Справа № 2-а-972/11/1107
25 травня 2011 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді - Українського В.В.,
при секретарі - Десятніковій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 інспектора ДПС Олександрійської роти ДПС УМВС України в Кіровоградській області про визнання скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 інспектора ДПС Олександрійської роти ДПС УМВС України в Кіровоградській області про визнання скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 049446 від 27.03.2011 року про накладення штрафу в сумі 255,00 грн. в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що постановою від 27.03.2011 року серії ВА1 № 049446 ІДПС на нього було накладено стягнення за ч.1 ст.122 КУпАП у виді штрафу в сумі 255,00 грн. за те, що він на власному автомобілі Мерседес, державний номер НОМЕР_1, рухався по вулиці Жовтневій в місті Знам'янка, не порушуючи ПДР. Його зупинили працівники ДПС, перевіривши його документи, повідомив, що він порушив вимоги п.12.4 ПДР і повідомив, що зараз буде складати протокол правопорушення. Він зауважив, що ПДР не порушував і попросив показати докази порушення, у відповідь почув погрози поставити автомобіль на штрафмайданчик, в разі непідписання протоколу. Документального підтвердження порушення йому відповідач не показав, носіїв, на яких було б зафіксовано правопорушення він не бачив, в протоколі правопорушення він своєї вин не визнав. На його пояснення інспектор ДПС не зважив і виніс постанову про накладення штрафу. Просить суд скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
В судове засідання позивач не з»явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, але надав до суду заяву в якій свої позовні вимоги підтримує і просить справу розглядати у його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з»явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, про поважні причини неприбуття суд не повідомив.
Відповідно до п.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача -суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розгляд справи проводиться за правилами ст.171-2 КАС України.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2).
Стосовно позивача посадовою особою -відповідачем ОСОБА_2 ІДПС Олександрійської роти винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності серії ВА1 № 049446 від 27.03.2011 року за ч.1 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 255,00 грн., за те, що він 27.02.2011 року о 09.40 год. в місті Знам'янка по вулиці Жовтневій, 20, керуючи автомобілем Мерседес-Бенц, Е220, державний номер НОМЕР_1, в населеному пункті перевищив швидкість руху на 23 км/год, рухався зі швидкістю 83 км/год, швидкість вимірювалась приладом Беркут № 0501097.
Відповідно до ч.1 ст.122 КУпАП настає відповідальність за перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину.
Зазначена постанова судом перевірялася на предмет дотримання суб'єктом владних повноважень принципів правомірної адміністративної поведінки, а саме, чи прийнято рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.
Перед прийняттям постанови про адміністративне правопорушення суб'єкт владних повноважень мав би, використовуючи свої повноваження, зібрати докази, які б підтверджували наявність складу правопорушення та спростувати свідчення позивача, але таких доказів постанова не містить.
Але, ст.14-1 КУпАП однозначно говорить про те, що фіксація та «заочне»винесення постанови відносно власника транспортного засобу можлива, якщо порушення зафіксовано приладом, працюючому в автоматичному режимі.
Оскільки адміністративно-процесуальне законодавство не конкретизує поняття автоматичного режиму роботи приладу, можливо звернутися до формально-логічного тлумачення цього поняття, відповідно до якого, автоматичним -є такий режим роботи приладу, який виконується без втручання в його діяльність сторонніх факторів, тобто без людини.
Прилад «Беркут», яким, проводився нагляд за дорожнім рухом з метою фіксацій порушень ПДР України, не є автоматичним засобом фото- чи відео фіксації, оскільки він знаходиться у співробітника ДАІ, керується ним безпосередньо або через комп'ютер (визначаються ті параметри, які фіксуються приладом, зокрема, швидкість, об'єкт зйомки, її режими, кут огляду приладу тощо).
Між тим, ст.14-1 КУпАП передбачає, що для її застосування необхідно, щоб фіксація велася саме засобами фото-, кіно- або відео зйомки, які працюють в автоматичному режимі. За таких умов, така фіксація не відповідає вимогам закону.
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказів того, що дійсно позивач порушив Правил дорожнього руху та перевищив дозволену швидкість руху відповідачем в судове засідання не надано.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин справи суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.11, 100, 159-162 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 інспектора ДПС Олександрійської роти ДПС УМВС України в Кіровоградській області про визнання скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - задовольнити повністю.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ВА1 № 049446 від 27.03.2011 року про накладення на ОСОБА_1 штрафу в сумі 255 грн. 00 коп.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3