Постанова від 08.06.2011 по справі 2а-0870/2976/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2011 року Справа № 2а-0870/2976/11

(12 год. 50 хв.) м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Татаринова Д.В.

при секретарі Сандига В.М.

за участю представників сторін:

від позивача:ОСОБА_1 (дов. №07-3/2154 від 01.06.2011 року),

від відповідача: ОСОБА_2 (дов. №3/1-554 від 25.03.2010),

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до: Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс»

про: стягнення суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 580 730,77 грн., -

ВСТАНОВИВ:

04 травня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) до Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» (далі - ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс», відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 580 730,77 грн.

У позовній заяві Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів зазначено, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. В якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанову КМУ «Про порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» та КАС України. Просить стягнути з відповідача суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 580 730,77 грн.(з яких 578 474,75 грн. - сума адміністративно-господарських санкцій та 2 256,02 грн. - сума пені з 16.04.2011 по 28.04.2011 року).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, про що подала до суду заперечення на адміністративний позов. В своїх запереченнях відповідач зазначає, що 11.04.2011 постановою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя у справі про притягнення директора Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» Риженьких М.В. до адміністративної відповідальності за ст. 188-1 ч. 2 КУпАП України, справу закрито за відсутністю в діях вказаного громадянина ознак адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-1 ч. 2 КУпАП України. У зв'язку з чим, відповідач вважає, що вказаною постановою суду був встановлений факт дотримання відповідачем вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відносно дотримання нормативів з працевлаштування інвалідів на підприємстві у 2010 році.

Додатково в судовому засіданні представник відповідача повідомила, про те, що підприємство постійно повідомляло про наявність вільних вакантних місць для працевлаштування інвалідів центри зайнятості та всі органи, організації та населення через засоби масової інформації та подання щомісячного звіту № 3-ПН з зазначенням в ньому вільних вакансій для працевлаштування інвалідів.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 03328379, і відноситься до підприємств, яким, відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 1 877 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до чотирьох процентного нормативу, встановленого ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинна складати 75 осіб (про що також зазначено у рядку 03 звіту). Відповідно до відомостей, наданих відповідачем, середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 50 осіб (рядок 02 звітності), що є меншим за встановлений норматив на 25 осіб.

Відповідно до розрахунку, середньорічна заробітна плата працівника підприємства становить 23 138,99 грн. Таким чином, сума адміністративно господарських санкцій, за невиконання нормативу становить 578 474,75 грн. Сума пені за несвоєчасну сплату суму адміністративно-господарських санкцій з 16.04.2011 по 28.04.2011 складає 2 256,02 грн.

Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Для відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 75 осіб.

Згідно з абз. 3 ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Отже, обов'язок з працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого законом нормативу покладається як на роботодавців так і на державну службу зайнятості.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

Пріоритетним у даному випадку є саме питання працевлаштування інваліда як спосіб реалізації конституційного права на працю та надання соціально-трудових гарантій людині з обмеженими можливостями. Проте працевлаштування інвалідів здійснюється не на будь-яких робочих місця, а лише на таких, де створені необхідні умови для праці інваліда. Тобто, чинним законодавством на підприємства покладається обов'язок створювати робочі місця для інвалідів, інформувати відповідні органи зайнятості населення про наявність відповідних вакансій для працевлаштування інвалідів і працевлаштовувати інвалідів, що направляються або звертаються за працевлаштуванням на створені вакансії.

Матеріалами справи також встановлено, що на підприємстві ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» діє наказ від 18 квітня 2002 року №4 «про прийом на роботу інвалідів робочих груп», відповідно до якого визначено відповідальних осіб для створення робочих місць для інвалідів та зобов'язано розробити Інструкцію про робоче місце інваліда на підприємстві «Запоріжелектротранс».

На виконання зазначеного наказу на підприємстві була розроблена типова інструкція робочого місця інваліда, затверджена Генеральним директором підприємства «Запоріжелектротранс».

Матеріалами справи також встановлено, що ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» щомісяця протягом 2010 року надавало до державного центру зайнятості (Південний МРЦЗ) звіти про наявність вакансій (форма 3-ПН) в яких, зокрема,зазначено про наявність вакансій для інвалідів.

Суду надані копії звітів форми 3-ПН про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів, які відповідач, відповідно до п. 4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» подавало щомісячно протягом 2010 року а саме, звіти про наявність вакансій станом на 28.01.2010, 28.02.2010, 28.03.2010, 26.04.2010, 28.05.2010, 29.06.2010, 23.07.2010, 27.08.2010, 27.09.2010, 27.10.2010, 29.11.2010,10.12.2010. В усіх звітах у колонці 15 (окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди пенсіонери, студенти та ін.) відповідач вказував про потребу у інвалідах.

Згідно відповіді Південного районного центру зайнятості Генеральному директору ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» встановлено, що 22.02.2010р. громадянин ОСОБА_4 був направлений для працевлаштування на ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс», але він не відповідав вимогам, які ставилися до претендента на роботу, 01.02.2010р.був направлений громадянин ОСОБА_5 - не відповідав вимогам, 01.12.2010р. був направлений громадянин ОСОБА_6 - відмова особи. Також зазначено, що на протязі 2010 року представники кадрової служби підприємства активно приймали участь у всіх заходах (ярмарки вакансії) щодо працевлаштування осіб з обмеженими можливостями (інвалідів).

Також колективний договір підприємства передбачає заходи щодо пошуку та працевлаштування інвалідів на підприємстві. Пункт 2.7. колективного договору зазначає, що адміністрація забезпечує першочергове працевлаштування на вакантні посади інвалідів робочих груп, а також своєчасно інформувати про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів центри зайнятості та органи влади. В свою чергу, профспілка підприємства веде в громадських організаціях інвалідів роботу щодо залучення інвалідів робочих груп до працевлаштування на підприємстві

Представник відповідача у судовому засідання зазначав, що підприємство за період 2010 року самостійно виготовлювало та розміщувало у салонах трамваїв та тролейбусів запрошення щодо працевлаштування інвалідів (копія об'яви знаходиться в матеріалах справи). За допомогою даного заходу, підприємству самостійно вдалося знайти та працевлаштувати 6 інвалідів. Окрім того, зазначив, що 9 працівникам підприємства, яким у 2010 році була встановлена інвалідність були підібрані відповідно до рекомендацій МСЕК робочі місця, та створені відповідні умови праці.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач в обласному щорічному довіднику «Золоті сторінки Запоріжжя» на інформаційній сторінці про КП «Запоріжелектротранс» розмістило оголошення, у якому зазначено наступна інформація (мовою оригіналу): «Предприятие «Запорожзлектротранс» Приглашает на работу водителей трамвая и троллейбуса. Для лиц без профессии возможно обучение на курсах. Предприятию требуются кондукторы общественного транспорта. Приглашаем на работу инвалидов рабочих групп».

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми звітності №3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 №420, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 року за №1534/11814, у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закону України "Про зайнятість населення", із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших. Наявність вільного робочого місця (вакантної посади) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо під такими шифрами: 11 - інваліди.

Відповідно до ч.4 ст.20 закону України «Про зайнятість населення», підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420 за погодженням з Держкомстатом.

Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 р. № 70.

Як свідчать подані звіти форми №3-ПН відповідач за вказаним шифром вказував про наявність вакансій для інвалідів, тобто належним чином інформував органи зайнятості населення та населення про наявність вакантних місця для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасник господарських правовідносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Отже, матеріали справи свідчать про те, що Запорізьким комунальним підприємством міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» протягом 2010 року виконано усі, встановлені законодавством обов'язки із забезпечення працевлаштування інвалідів. Якщо відповідачем вжито усі, передбачені чинним законодавством, заходи із працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для їх працевлаштування та відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 160, 161-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 15 червня 2011 року.

Суддя Д.В. Татаринов