"20" червня 2011 р.Справа № 8/34/5022-617/2011
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І.М. розглянув справу
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, 46000, в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгової фірми "Ексінтер", вул. Підлісна, 27, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область, 47722
про стягнення збитків на суму 1 154, 31 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
За участю представників сторін від:
Прокурора: Куліковської Л. Б. - старшого помічника Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 29 від 24.05.2011 р.
Позивача: ОСОБА_1 - головного спеціаліста - юрисконсульта юридичного сектору, довіреність № 1-1/1867 від 11.05.2011 р.
Відповідача: не прибув.
В судовому засіданні представникам позивача та прокурора роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - торгової фірми "Ексінтер", вул. Підлісна, 27, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область про стягнення збитків на суму 1 154, 31 грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною 11.06.2010 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Тернопільської області Глущенком В. Г. перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства у ТОВ ВТФ "Ексінтер", встановлено, що відповідач здійснює підприємницьку діяльність, пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря із порушенням порядку здійснення таких викидів, утворених від спалювання природного газу в газових котлах для обігріву приміщень, внаслідок чого за період з 01.02.2009 р. по 11.06.2010 р. використано 16731 м3 природного газу, що є порушенням ст.ст. 11, 13 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
В підтвердження викладеного надано: направлення № 701 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Тернопільській області; припис № 3-2/1667 від 11.06.2010 р. Державної екологічної інспекції у Тернопільській області; акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства ТОВ ВТФ "Ексінтер" від 11.06.2010 р.; повідомлення № 125 від 10.02.2011 р. ВАТ по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз"; протокол № 005732 від 11.06.2010 р. про адміністративне правопорушення; постанову № 005732 від 11.06.2010 р. "Про накладення адміністративного стягнення", платіжне доручення про сплату адміністративного штрафу на суму 87 грн., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Розгляд справи, призначений вперше на 15:40 год. 23.05.2011 р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 16:20 год. 06.06.2011р. та до 14:40 год. 20.06.2011р. у зв'язку із неявкою представника відповідача, а також неподання ним витребовуваних судом документів.
Представники позивача та прокурора в судове засідання 20.06.2011 р. прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, обґрунтований відзив на позов не надав, хоча про час, дату та місце їх проведення був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України (повідомлення про вручення поштових відправлень -ухвал суду знаходяться в матеріалах справи).
Разом з тим, беручи до уваги, що явка представника відповідача не визнавалась судом обов'язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, справа розглядається без його участі, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення представників позивача та прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 20 Закону № 1264-ХІІ встановлено, що державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів. Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить і видача дозволів на захоронення (складування) відходів, викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, на спеціальне використання природних ресурсів відповідно до законодавства України (п. є ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ).
Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 55 від 19.02.2007 року затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області. Відповідно до п.п.6 п. 5 даного Положення Інспекції надано право складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
11 червня 2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Глущенком М. Г., на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно направлення Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 701, проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ ВТФ "Ексінтер", за результатами якої складено Акт.
Як вбачається із Акту, перевіркою встановлено, що обігрів приміщень на підприємстві здійснюється шляхом спалювання газу в газових котлах. Кількість використаного природного газу у 2008 році становить 29670 м3, у 2009 році -22 690 м3, а у першому кварталі 2010 року - 12924 м3. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, утворені в результаті спалення газу, здійснюється без дозволу державного управління з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 11.06.2010 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 005732 та винесено постанову № 005732 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 87 грн.
Окрім того, 11.06.2010 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Глущенком М. Г. винесено припис № 3-2/1667, яким відповідача зобов'язано до 01.09.2010р. отримати в державному управлінні охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
У відповідності до ч. 5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст.33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно із законом.
У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища підтверджується Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 11.06.2010р.; довідкою відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" № 125 від 10.02.2011 р. про кількість використаного газу; розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 16731 м3 природного газу; протоколом №005732 від 11.06.2010 р. про адміністративне правопорушення та постановою № 005732 від 11.06.2010 р. про накладення адміністративного стягнення на директора ТзОВ ВТФ «Ексінтер»-Литвина Петра Мирославовича. Слід відзначити, що наявне в матеріалах справи платіжне доручення свідчить про сплату директором відповідача адміністративного стягнення -штрафу в розмірі 87,00 грн.
Як уже зазначалось вище, ст. 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. № 48/16064 (за період з 01.02.2009 року по 11.06.2010 року) та представленого позивачем розрахунку складає 1 154, 31 грн.
П. 35 ч. 1 статті 4 та ч. 1 статті 20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 N 2857-VI, який набрав чинності 01.01.2011 р. та п. 7 Бюджетного кодексу України установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону № 1264-ХІІ.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач в судові засідання не прибув, документально обґрунтованого відзиву на позов та доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків суду не надав, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1154,31 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 35, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - торгової фірми "Ексінтер", вул. Підлісна, 27, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 24618710) на р/р 33117331700520, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23589225 в ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012 -1 154 грн. 31 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - торгової фірми "Ексінтер", вул. Підлісна, 27, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 24618710) в доход Державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 102 грн. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - торгової фірми "Ексінтер", вул. Підлісна, 27, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область (ідентифікаційний код 24618710) на р/р 31210264700002 у ГУДК у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: Державний бюджет м. Тернополя, код 22050003 - 236 грн. витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
6. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
7. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання -21.06.2011р.) рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя І.М. Гирила