Справа № 2а-2а/1570/128/2011
15 червня 2011 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Дубовик Г.В.,
за участі:
представника позивача - Лисенко Н.В.,( довідка від 28.07.2010 року),
представника позивача - ОСОБА_2,(довіреність від 09.03.2011 року),
представника відповідача - ОСОБА_3, (довіреність від 24.04.2009 року)
представника відповідача - ОСОБА_4, (довіреність від 03.03.2011 року)
представника відповідача - ОСОБА_5, (довіреність від 04.04.2011 року)
представника відповідача - ОСОБА_6, (довіреність від 04.04.2011 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фантазія»до Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси та до Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси № 0002252370 від 15 грудня 2010 року та про визнання протиправними дії Державної податкової адміністрації в Одеській області, щодо ненадання у встановленому порядку акту перевірки від 06.12.2010 року з додатками, суд -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фантазія»(далі ТОВ «Фантазія»), 10 січня 2011 року звернулося в Одеський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси (далі ДПІ у Суворовському районі) та державної податкової адміністрації в Одеській області (далі ДПА в Одеській області) про визнання протиправним та скасування рішення ДПІ у Суворовському районі № 0002252370 від 15 грудня 2010 року та про визнання протиправними дії ДПА в Одеській області, що полягають у ненадані позивачу у встановленому порядку акту перевірки від 06.12.2010 року з додатками.
В обґрунтування позовних вимог, в позові зазначено, що рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.12.2010 року № 0002252370 до позивача застосовано штраф у розмірі 194972,94 грн., за порушення п.2.8 ст. 2, п. 3.5 ст. 3 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». Зазначені у рішенні штрафні санкції застосовані відповідачем згідно абз. 2 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12.06.1995 року. Штрафна (фінансова) санкція застосована до позивач а за рішенням № 0002252370 є адміністративно-господарською санкцією. Застосування штрафних санкцій за порушення, перелік яких визначений не законом, а Указом Президента України в розмірі, що також визначений Указом Президента України, є безпідставним та не основаним на законі. За таких обставин рішення щодо застосування штрафних санкцій є безпідставним, протиправним, прийнятим у порушення вимог ст.. 241 ГК України, та підлягає скасуванню. Акт перевірки № 006462 від 06.12.2010 року та додатки не були надані позивачу у встановленому порядку в наслідок чого позивач був позбавлений права на участь у процесі прийняття рішення.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві та в письмових поясненнях і просили суд задовольнити позовні вимоги.
09 березня 2011 року від представників відповідачів до суду надійшли заперечення на адміністративний позов.
Представник ДПІ у Суворовському районі в запереченнях зазначив, що позовні вимоги позивача вважає такими, що не підлягають задоволенню. 02.12.2010 року, фахівцями відділу оперативного контролю ДПА в Одеській області проводилась перевірка господарської одиниці - перукарні, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Гер. Сталінграду, 80, суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Фантазія»з питань дотримання вимог Законів України: «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва та торгівлі спиртом етиловим, коньячним та плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Указів Президента України та інших нормативно -правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні. За наслідками перевірки від 06.12.2010 року складено акт 4401/15/32/23/13924591 від 06.12.2010 року (№0455/15/54/23/13924591 від 10.12.2010 року), згідно якого працівниками відділу оперативного контролю ДПА в Одеській області виявлені порушення. На підставі акту начальником ДПІ у Суворовському районі м. Одеси 15.12.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00022522370 на загальну суму 194 972,94 грн. (двократний розмір сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день всього у розмірі (97 486,47 грн. х 2) 194 972,94 грн.
Представник ДПА в Одеській області в запереченнях, посилаючись на ст. ст. 9, 10, 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», наказ ДПА України «Про організаційну структуру органів державної податкової служби»від 25.12.2004 року №722, Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок латників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08 № 355, зазначив, що ДПА в Одеській області не погоджуються з виводами, викладеними в позовній заяві та вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню. Посадовими особами ДПА в Одеській області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу TOB «ФАНТАЗІЯ», а не перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів. Здійснення контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків врегульовано розділом IV (ст. 15, 16) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зокрема, згідно із ст. 15 зазначеного Закону, такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до законодавства України. У питаннях застосування РРО Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є спеціальним, отже інші акти законодавства, у тому числі Закон України «Про державну податкову службу в Україні», застосовується тільки в частині, не врегульованій Законом. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Посадовими особами ДПА в Одеській області була проведена планова перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу TOB «ФАНТАЗІЯ»в межах повноважень та в порядку передбаченому законодавством України. В додатках до акту перевірки представник позивача підписався та з актом перевірки ознайомлений, а від підпису відмовився , направлення розрахунку штрафних (фінансових) санкцій жодним вищезазначеним нормативним актом не передбачено.
В судовому засіданні представники відповідачів запречували проти задоволення позову ТОВ «Фантазія»посилаючись на обґрунтування зазначені в запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідачів дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ТОВ «Фантазія»(ідентифікаційний код 13924591), перебуває на податковому обліку в ДПІ у Суворовському районі м. Одеси.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, значених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують
щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
З зазначеного вбачається, що ДПА в Одеській області наділена повноваженнями по здійсненню контролю за додержанням порядку проведенням готівкових розрахунків за товари (послуги).
В період з 02.12.2010 року по 06.12.2010 року, згідно ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», відповідно до план-графіка проведення перевірок, (а.с. 45-47) на підставі направлення № 5568/23-7023 від 02.12.2010 року, (а.с. 44), яке вручене директору ТОВ «Фантазія», головним державним податковим ревізор-інспектором ДПА в Одеській області ОСОБА_6, та старшим державним податковим ревізор-інспектором ДПА в Одеській області ОСОБА_5, проведена перевірка господарської одиниці -перукарні, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Гер. Сталінграду, 80, що належить ТОВ «Фантазія», з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». Перевірка проведена в присутності директора ТОВ «Фантазія»Лисенко Н.В., та касира ОСОБА_7
Відповідно п. 2.8 ст. 2 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», визначено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
За наслідками перевірки 06.12.2010 року фахівцями ДПА в Одеській області складено акт перевірки № 4401/15/32/23/13924591 (а.с. 26-27) (бланк № 006462) в якому зазначено, що виявлено порушення п. 2.8 ст. 2, п. 3.5 ст. 3 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме встановлено понадлімітні залишки готівки в касі підприємства на загальну суму .
Директор ТОВ «Фантазія»Лисенко Н.В., ознайомлена з актом перевірки, від підпису акту перевірки відмовилася та отримала другий екземпляр акту, що підтверджується, що підтверджується особистим підписом директора на акті перевірки (а.с. 27 обор.). Додаток № 1 до акту перевірки -опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків складений власноручно та підписаний касиром ТОВ «Фантазія»ОСОБА_7, що підтверджено підписом касира (а.с. 29). З додатками до акту перевірки № 2, 3, 4 -розрахунки понадлімітних залишків готівки в касі ТОВ «Фантазія»за 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік, ознайомлена директор ТОВ «Фантазія»Лисенко Н.В., що підтверджено її підписом на додатках ( а.с. 30-32), та не спростовувалося в судовому засіданні представником позивача Лисенко Н.В..
З урахуванням зазначеного суд не вбачає протиправних дій ДПА в Одеській області при проведені перевірки.
На підставі акту перевірки, 15.12.2010 року, ДПІ у Суворовському районі прийнято рішення про застосування до ТОВ «Фантазія»штрафних (фінансових) санкцій № 0002252370 в розмірі 194972,94 гривен.
Приписами абз. 1, 2 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року № 436/95, передбачено, що за перевищення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність встановлених лімітів залишку готівки в касах до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки не належать ні до загальнодержавних, ні до місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів).
За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності (ч. 1 ст. 238, ст. 250 ГК України).
Зважаючи на дати понадлімітного залишку готівки (а. с. 30-32) застосування штрафних санкцій можливе лише в періоді з 15.12.2009 року по 15.12.2010 року. В цей період перевіряючими виявлено порушення з 28.12.2009 року по 22.04.2010 року (дата останнього порушення) в сумі 7291 грн. 66 коп. Розрахунок фінансової санкції у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день з 28.12.2009 року по 22.04.2010 року становить 14583,32 гривен (7291 грн. 66 коп. х 2). Визначення ТОВ «Фантазія»суми штрафних санкцій в розмірі 14583,32 гривен є обґрунтованим, заснованими на діючому законодавстві та підтверджуються доданими до позову документами.
Як вбачається з додатків № 2,3,4 до акту перевірки (а.с. 30-32) фахівцями ДПА в Одеській області, розрахунок понадлімітних залишків готівки в касі ТОВ «Фантазія»за 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік, здійснений з 17 січня 2008 року, однак правових обґрунтувань та пояснень щодо початку здійснення перевірки касової дисципліни в ТОВ «Фантазія»з 17.01.2008 року представниками відповідачів в судовому засіданні не надані.
Суд критично ставиться до посилань представника позивача в судовому засіданні, що розрахунок зазначений в додатках до акту № 2,3,4 понадлімітних залишків готівки в касі здійснений у порушення вимог п. 5.10 постанови Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року, оскільки в судовому засіданні представник відповідача надав обгрунтовані пояснення, щодо висвітлених в додатках до акту № 2,3,4 розрахунків, які здійснені у відповідності до постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, вище викладене, суд вважає що адміністративний позов ТОВ «Фантазія»підлягає частковому задоволенню, а саме в частині визнання протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002252370 від 15 грудня 2010 року в частині визначення суми штрафних (фінансових) санкцій у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день за період з 17.01.2008 року по 04.12.2009 року (90194,81 х2 = 180389,62) в розмірі 180389,62 гривен.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фантазія» - задовольнити частково
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси № 0002252370 від 15 грудня 2010 року в частині визначення суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 180389,62 гривен.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 17 червня 2011 року.
Суддя Вовченко O.A.