Постанова від 08.06.2011 по справі 3620/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 червня 2011 р. № 2-а- 3620/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Ус Л.М.,

за участю представників: позивача -Корх В.А., відповідача -Леонової Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Селянського (фермерського) господарства «Урожайне»до Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Селянське Фермерське Господарство "Урожайне" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд визнати рішення Листом Шевченківської районної державної адміністрації від 28.03.2011 року про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного населеного пункту протиправним та зобов'язати Листом Шевченківської районну державну адміністрацію надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненськоі сільської ради за межами населеного пункту.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно листа Листом Шевченківської районної державної адміністрації від 28.03.2011 року № 02-22/657 позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки з посиланням на відсутність механізму проведення аукціонів щодо оренди земельних ділянок. Дії відповідача про відмову у наданні дозволу вважає протиправними.

В письмових запереченнях проти позову відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на ст. 124 Земельного кодексу України, якою передбачено набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, виключно на аукціонах, механізм яких не визначений.

В судовому засіданні представник позивача Корх В.А. заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.

Представник відповідача - Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області Леонової Ю.О. - в судовому засіданні просила суд вирішити справу відповідно до вимог діючого законодавства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Позивач, Селянське Фермерське Господарство "Урожайне", 11.03.2011 року звернувся до Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного населеного пункту.

До заяви було надано:

- довідку про правовий статус, кількісні та якісні характеристики земельної ділянки Відділу Держкомзему у Листом Шевченківської районі Харківської області від 10.03.2011 року (а.с 7), якою підтверджено відсутність обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на земельну ділянку, а також відсутність об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів;

- викопіювання з чергового кадастрового плану, з пропозицією щодо відведення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області (а.с 8).

Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 28.03.2011 року № 02-22/657 позивачеві було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю механізму проведення аукціонів.

Суд вважає дане рішення не обґрунтованим та таким що не відповідає чинному законодавству, з огляду на наступне.

Відповідно до положень Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Основним законом України.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Стаття 17 Земельного кодексу України визначає повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, до яких, в тому числі, входить розпорядження землями державної власності.

Відповідно до п.12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено ст.123 Земельного кодексу України.

Рішення зазначених органів приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі, зокрема, надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Пунктом 2 зазначеної статті визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої районної державної адміністрації.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

При цьому пунктом 4 ст. 123 ЗК України передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законодавством порядку.

Як вбачається зі змісту рішення відповідача від 28.03.2011 року № 02-22/657, відмова Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області вмотивована лише відсутністю механізму, який встановлює порядок проведення аукціону щодо порядку набуття права оренди земельних ділянок, при цьому жодних інших об'єктивних підстав для відмови в наданні дозволу, відповідачем не наведено.

Крім того, суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку, а не надання її в оренду.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність належного обґрунтування прийнятого відповідачем рішення та наявність підстав для задоволення позову Селянського (фермерського) господарства «Урожайне» в частині визнання протиправним рішення Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача прийняти рішення, яке віднесено до компетенції відповідача згідно діючого законодавства.

Однак, кожний державний орган, суб'єкт владних повноважень діє самостійно в межах визначеної йому компетенції, не має права передавати (делегувати) свої повноваження, крім визначених законом випадків. Суд не може перебирати на себе повноваження інших суб'єктів владних повноважень та зобов'язувати їх приймати рішення, які входять до їх компетенції.

На підставі викладеного, позовні вимоги про зобов'язання Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту не підлягають задоволенню.

При цьому, оскільки відповідачем - Листом Шевченківської районною державною адміністрацією Харківської області - прийняте необґрунтоване рішення за заявою позивача, суд на підставі ч. 2 ст. 10 КАС України, вважає за можливе вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав позивача, враховуючи те, що відмова позивачу у задоволенні позовних вимог, але при доведеності неправомірності рішення відповідача буде порушенням таких принципів адміністративного судочинства як верховенство права та законність.

Таким чином, з урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. У задоволенні позовних вимог Селянського (фермерського) господарства «Урожайне» до Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов'язання надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту - належить відмовити, одночасно зобов'язавши Листом Шевченківської районну державну адміністрацію Харківської області переглянути питання про надання дозволу Селянському (фермерському) господарству «Урожайне» на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено..

На підставі вищевикладеного,Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Селянського (фермерського) господарства «Урожайне» (код 25473277) до Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати рішення Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту, доведене листом від 28.03.2011 року № 02-22/657, протиправним.

Зобов'язати Листом Шевченківської районну державну адміністрацію Харківської області переглянути питання про надання дозволу Селянському (фермерському) господарству «Урожайне» на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Листом Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Безмятежненської сільської ради за межами населеного пункту - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Селянського (фермерського) господарства «Урожайне» витрати зі сплати судового збору в розмірі 1.70 (одна) гривня 70 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 13 червня 2011 року.

Суддя Білова О.В.