Ухвала від 14.06.2011 по справі 2а-10/10

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2011 р. Справа № 17158/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Олендера І.Я., Каралюса В.М.

при секретарі судового засідання: Стецків І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові апеляційну скаргу начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області Голоша Василя Михайловича на постанову Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 02.02.2010 року у справі за позовом ФОП ОСОБА_2 до начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області Голоша Василя Михайловича, державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії в Закарпатській області Чіпака Золтана Степановича про визнання дій неправомірними,-

встановила:

У січні 2010 року ФОП ОСОБА_2 звернувся з позовом до начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області Голоша Василя Михайловича, державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії в Закарпатській області Чіпака Золтана Степановича про визнання дій неправомірними.

Позивач вказував, що 15.12.209 року відповідачем будо проведено позапланову перевірку позивача, за наслідками якої складено акт перевірки (протокол) №03/20/У-Х-067 від 15.12.2009 року, винесено припис №03/20/У-Х-067П від 15.12.2009 року та винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення №38 від 18.12.2009 року про накладення штрафу у розмірі 1700,00 грн.

Вважаючи такі дії відповідачів незаконними, позивач звернувся до суду.

Постановою Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 02.02.2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними та скасовано акт перевірки (протокол) №03/20/У-Х-067 від 15.12.2009 року та постанови по справі про адміністративне правопорушення №38 від 18.12.2009 року.

Постанову суду оскаржив начальник державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області Голош Василь Михайлович. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 15 грудня 2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду Чірпаком З.С. проведено позапланову перевірку виконання вимог пунктів припису Держенергонагляду в Закарпатській області від 03 вересня 2009 року за наслідками якої складено акт перевірки (протокол) № 03/20/У-Х-067 та винесено припис № 03/20/У-Х-067П.

18 грудня 2009 року начальником державної інспекції з енергетичного нагляду Голошем В.М., на підставі зазначеного акту перевірки, винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення № 38, якою на ОСОБА_2 накладено штраф в розмірі 1700 грн.

Згідно ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення позапланового заходу - перевірки виконання ФОП ОСОБА_2 припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області № 03/20/У-Х-42П від 03 вересня 2009р., було видано наказ № 836 від 26.11.2009р. На підставі наказу було видано направлення на проведення заходу № 836 від 11.12.2009р.. Перед початком проведення перевірки державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Чірпак З.С. пред'явив і надав копію направлення уповноваженій особі ФОП ОСОБА_2 на місці перевірки - старшому продавцю магазину «Повна комора», м. Берегово ОСОБА_5, - який, у свою чергу, передав дане направлення факсом ФОП ОСОБА_2

Отже, державний інспектор Чірпак З.С. виконав вимоги ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який передбачає, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю). Жодної вимоги про надання копії наказу на проведення перевірки у даному законі не передбачено.

Перевірка виконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 ОСОБА_6 Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області № 03/20/У-Х-42П від 03 вересня 2009р. проводилась у присутності старшого продавця ОСОБА_5, який підписав Акт перевірки (протокол) № 03/20/У-Х-067 від 15 грудня 2009 року, який складено за результатами перевірки і згідно з яким встановлено ухилення від виконання вимог вищезазначеного Припису. Один примірник Акту перевірки (протоколу) також було вручено ОСОБА_5, про що зазначено в самому Акті перевірки (протоколі).

Відповідно до п. 10.5 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України № 345 від 25 червня 2008 р. (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2008 р. за № 714/15405) вимоги Припису повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Припису. Так, Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області № 03/20/У-Х-42П від 03 вересня 2009р. мав бути виконаний до 30 жовтня 2009р.

Тому на підставі Акта перевірки (протоколу) № 03/20/У-Х-067 від 15 грудня 2009 року було винесено Припис № 03/20/У-Х-067П від 15.12.2009р. про усунення порушень законодавства про електроенергетику та Постанову № 38 від 18 грудня 2009р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою за ухилення від виконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 накладено штраф у розмірі 1700 грн.

Відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії передбачена ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» і Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 970 (970-2008-п) від 5.11.2008р.).

Так, в ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» чітко встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 4. ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Форма постанови про накладення штрафів, як і порядок їх накладення встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання».

Відповідно до пункту 7 даної Постанови рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду, а згідно п. 8 Постанови - рішення про накладення штрафу оформляється постановою Держенергонагляду. Саме у встановленій Постановою формі постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику йде посилання на ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" без зазначення частини, абзацу, пункту, тощо.

Колегія суддів зазначає, що постанова № 38 від 18.12.2009р. - це постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, а не постанова у справі про адміністративне правопорушення, як зазначає Позивач. У даній Постанові немає жодного посилання на норми Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тому вимоги про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення № 38 від 18.12.2009р. є абсолютно безпідставними.

Таким чином, дії по проведенню перевірки від 15.12.2009р. були здійснені у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про електроенергетику», Постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання».

З огляду на викладене, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги є законними і обґрунтованими та спростовують висновки суду першої інстанції, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів -

постановила:

Апеляційну скаргу начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області Голоша Василя Михайловича задоволити. Скасувати постанову Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 02.02.2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити ФОП ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: І. Олендер

В. Каралюс

Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.06.2011 року