73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
02 червня 2011 р. Справа № 2-а-2313/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Дубровної В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до Відкритого акціонерного товариства ім. Фрунзе про стягнення заборгованості,
встановив:
14 квітня 2011 року ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області ( надалі - позивач, ДПІ) звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить стягнути з ВАТ "Ім. Фрунзе" ( надалі відповідач) заборгованість по податку з доходів найманих працівників в сумі 74 641,04 гривень.
15.04.2011 року ухвалою суду було відкрито провадження по справі.
У судове засідання, призначене на 05.05.2011 року, сторони не з'явилися, проте надали суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що позивачем не виконанні вимоги суду щодо надання документів, зазначених в ухвалі від 19.04.2011 року про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, розгляд справи відкладено на 17.05.2011 року о 16:00 год.
17.05.2011 року суд отримав від представника відповідача клопотання про визнання суми боргу по податку з доходів найманих працівників в сумі 74 641,04 гривень, розстрочення сплати вказаної суми у зв'язку з скрутним матеріальним становищем та відкладення розгляду справи у зв'язку з затримкою надання суду погодження з позивачем щодо розстрочення сплати боргу.
У судове засідання призначене на 17.05.2011 року, сторони не з'явилися, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином, у зв'язку з чим судове засідання було відкладено на 02.06.2011 року о 16:00 год.
02.06.2011 року сторони в судове засідання не з'явилися, проте від представників сторін надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. При цьому, позивач надав суду листи від 02.06.2011 року :
- за № 1587/10/10-008 щодо погодження розстрочки сплати суми боргу по податку з доходів найманих працівників в сумі 74 641,04 гривень;
- за № 1412/10/10-008 доповнення до позову щодо строку виникнення вказаної суми боргу;
- за № 1405/10/17-010 розрахунок суми боргу до позову.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію серії ВАТ " Ім. Фрунзе" зареєстровано Цюрупинською районною державною адміністрацією Херсонської області 01.09.2000 р.
З довідки про взяття на облік платника податків № 12 від 20.02.2008 р. вбачається, що відповідача взято на облік у Цюрупинській ДПІ 20.09.2000 р. за № 334.
Враховуючи, що правовідносини між сторонами щодо сплати боргу по податку з доходів найманих працівників виникли у 2009 - 2010 роках, тому суд застосовує законодавство, діюче на момент існування цих правовідносин.
ВАТ " Ім. Фрунзе" відповідно до Закону України № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб » є податковим агентом, який незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу (пп.16.3.4 п.16.3 ст. 16 Закону № 889-ІV).
Відповідно до матеріалів справи, податковий борг в сумі 74 641,04 гривень виник у відповідача в зв'язку з несплатою самостійно нарахованих платником податків податкових зобов'язань та наданих податковому органу розрахунків сум доходу, нарахованого ( сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них доходу, за П квартал 2009 р. - IY квартал 2010 р.
Відповідно до п. 8.1.2. Закону № 889-ІV вищезазначений податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Статтею 5 Закону України № 2181 від 21.12.2000 р. « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами » податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді і відповідно до ст.3 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є підставою для примусового стягнення активів.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Таким чином, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач надав суду клопотання про розстрочення виконання рішення суду строком на 5 ( п'ять) років або 60 календарних місяців шляхом сплати боргу наступним чином:
- 1 244,45 грн. - у червні 2011 року;
- 1 244,01 грн. щомісячно, починаючи з липня 2011 р.,
мотивуючи необхідність розстрочення тяжким фінансовим становищем підприємства.
Представник позивача проти розстрочення виконання рішення суду не заперечував, надавши письмове погодження від 02.06.2011 року за № 1587/10/10-008.
Відповідно до ст. 263 КАС України суд за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Викладені обставини є підставою для надання відповідачу розстрочення виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №2а-2313/11/2170 в сумі заборгованості 74 641,04 грн., починаючи з червня 2011 року до червня 2016 року включно.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167, 263 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Цюрупинському районі Херсонської області до Відкритого акціонерного товариства ім. Фрунзе задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства ім. Фрунзе, ( 75131, Херсонська область, Цюрупинський район, с. Великі Копані, вул. Радянська, 12, код ЄДРПОУ 00413593) до місцевого бюджету ( рахунок № 33212800700288 ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, одержувач УДК у Цюрупинському районі, код 24103785, код бюджетної класифікації 11010100 ) податкову заборгованість з доходів фізичних осіб в сумі 74 641,04 грн. (сімдесят чотири тисячі шістдесят сорок одна грн. 04 коп.).
Розстрочити виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №2а-2313/11/2170 строком на 5 ( п'ять) років або 60 календарних місяців шляхом сплати боргу 1 244,45 грн. - у червні 2011 року, 1 244,01 грн. щомісячно, починаючи з липня 2011 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.1.5.