Ухвала від 31.05.2011 по справі 2а-1787/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 р. Справа № 40363/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду

в складі:

головуючого-судді Олендера І.Я.,

суддів Улицького В.З., Каралюса В.М.,

при секретарі Корчинській О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 червня 2009 року в справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Юридично-експертної компанії «Юрекс» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2009 року позивач ПП «Юридично-експертна компанія «Юрекс» звернувся до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Сихівському районі м. Львова в якому просив, визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку на 2009 рік з 01.01.2009 року та зобов'язати відповідача видати позивачу свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік з першого кварталу 2009 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2009 року заявлений позов задоволено, а саме визнано протиправними дії відповідача з приводу відмови позивачу у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку на 2009 рік з 01.01.2009 року та зобов'язано відповідача видати позивачу свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік починаючи з першого кварталу 2009 року.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що у відповідача не було правових підстав, передбачених Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у відмові позивачу у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку на 2009 рік починаючи з першого кварталу 2009 року, оскільки позивачем була подана відповідна заява у строки визначені Порядком видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку.

Вказану постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач - ДПІ у Сихівському районі м. Львова, представники якої в поданій апеляційній скарзі покликаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування поданої апеляційної скарги покликаються на те, що позивачу правомірно відмовлено у видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, оскільки ним не дотримано приписів Наказу Державної податкової адміністрації України від 13.10.1998 року № 476 «Про затвердження Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктами малого підприємництва-юридичною особою та Порядку його видачі», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.10.1998 року № 688/3128.

Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просить таку задовольнити.

Представник позивача в судове засідання не явився, тому на підставі ч. 4 ст. 196 КАС України апеляційний розгляд проведено у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач розглянув заяву позивача від 18.12.2008 року про видачу Свідоцтва на право сплати єдиного податку, про що надано відповідь листом від 30.12.2008 року № 12148/15-116 про відмову у видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку (а.с.6).

Спрощена система оподаткування запроваджена Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 28.06.1999 року N 746/99 і закріплена Законом України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 року N 2063-ІІІ.

Законом України «Про державну підтримку малого підприємництва» визначені основні напрями державної підтримки малого підприємництва та надане поняття суб'єктів малого підприємництва, якими є:

- фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності;

- юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 70 млн. грн. (ст. 1 Закону).

З урахуванням вимог вказаного Закону позивач, як суб'єкт малого підприємництва, має право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів.

Сплата єдиного податку відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» є одним із напрямів державної підтримки малого підприємництва.

Статтею 11 цього Закону встановлено, що застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності здійснюється в порядку, встановленому законодавством України, тобто в порядку, визначеному Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

Статтею 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» визначено коло суб'єктів, для яких запроваджується спрощена система оподаткування, обліку та звітності:

- фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень,

- юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.

Отже, при переході на єдиний податок поряд з нормами Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 р. застосовуються норми Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 28.06.99 N 746/99.

Таким чином, ст. 1 Указу визначено критерії, згідно з якими до суб'єктів малого підприємництва застосовується спрощена система оподаткування, обліку та звітності, і це положення не суперечить Закону.

Поряд з цим вказаний вище Указ не визначає форм та порядку видачі свідоцтва на право сплати єдиного податку конкретно для суб'єктів підприємницької діяльності-юридичних осіб та суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб.

Згідно ст. 2, п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державну податкову адміністрацію України покладено обов'язок щодо прийняття та видання нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування.

Вказану функцію зокрема було реалізовано через прийняття Наказу Державної податкової адміністрації України від 13.10.1998 року № 476 «Про затвердження Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктами малого підприємництва-юридичною особою та Порядку його видачі», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.10.1998 року № 688/3128.

В подальшому Наказом ДПА України від 12.10.1999 року № 555 внесені зміни до зазначеного вище наказу щодо форми та порядку видачі Свідоцтва на право сплати єдиного податку суб'єктами малого підприємництва-юридичною особою, який офіційно оприлюднено та зареєстровано в Мінюсті України 18.10.1999 року за № 709/4002.

Вказаний нормативно-правовий акт на час виникнення спірних правовідносин був частиною законодавства України.

Відповідно до п. 3 Порядку для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва - юридична особа подає письмову заяву, згідно з додатком до цього Порядку, до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви. Суб'єкт малого підприємництва - юридична особа в заяві обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано.

Таким чином, заяву про перехід на спрощену систему оподаткування з 01.01.2009 року мало бути подано відповідним суб'єктом, в даному випадку позивачем, не пізніше ніж за 15 днів до початку такого року, тобто в даному випадку до 16.12.2008 року.

З матеріалів справи, що не заперечує і позивач, вбачається що ним заяву про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку безпосередньо до податкового органу, як то встановлено вказаним вище порядком у відповідні терміни подано не було, і така була зареєстрована в податкову органі лише 18.12.2008 року.

Відтак, податковий орган надав мотивовану відповідь позивачу про відмову у видачі свідоцтва з причин несвоєчасного звернення із відповідною заявою.

Щодо застосування судом першої інстанції аналогії закону, то слід зазначити, що до цього не було підстав, оскільки як зазначено вище спірні правовідносини врегульовані нормативно-правовим актом, який був частиною законодавства України.

Колегія суддів апеляційної інстанції вважає доведеним, що відповідач, з урахуванням всіх обставин, діяв обґрунтовано, своєчасно, у спосіб, що передбачений законодавством України, відтак суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, що відповідач відмовивши у видачі позивачу свідоцтва про сплату єдиного податку на 2009 рік починаючи з 1 кварталу 2009 року діяв протиправно та дійшов до помилкового висновку про наявність підстав зобов'язати відповідача вчинити певні дії, тому наявні підстави для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.3,п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова - задовольнити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 червня 2009 року в справі № 2-а-1787/09/1370 скасувати та прийняти нову, якою в задоволені позову Приватного підприємства «Юридично-експертної компанії «Юрекс» - відмовити.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з часу набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі прийняття постанови в порядку ч.3 ст.160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення такої в повному обсязі.

Головуючий суддя : І.Я.Олендер

Судді: В.З.Улицький

В.М.Каралюс

Постанова в повному обсязі складена 03.06.2011 року.