Справа № 2а-3243/2011 р.
27 травня 2011 року м. Євпаторія
Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Куликовської О.М.
при секретарі - Любіш О.Ф.
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Євпаторії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторії про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та її виплату ,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та здійснити виплату не отриманої суми пенсії .
Позовні вимоги мотивує тим, що з 2005 року вона отримує пенсію за віком, призначену управлінням пенсійного фонду України в м. Євпаторія . Після призначення пенсії вона продовжує працювати у ЦТУ №1 КФ ВАТ „ Укртелеком „ , про що свідчить довідка №263 від 06.05. 2011р. . Протягом 2010 р. підприємство оплачувало за неї внески до пенсійного фонду. Маючи 12 місяців страхового стажу , вона 31.01.2011р. звернулась до Управління пенсійного фонду в м. Євпаторія для перерахунку пенсії за стажем та заробітної плати , але їй було відмовлено провести перерахунок с застосуванням показника середньо заробітної плати за 2010 р. відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « №1058 від 09.07.2003 р. , про що свідчить письмова відповідь від 01.04. 2011р. З 01.02. 2011 р. їй було проведено перерахунок пенсії с застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2007 р. , але висновок її не задовольняє , оскільки при проведені перерахунку був використаний показник середньої заробітної плати в Україні не за 2010 р. , який передував перерахунку її пенсії , а із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2007 рік. . В результаті чого , показник перерахунку пенсії був значно занижений. На підставі викладеного, просить визнати дії УПФ в м. Євпаторії про відмову їй у перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної платні по Україні за 2010 рік- у розмірі 1982 гр. 63 коп. неправомірними і зобов'язати УПФ в м. Євпаторія провести перерахунок її пенсії з 01.02. 2011 р. з урахуванням даних показників і забезпечити виплату різниці не отриманої пенсії .
У судове засідання позивач не з.явився , але до суду надійшла заява , в якій вона підтримала свої позовні вимоги , просила застосувати негайне виконання судового рішення та розглянути справу у її відсутність .
Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи сповіщалася належним чином, у наданих суду запереченнях зазначає, що заявлені позовні вимоги не визнають. На протязі 2004 - 2008 років пенсії перераховувалися згідно із порядком, визначеним ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то б то, коли при перерахунку пенсії враховувався не тільки стаж роботи після призначення пенсії, але і заробітна плата, для визначення розміру пенсії застосовувались показники середньої заробітної плати за рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» поряд з іншими змінами були також внесені зміни і в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема у ст. 42, якою визначено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, придбаного після її призначення (попереднього перерахунку) і заробітної плати за періоди, передбачені ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу у цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка відповідно до закону враховується для нарахування пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсій. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», у тому числі зміни, які були внесені у ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо визначення показників середньої заробітної плати і порядку проведення перерахунку пенсій. Разом з тим, рішення про поновлення дії зазначених норм у попередній редакції Закону, Верховною Радою України не приймалося, у наслідок чого, порядок перерахунку пенсій у 2010 року залишився неврегульованим. 22 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», в якій передбачалося, що «за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, визначені у ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу у цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка, згідно із Законом, враховується для розрахунку пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії». Але Міністерство праці та соціальної політики України та Пенсійний фонд України у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 зазначили, що при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у 2009 року, належить застосовувати показники середньої заробітної плати в Україні не за 2008 рік (1 573 гривні 99 копійок), а за 2007 рік (1 197 гривень 91 копійки). У зв'язку з тим, що на сьогоднішній день порядок перерахунку пенсії по заробітній платі для працюючих пенсіонерів залишається неврегульованим, перерахунок пенсії у 2010 році проводиться на підставі зазначеного листа. Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим керуючись Конституцією України, актами Президента України, законами України, нормативними документами Кабінету Міністрів України, положенням про Управління Пенсійного фонду України в районах, місцях та районах у місцях, затвердженим постановою Управління Пенсійного Фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 та іншими нормативно-правовими актами, діяло у межах наданих повноважень, не порушуючи прав та інтересів позивача. Просять у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши письмові докази по справі, оцінив їх сукупності , суд прийшов до висновку , що позов підлягає задоволенню по наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України як отримувач пенсії за віком , нарахованої за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р за № 1058-ІУ. Але після призначення пенсії вона продовжує працювати продовжує працювати у ЦТУ №1 КФ ВАТ „ Укртелеком „ , про що свідчить довідка №263 від 06.05. 2011р. ( а.с 6) . Протягом 2010 р. підприємство оплачувало за неї внески до пенсійного фонду. Маючи 12 місяців страхового стажу , вона 31.01.2011р. звернулась до Управління пенсійного фонду в м. Євпаторія для перерахунку пенсії за стажем та заробітної плати , але їй було відмовлено провести перерахунок с застосуванням показника середньо заробітної плати за 2010 р. відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « №1058 від 09.07.2003 р. , про що свідчить письмова відповідь від 01.04. 2011р. ( а.с 9 ) З 01.02. 2011 р. позивачу було проведено перерахунок пенсії с застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2007 р. , але висновок її не задовольняє , оскільки при проведені перерахунку був використаний показник середньої заробітної плати в Україні не за 2010 р. , який передував перерахунку її пенсії , а із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2007 рік. Суд вважає , що в результаті проведеного перерахунку пенсії позивачу, розмір її був значно занижений .
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ було визначено, що у разі , якщо застрахована особа після призначення пенсії , продовжує працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. При цьому відповідно до ч. 2 ст. 40 даного Закону заробітна плата (доход) для обчислення пенсії визначається виходячи з заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць; кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В силу ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
П.п. 10 п. 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміні у ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особі в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ.
На підставі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їм.
Ст. 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються державою і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституцією України, а саме ст. 46, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов”язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвій рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, до яких зокрема відносяться пенсіонери. У рішеннях Конституційний Суд України підкреслював, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвій рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8- рп / 99, від 20 березня 2002 року № 5 - рп / 2002, від 17 березня 2004 року № 7 - рп / 2004, від 1 грудня 2004 року № 20 - рп / 2004, від 18 червня 2007 року № 4-рп / 2007).
У рішенні від 9 липня 2007 року № 6 - рп/ 2007 у справі про соціальні гарантії громадян , Конституційний Суд зазначив, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. При прийнятті закону про Державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень (ст. 48 Конституції України).
Передбачений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного кодексу України перелік відносин, які регулюються Законом України про Державний бюджет є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов ' язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, у тому числі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ щодо внесенням змін до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку, проведення перерахунку пенсій були визнані таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційним). Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникають внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними, та є обов'язковим до виконання на території України.
Згідно з п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2009 року № 355, у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Беручи до уваги встановлені факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає, що призначаючи та виплачуючи позивачу пенсію Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим повинно було керуватися ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ.
Посилання представника відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року № 20/ 0/ 18-09/039, № 4096/02-01 «Щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 року з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії» суд не приймає до уваги, оскільки зазначений лист не має юридичної сили та носить рекомендаційний характер.
На підставі викладеного суд вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим щодо проведення ОСОБА_1 у 2011 році перерахунку призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік є незаконними. Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим належить зобов'язати з 01 лютого 2011 року провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний 2010 рік, що передує року проведення перерахунку та сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку. Також необхідно відповідачу виплатити позивачу заборгованість , що виникне внаслідок такого перерахунку.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету на користь позивача ОСОБА_1 належить стягнути судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп..
З урахуванням вимог ст. 256 КАС України , суд вважає необхідним допустити негайне виконання рішення суду в частині проведення ОСОБА_1 перерахунку призначеної пенсії с 01.02.2011р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 1982гр.63 коп. , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний 2010 рік, що передує року проведення перерахунку, та сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
На підставі ст. ст. 17, 22, 46, 55 Конституції України, ст. ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ, керуючись ст. ст. 10, 11,159, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторії про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та її виплату - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторія щодо проведення ОСОБА_1 у 2010 році перерахунку призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік .
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторія провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії с 01.02.2011р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 1982гр.63 коп. , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за календарний 2010 рік, що передує року проведення перерахунку, та виплатити заборгованість , що виникне внаслідок такого перерахунку.
З Державного бюджету на користь позивача ОСОБА_1 належить стягнути судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп..
Допустити негайне виконання с удового рішення .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного адміністративного суду через Євпаторійський міський суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ О.М. Куликовська