Справа № 2-а-2285/11
02.06.2011 Енергодарський міський суд Запорізької області у складі: головуючого -судді: Дзямко О.П.; при секретарі: Костюченко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Енергодар Запорізької області про зобов'язання перерахунку державної та додаткової пенсій,
У травні 2011р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФ України в м. Енергодар в якому просить суд зобов'язати УПФУ провести перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст..54 та 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком (державна пенсія) та 75% мінімальної пенсії за віком (додаткова) з 01. 12.2010р., визнати відмову в зазначеному перерахунку відповідачем -неправомірним.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІ-ї групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і знаходиться на обліку в УПФУ м.Енергодар, відноситься до І категорії, як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. У відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на отримання державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
У квітні 2011 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до зазначених норм закону, але отримав відмову. Посилаючись на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач вважає, що має право на отримання основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Просить розглянути справу без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомили, але надали заперечення, де зазначають, що позивач отримує пенсію у розмірі фактичних збитків відповідно до ст..54 Закону №796 та додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров'ю відповідно до ст..50 цього Закону. Крім того УПФУ посилається на Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», згідно якого внесени зміни до ч.3-4 ст.54 Закону №756, а саме у всіх випадках розмір пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986р по інвалідності ІІ групи 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Рішенням КС України від 22.05.2008р внесені зміни були визнані неконституційними. Водночас Постановою КМУ від 28.5.2008 року № 530 встановлений розмір мінімальної пенсії для інвалідів , щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, і який не може бути нижчим для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС по інвалідності ІІ групи 965грн. За нормами Постанови КМУ від 16.7.2008 року № 654. «Про підвищеня рівня пенсійного забезпечення громадянам»установлена доплата для учасників ліквідації наслідків аврії на ЧАЕС інвалідам ІІ гр. в розмірі 1090грн..
Вважають свої дії правомірними, просять в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідував надані сторонами докази встановив, що позивач є інвалідом ІІ-ї групи, пов'язаної з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.4-6) і відноситься до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої повинен розраховуватися виходячи з мінімальної пенсії за віком. Відповідачем же для визначення розміру пенсії застосовано Постанови КМУ від 28.5.2008 року № 530 та від 16.7.2008 року № 654.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами ІІ-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ч.2 ст.54 зазначеного Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ-ї групи, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивача, відповідач повинен керуватися Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який з огляду на пріоритетність нормативно-правових актів над підзаконними нормативно-правовими актами є пріоритетним для застосування. Постанова КМУ, яка визначає порядок виплати пенсії, призводить до істотного звужування змісту, обсягу існуючих прав і свобод позивача, що є порушенням ст.22 Конституції України.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії та щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається в порядку, встановленому ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій , що призначаються на умовах цього Закону, не може бути перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком,оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, згідно положень ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а відмову Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області в перерахунку державної та додаткової пенсії відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- неправомірним.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи група інвалідності позивачу встановлена довічно, пенсія також нарахована довічно, а згідно положень ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії кожен раз з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму,що не протирічить положенням ч2ст.19 Конституції України. Враховуючи те, що після 22 травня 2008р і в подальшому, після відновлення положень ст..50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у попередній редакції і до цього часу ніяких змін до Закону не вносилося , то відповідач повинен нараховувати пенсію у вищевказаних розмірах з 01.12.2010р. без обмеження будь яким строком до змін в законодавстві або зміни статусу позивача і забезпечити їх виплату
Керуючись ст.ст.8,22 Конституції України, ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст.ст. 2,8,11, 69-71,94,99,100,128,158-164,186 КАС України, суд-
Позовні вимоги задовольнити .
Визнати неправомірним відмову Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області в перерахунку державної та додаткової пенсії відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме : державної пенсії- у розмірі восьми мінімальних пенсії за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю -у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком; обрахованих відповідно до ч1 ст.28 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.12..2010року за мінусом отриманих сум за вказаний період без обмеження будь яким строком до змін в законодавстві або зміни статусу позивача і забезпечити їх виплату
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: