14 червня 2011 р. Справа № 17693/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ДП «Волинський облавтодор» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2010 року у справі за позовом ДП «Волинський облавтодор» до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі Волинської області про визнання дій неправомірними,-
встановила:
У грудні 2009 року ДП «Волинський облавтодор» звернулося з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі Волинської області про визнання дій неправомірними.
Позивач вказував, що 17.12.2009 року прийнято рішення №685 від 17.12.2009 року про застосування до них фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, в якому наклала стягнення на філію в сумі 6447,33 грн. та нарахувала пеню в розмірі 72,67 грн.
Вважаючи прийняте рішення незаконним, позивач звернувся до суду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2010 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду оскаржив позивач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що філія «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця» зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Ковелі як страхувальник. Згідно із пунктами 1.1, 3.1, 3.5, 5.2 Положення про філію «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця», затвердженого наказом Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» від 07.09.2005 року №127, філія «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця» є відособленим структурним підрозділом позивача, без права юридичної особи, має окремий баланс, розрахунковий рахунок у банку, самостійно здійснює господарську діяльність.
17.12.2009 року заступник начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Ковелі Христіна Г.М. прийняла рішення № 685 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким за несвоєчасну сплату страхових внесків за вересень 2009 року, строком сплати до 20.10.2009 року, на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано до філії «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця» фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 6447 грн. 33 коп. та нарахована пеня в розмірі 72 грн. 67 коп.
Згідно ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (ч. 2 ст. 106 Закону). Види та розміри фінансових санкцій передбачено у ч.9 ст. 106 Закону, а розмір пені - ч. 8 ст. 106Закону.
Відповідно до 4,12 ст.20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до ч.1 ст. 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. № 21-1, у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків: при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки; при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки; при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач довів законність своїх дій, доводи апеляційної скарги є безпідставними і не обґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ДП «Волинський облавтодор» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29.01.2010 року - без змін.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: І. Олендер
В. Каралюс