Постанова від 14.04.2011 по справі 2а-15760/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

14 квітня 2011 року 16:25 № 2а-15760/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкова Н.В. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства "Автобан-Україна"

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва

про визнання протиправними дій, скасування акту від 27.08.2010р. №187/29-306 та зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

від позивача: Тоцька А.О.

від відповідача Сметанюк А.С.

свідок ОСОБА_3

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 14.04.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

03 листопада 2010 року дочірнє підприємство "Автобан-Україна" (далі-позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (далі-відповідач) про визнання протиправними дій, скасування акту від 27.08.10 №187/29-306 та зобов'язання вчинити дії. Позовні матеріали передані на розгляд судді 05 листопада 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-15760/10/2670.

В судовому засіданні 25.03.2011 р. позивачем подавалась заява про уточнення позовних вимог, згідно якої в останній редакції позовних вимог позивач просив суд:

- визнати дії державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо винесення акту з анулювання реєстрації ДП "Автобан-Україна" як платника податку на додану вартість неправомірними;

- скасувати акт від 27.08.2010 р. № 187/29-306 державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва про анулювання реєстрації ДП "Автобан-Україна" як платника податку на додану вартість;

- зобов'язати державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва відновити ДП "Автобан-Україна" як платника податку на додану вартість.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. В обґрунтування позову позивач зазначає, що рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ у зв'язку з наявністю запису в ЄДР про відсутність платника за місцезнаходження є неправомірним, оскільки позивач було зареєстроване, подавало звітність, фактично здійснювало діяльність за юридичною адресою.

В поданих письмових запереченнях відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що перевіркою встановлено відсутність позивача за місцем реєстрації. В подальшому здійснено анулювання реєстрації платника ПДВ відповідно до п.п. “г”п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Автобан-Україна (код ЄДРПОУ 32593472) на момент отримання Свідоцтва платника податку на додану вартість № 36789815 (від 18.09.2006 р.) зареєстроване Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією за адресою: 04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, б.4-а.

30 серпня 2010 року Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва складено Акт № 187/29-306 від 30.08.2010 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Дочірнього підприємства "Автобан-Україна.

Відповідно до 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість"( в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин), платником податку є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Як встановлює п. 2.1, 2.2 та п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”, платником податку є будь-яка особа, яка: здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті. Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Згідно ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.

Згідно з п.п. 25.2.1 п. 25 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України №79 від 01.03.2000р., органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість.

Підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, зокрема серед яких в п.п. е) зазначено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.

Наведений перелік підстав для анулювання реєстрації платників ПДВ, встановлений п.9.8 ст.9 Закону України “Про податок на додану вартість” є вичерпним.

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "е" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "е" цього пункту.

Судом встановлено, що відповідачем 21.08.2010 р. складено довідку № 9598/26-05 про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків. З наданої довідки вбачається, що відповідачем встановлено, що фактичне місцезнаходження відповідачем не встановлено та відповідні графи довідки не заповнені. Судом встановлено, що відповідачем акт про відсутність підприємства за фактичним місцезнаходженням не складався.

Як встановлено в судовому засіданні, відомості про внесення інформації до ЄДРПОУ щодо відсутності позивача за місцезнаходженням не вносились.

З наявного у матеріалах справи витягу з ЄДРПОУ вбачається, що станом на 27.08.2010 р. запис про відсутність за місце знаходження державним реєстратором не вносився.

Абзац 5.5.1 підпункту 5.5 пункту 5 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженого наказом ДПА України №79 від 01.03.2000р. передбачає, що датою підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ.

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису про анулювання реєстрації до Реєстру один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, вказаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Питання щодо видачі та анулювання свідоцтва платника ПДВ регулюється Законом України «Про податок на додану вартість», а зокрема статтею 9 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи ДПІ у Вишгородському районі Київської області було анульовано з підстави передбаченої абзацом «ґ»пункту 9.8 статті 9 ЗУ «Про податок на додану вартість».

Так, відповідно до абз. «ґ»п. 9 ЗУ «Про податок на додану вартість»реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Аналіз матеріалів справи вказує на те, що позивачем подавались до ДПІ у Оболонському районі міста Києва декларації з ПДВ.

Пунктом 9.8 вказаного Закону передбачено вичерпний перелік підстав для анулювання свідоцтва платника ПДВ, і відсутність платника податків за місцем реєстрації до цього переліку не входить, а тому дії ДПІ у Оболонському районі міста Києва щодо винесення відповідного акту є незаконними.

Крім цього, в судових засіданнях допитувалась свідок ОСОБА_3, яка підтвердила, що позивач знаходився на момент перевірки за адресою, вказаною у ЄДРПОУ.

Також позивачем надано договір про співробітництво від 07.10.2008 р.№ 47/03/НС/08, з якого вбачається право позивача на користування приміщенням за адресою м. Київ, Новокостянтинівська, 4-а, яка є місцезнаходженнях позивача, що внесена до ЄДРПОУ.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Дочірнє підприємство "Автобан-Україна" задовольнити повністю.

2. Визнати дії Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва по анулюванню реєстрації свідоцтва платника податку на додану вартість дочірнього підприємства "Автобан-Україна" від 18.09.2006 № 36789815 незаконними.

3. Визнати акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість дочірнього підприємства "Автобан-Україна" від 27.08.2010 р. № 187/29-306 нечинним та скасувати його з моменту складення.

4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва здійснити дії по відновленню свідоцтва від 4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва здійснити дії по відновленню свідоцтва від 18.09.2006 № 36789815 про реєстрацію дочірнього підприємства "Автобан-Україна" як платника податку на додану вартість.

18.09.2006 № 36789815 про реєстрацію дочірнього підприємства "Автобан-Україна" як платника податку на додану вартість.

5. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірнього підприємства "Автобан-Україна" за рахунок Державного бюджету України

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова