17 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб»із змінами та доповненнями, TOB «АС-ТРАНС ОДЕСА»не утримано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 384929,94 грн. від оціночної вартості - 7 698 598 гривень 75 копійок земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, загальною площею 3,7255 га, -є необґрунтованими та законодавчо безпідставними;

Інших доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності оскаржених позивачем рішень відповідачем суду не надано, при цьому слід зазначити, що план роботи відповідача, яким передбачена відповідна планова виїзна перевірка позивача, відповідно до вимог ч. 1 ст. 11-1 ЗУ № 509-ХІІ та/або план-графік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на серпень 2009 року, на який посилається відповідач в акті перевірки позивача № 373/23-213/35502634 від 08.10.2009 року, як на підставу проведення перевірки, відповідачем суду не надано, в тому числі на виконання ухвали суду про витребування зазначеного доказу.

Суд критично ставиться до витягу з електронного журналу АІС «Облік платників податків»розділу «І. Аудит»- Національний план комплексних перевірок (а.с.181), наданого відповідачем в якості плану-графіка, т.я. на виконання вимог ч. 1 ст. 11-1 ЗУ № 509-ХІІ з наданого витягу не вбачається інформації щодо передбачення саме відповідачем, а не Національним планом, проведення саме планових виїзних перевірок, а не комплексних перевірок, суб'єктів господарювання на серпень 2009 року, яким в тому числі передбачено проведення планової виїзної перевірки ТОВ «АС-ТРАНС ОДЕСА» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 16.10.2007 року по 30.06.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 16.10.2007 року по 30.06.2009 року,

відповідно:

7) податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси: № 0069491701/0 від 16.10.2009 року, № 0069491701/1 від 19.11.2009 року, № 0069491701/2 від 25.12.2009 року, № 0069491701/3 від 19.01.2010 року, -прийняті не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, тому -є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 71, 86, 94, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АС-ТРАНС ОДЕСА»-задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси: № 0069491701/0 від 16.10.2009 року, № 0069491701/1 від 19.11.2009 року, № 0069491701/2 від 25.12.2009 року, № 0069491701/3 від 19.01.2010 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В повному обсязі постанову складено 30 травня 2011 року.

Суддя М.Г. Цховребова