07 червня 2011 р. Справа № 14868/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Носа С.П., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Стецків І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29.11.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсії та виплати заборгованості по пенсії,-
встановила:
У вересні 2010 року позивач звернувся до Хмельницького міськрайонного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області про перерахунок розміру пенсійного забезпечення виходячи з нового посадового окладу відповідно до Наказу Голови Служби безпеки України від 22 січня 2008 року № 30/дск, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України № 70/14761 від 30.01.2008 року, що виданий на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до якого розмір його посадового окладу як заступника начальника управління СБУ в Хмельницькій області - начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю встановлювався на рівні найвищої посади та складав 1910 грн.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що наказом Голови Служби безпеки України № 1810-ос від 11 грудня 2002 року його було звільнено з військової служби за п.п."в" п.65 та п.п. "б" п.67 (за станом здоров'я - непридатний до військової служби з виключенням з військової служби). На момент звільнення позивач займав посаду начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Хмельницькій області. Згідно з п.2 "б" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ запобігання, протидії, припинення корупції і організованої злочинності та виконання комітетами Верховної Ради України контрольних функцій» від 23.10.2009 року пункт 5 ст. 10 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» викладений у наступній редакції - «начальники спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі призначаються на посади і звільняються з посад наказом Голови Служби безпеки України за поданням Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією і за посадою с заступниками начальників управлінь Служби безпеки України у відповідних регіонах». В зв'язку із чим, посада яку позивач займав на момент звільнення була прирівняна до посади заступника начальника управління Служби безпеки України, а його посадовий оклад збільшився з 1600 грн. до 1910 грн..
На його звернення Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведенні перерахунку пенсії відмовило, мотивуючи відсутністю відповідної Постанови Кабінету Міністрів України, яка б змінювала розмір осадових окладів військовослужбовців. Тому позивач вважає, що такі дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області є незаконними, суперечать принципу верховенства права та обмежують його права. Просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області провести перерахунок розміру пенсійного забезпечення з 1 грудня 2009 року з врахуванням нового посадового окладу, виплатити йому різницю у пенсіях за минулий час у розмірі 14754 грн. 74 коп. та допустити рішення до негайного виконання.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області позов задоволено частково. Визнано незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу у зв'язку із зміною розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.12.2009 року з урахуванням зміни розміру посадового окладу, що складає 1910 грн., що відповідає посаді заступника начальника Управління - начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області.
Постанову суду оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в позові відмовити.
Апелянт стверджує, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач наказом Голови Служби безпеки України № 1810-ос від 11 грудня 2002 року був звільнений з військової служби за п.п.»в» п.65 та п.п. «б» п.67 (за станом здоров'я - непридатний до військової служби з виключенням з військової служби). На момент звільнення позивач займав посаду начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Хмельницькій області.
Згідно з п.2 «б» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення організаційно-правових основ запобігання, протидії, припинення корупції і організованої злочинності та виконання комітетами Верховної Ради України контрольних функцій» від 23.10.2009 року пункт 5 ст. 10 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» викладений у наступній редакції - «начальники спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі призначаються на посади і звільняються з посад наказом Голови Служби безпеки України за поданням Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією і за посадою є заступниками начальників управлінь Служби безпеки України у відповідних регіонах».
Відповідно до абзацу 1 та 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3-7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника.
Відповідно до Наказу Голови Служби безпеки України від 22 січня 2008 року № 30/дск, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України № 70/14761 від 30.01.2008 року, що виданий на виконання вищевказаної постанови розмір посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю встановлювався на рівні найвищої посади та складав 1910 грн., що підтверджено довідками управління СБУ у Хмельницькій області від 5.03.2010 року № 72/0-1/103 та від 27.06.2010 року №72/0-7/103.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та у строки, передбачені частиною другою ст.. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», на підставі документів, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення до пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, щодо не застосування строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що апелянт наполягає на застосуванні строків звернення до суду.
Колегія суддів приходить до висновку про необхідність застосування строку звернення до суду, визначеного ч.2 ст.99 КАС України та відмови у задоволенні позовних вимог позивача в частині перерахунку та виплати пенсії за період до 19.04.2010 року.
Таким чином, підлягають задоволенню вимоги позивача щодо перерахунку та виплати пенсії з 19.04.2010 року.
З огляду на те, що судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області задоволити частково. Скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29.11.2010 року по справі №2а-6175/10/2218 та постановити нову постанову, якою позов задоволити частково. Визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.04.2010 року з урахуванням зміни розміру посадового окладу, що складає 1910 грн., що відповідає посаді заступника начальника Управління - начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В. Улицький
Судді: С. Нос
В. Каралюс
Повний текст постанови виготовлено та підписано 09.06.2011 року