Рішення від 20.06.2011 по справі 22/5025/887/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"20" червня 2011 р.Справа № 22/5025/887/11

за позовом Прокурора Дунаєвецького району, м. Дунаївці Хмельницької області, в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації, м. Дунаївці Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер", с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області

про стягнення 56400,00 грн., виділених з резервного фонду державного бюджету на відшкодування наслідків стихійного лиха

Суддя Заверуха С.В.

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю № 36 від 15.02.2011 р. (присутній в судовому засіданні 06.06.2011 р.)

відповідача: не з'явився

прокуратури: Грамчук Т.А. - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області

Повне рішення складено та підписано 20.06.2011 р.

Суть спору: Прокурор Дунаєвецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації, м. Дунаївці Хмельницької області звернувся з позовом до суду про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер", с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області 56400,00 грн., виділених з резервного фонду державного бюджету на відшкодування наслідків стихійного лиха.

Так, в обґрунтування заявленого позову прокурор зазначає, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р., розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р., розпорядження Дунаєвецької райдержадміністрації Хмельницької області від 15.08.2008р. №847/2008-р, між ТОВ "Подільський бройлер" та Управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації 05.08.2008р. був укладений договір про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету. На виконання вказаного договору відповідачу було перераховано компенсацію витрат у розмірі 56 400,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 10.09.2008р. №422 на суму 51,200,00 грн., від 29.12.2008р. № 712 на суму 5200,00 грн.

На підтвердження заявлених позовних вимог прокурором подано до матеріалів справи довідку Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації №250 від 27.04.2011р., копії платіжних доручень №422 від 10.09.2008р., №712 від 29.12.2008р., договору №13 від 05.08.2008р., наказу №80 від 04.08.2008р., протоколу №1 від 14.08.2008р., протоколу №2 від 20.08.2008р., розпорядження №428/2008-р від 12.08.2008р., розпорядження №847/2008-р від 15.08.2008р., розпорядження №628/2008-р від 19.12.2008р. з додатком до нього, заявку відповідача щодо включення до реєстру сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії в 2008р.

В обґрунтування наявності підстав для звернення прокурора з даним позовом до суду за захистом порушених інтересів держави, прокурор посилається на положення п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 2 ГПК України, ст. ст. 20, 36-1 Закону України „Про прокуратуру” та зазначає, що неповернення бюджетних коштів, виділених на поворотній основі, завдає істотну шкоду державі, позбавляючи можливості виконати дохідну частину бюджету, що в свою чергу, не дає можливості повною мірою профінансувати соціальні та інші бюджетні програми, тому позов заявляється прокурором.

Представник позивача в судовому засіданні 06.06.2011 р. та прокурор підтримують заявлений позов повністю, посилаючись на те, що він підтверджений поданими доказами.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, витребувані документи не надав, причини не повідомив. Ухвала про порушення провадження у справі надіслана на адресу відповідача вказану в ЄДР рекомендованим листом та отримана ним 26.05.2001 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

При цьому судом враховано положення ст. 64 ГПК України, відповідно до якої вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена стороні належним чином, якщо вона надіслана за адресою місцезнаходження сторони, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа вирішується за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації зареєстроване за адресою: Хмельницька область, смт. Дунаївці вул. Шевченка, 50, код 33522512.

Проведеною прокуратурою Дунаєвецького району перевіркою встановлено, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р., розпорядження Дунаєвецької райдержадміністрації Хмельницької області від 15.08.2008р. №847/2008-р, 05.08.2008р. між Управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької райдержадміністрації та ТОВ "Подільський бройлер" був укладений договір №13 про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету.

Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області” визначено спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області. Зобов'язано голови відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат, сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу.

Розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації №847/2008-р від 15.08.2008р. визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації розпорядником по використанню коштів, виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії.

Згідно додатку до розпорядження №628/2008-р від 19.12.2008р. „Розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталася в Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях в розрізі підприємств та культур Хмельницької області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників” ТОВ Подільський бройлер" визначено суму на компенсацію витрат у розмірі 56 400,00 грн.

Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Договору надавач коштів надає, а отримувач коштів отримує кошти виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2008р. №1010-р "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталися в Хмельницькій області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників". Отримувач коштів зобов'язаний використати кошти на придбання матеріальних ресурсів згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 26.07.2008р.

Кошти надаються отримувачу коштів через відділення державного казначейства у Дунаєвецькому районі до 31.12.2008р. (п. 2 Договору).

Згідно п. 3. Договору перерахування коштів буде здійснено напряму отримувачу коштів якого визначає комісія надавача коштів. Одержання матеріальних цінностей отримувачу коштів від надавача буде здійснено за умови наявності звернень сільгоспвиробників та Договору лише надавачем коштів і отримувачем коштів. Отримувач коштів зобов'язується повернути надані кошти повністю до 01.07.2009р.

Зі змісту п. 5 Договору вбачається, що цільове використання коштів контролюється управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької райдержадміністрації.

Договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і є дійсним до моменту його остаточного виконання (п. 8.2. Договору).

Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений їх печатками.

Платіжними дорученнями №422 від 10.09.2008р., №712 від 29.12.2008р. грошові кошти в сумі 56 400,00 грн. були перераховані управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької РДА на рахунок ТОВ "Подільський бройлер".

Відповідач взяті на себе зобов'язання щодо своєчасного (до 01.07.2009р.) повернення наданих грошових коштів (в сумі 56 400,00 грн.) не виконав, у зв'язку з чим у нього наявна заборгованість перед позивачем в сумі 56 400,00 грн.

Згідно довідки управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації від 27.04.2011р. №250 станом на 27.04.2011р. ТОВ "Подільський бройлер" грошові кошти в сумі 56 400,00 грн., виділених з резервного фонду державного бюджету, для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося в 2008р., не повертало.

У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань в добровільному порядку, прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду про примусове стягнення заборгованості.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Пунктом 3 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Абзацом 18 підпункту 2 частини 1 статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” передбачено, що Кабінет Міністрів України у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха.

Відповідно до абзаців 10, 14 підпункту 1 частини 1 статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” Кабінет Міністрів України утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання; приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.

Згідно з ч.1 ст. 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст.11 та ст.509 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення, цивільних прав та обов'язків сторін є укладення між ними договору. В силу зобов'язання боржник зобов'язаний вчинити на користь кредитора певну дію, в тому числі сплатити борг, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, тобто сплати боргу.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк. Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 1046 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Пунктом 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Приписами ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вбачається з правовідносин, що виникли між сторонами, їм притаманні ознаки, що характеризують цивільні відносини, які виникають з договорів позики. Так, позивач надав відповідачу кошти з резервного фонду для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, а останній зобов'язався забезпечити своєчасне повернення одержаних грошових коштів.

Відповідно до ч.2 п.11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №415, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З огляду на викладене, визначений Кабінетом Міністрів України порядок використання коштів з резервного фонду бюджету передбачає, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.

Як встановлено судом, ТОВ "Подільський бройлер" засноване на приватній власності, тому отримані останнім грошові кошти в розмірі 56 400,00 грн. підлягають поверненню позивачу.

Пунктом 3.3. Договору сторони погодили, що отримувач коштів зобов'язується повернути надані кошти повністю до 01.07.2009р., отже у позивача виникло право вимагати сплати заборгованості в судовому порядку. При цьому, відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови КМУ від 29.03.2002р. №415 (аналогічна позиція викладена в постанові Львівського апеляційного господарського суду від 21.10.2010р., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 22.12.2010 р.).

Факт наявності у відповідача заборгованості перед позивачем щодо повернення грошових коштів в сумі 56 400,00 грн. підтверджується наявним в матеріалах справи доказами, а саме договором про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету №13 від 05.08.2008р., платіжними дорученнями №422 від 10.09.2008р., №712 від 29.12.2008р. щодо надання коштів з резервного фонду для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, розпорядженням №428/2008-р від 12.08.2008р., розпорядженням №847/2008-р від 15.08.2008р., розпорядженням №628/2008-р від 19.12.2008р. з додатком до нього.

Відповідачем доказів повернення грошових коштів в розмірі 56 400,00 грн. не надано.

Таким чином, позов прокурора Дунаєвецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації, м. Дунаївці Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер", с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області про стягнення 56400,00 грн. заборгованості підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу стягуються з відповідача в доход бюджету, в зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. 44, ст. 49, ст. 82, ст. 84-85, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов прокурора Дунаєвецького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації, м. Дунаївці Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер", с. Маків Дунаєвецького району Хмельницької області про стягнення 56400,00 грн. заборгованості задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер" (Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків, код 32875045) на користь Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації (Хмельницька область, смт. Дунаївці вул. Шевченка, 50, код 33522512) 56400,00 грн. (п'ятдесят шість тисяч чотириста гривень 00 копійок) заборгованості.

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський бройлер" (Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків, код 32875045) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмірі 564,00 грн. (п'ятсот шістдесят чотири гривні 00 копійок), а також в доход Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, Банк ГУДКУ у Хмельницькій області, отримувач УДК м. Хмельницький, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати наказ.

Суддя С.В. Заверуха

віддруковано 5 примірника: 1. в справу, 2, 3. в прокуратуру, 4. позивачу, 5. відповідачу.

Повне рішення складено та підписано 20.06.2011 р.

Помічник судді Гураль Л.Л.