33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"27" травня 2011 р. Справа № 5019/772/11
Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи
за позовом: Прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі Відділ освіти Рівненської районної державної адміністрації
до відповідача: Грушвицької сільської ради
до відповідача: приватного підприємця ОСОБА_1
про визнання недійсним договору оренди та визнання незаконним і скасування рішення сільської ради
В засіданні приймали участь:
Від позивача : ОСОБА_2 (довіреність №67/01-11/11 від 18.01.2011року)
Від відповідача 1: голова сільської ради Климчук О.В.
Від відповідача 2: не з'явився.
Від органу прокуратури: Зубілевич К.М. (посв. №43 від 20.07.2011року).
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Рівненського району звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі відділу освіти Рівненської районної державної адміністрації у якій просить визнати недійсним договір оренди нежитлового приміщення, що належить на праві комунальної власності №2 від 17.11.2006року, укладений між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1. та Грушвицькою сільською радою та додаткову угоду до нього від 01.11.2007 року та визнати незаконним і скасувати рішення Грушвицької сільської ради від 17.11.2006 року №47 "Про надання згоди на оренду частини дитячого садка за адресою: с.Грушвиця, вул.Шкільна" з підстав, зазначених у позовній заяві (а/с 2-4).
Представники прокуратури та позивача у судовому засіданні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач -1 вимоги заперечив посилаючись на таке.
Договір оренди нежитлового приміщення, що належить на праві комунальної власності №2 від 17 листопада 2006 року, укладений між фізичною особою ПП ОСОБА_1. та Грушвицькою сільською радою був укладений на підставі рішення сесії сільської ради від 17 листопада 2006 року №47 «Про надання згоди на оренду частини дитячого садка за адресою с. Грушвиця вул. Шкільна».
Рішення прийнято на підставі закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»і згідно Регламенту сільської ради. Оскільки приміщення дошкільного навчального закладу перебуває у комунальній власності територіальної громади та має статус комунального, і знаходиться на балансі Грушвицької сільської ради, то, відповідно до Статуту ДНЗ, Грушвицька сільська рада здійснює фінансування дошкільного закладу з місцевого бюджету на підставі рішень сесії сільської ради, а не відділом освіти Рівненської райдержадміністрації, інтереси якого представляє прокуратура. Сільська рада здійснює його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Згідно п.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п.6 ст.16 Закону України «Про дошкільну освіту»«Засновник (власник) державного та комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі).»сільська рада не перепрофілювала дане приміщення, не здала все у оренду, не відчужила його, а лише тимчасово здає у оренду ту частину, яка не використовується, тим самим забезпечуючи її збереження і залучення додаткових коштів для проведення ремонтів даного приміщення і утримання його у належному стані. Приміщення ДНЗ двохповерхове,
- по першому поверху загальна площа 376,2 м.кв
із них основна 204,3 м.кв. допоміжна - 171.9 м.кв;
- по другому поверху загальна площа 329.9 м.кв
із них основна 222,6 м.кв. допоміжна - 107.3м.кв;
кімната, яка тимчасово здається в оренду знаходиться на першому поверсі і становить 30 м.кв; другий поверх в даний час не використовується взагалі, пустує.
На підставі п.5 ст.63 Закону України «Про освіту», «Об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням»Сільська рада надала в оренду не об'єкт освіти, а лише 23-тю його частину. яка не використовується, без належного догляду руйнується. Утримання цієї частини здійснюється не з сільського бюджету, а за рахунок ПП ОСОБА_1., яка оплачує комунальні послуги і орендну плату.
Враховуючи вищевикладене, та те, що сільська рада дотримала завдання щодо створенні умов для здобуття дітьми дошкільної освіти ст.18 Закону України «Про дошкільну освіту», не допущено безпідставного зменшення площі території ДНЗ, враховуючи наявну достатню площу території ДНЗ, з метою її збереження та недопущення руйнування майна комунальної власності, яке за призначенням не використовується через відсутність такої потреби, сільською радою було прийнято рішення про передачу частини приміщення ДНЗ в оренду.
Враховуючи вищевикладене, Грушвицька сільська рада просить позовну заяву прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі відділу освіти Рівненської районної державної адміністрації залишити без задоволення.
Відповідач-2 ОСОБА_1. явку представника не забезпечила, відзив не надала. Про слухання справи повідомлена в установленому порядку.
Заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою для представництва прокурором у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або державою.
Згідно зі ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави з позовною заявою, вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 по справі про організацію тлумачення положень ст.2 ГПК України (п.п.2, 3 Резолютивної частини):
під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Господарського процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади;
під представництвом прокуратурою України інтересів держави в господарському суді за змістом пункту 2 статті 121 Конституції України та статей 2 і 29 Господарського процесуального кодексу України треба розуміти правовідносини, в яких прокурор реалізуючи визначені Конституцією України та законами України повноваження вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави.
Ці дії включають подання прокурором до господарського суду позовної заяви, його участь у розгляді справи за позовною заявою, а також у розгляді судом будь-якої іншої справи за ініціативою прокурора чи за визначенням суду, якщо це необхідно для захисту інтересів держави.
Ч.2 ст.3 Закону України «Про дошкільну освіту»зазначає, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних дошкільних навчальних закладах у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти.
Установлено, що листопада 2006 р. Грушвицькою сільською радою прийнято рішення №47 «Про надання згоди на оренду частини дитячого садка за адресою: с.Грушвиця, вул. Шкільна».
На його виконання 17 листопада 2006 р. між Грушвицькою сільською радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладено договір №2 оренди нежитлового приміщення, що належить на праві комунальної власності, згідно якого орендодавець передає, а орендар приймає в орендне користування нежитлове приміщення для розміщення магазину за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 30 кв.м., яке знаходиться на балансі Грушвицької сільської ради.
Рішенням Грушвицької сільської ради від 11 жовтня 2007 р. №167 «Про проведення перерахунку та затвердження орендної плати»вирішено затвердити річну орендну плату для фізичної особи підприємця ОСОБА_1. в сумі 2971,94 грн. на виконання 01 листопада 2006 р. між Грушвицькою сільською радою та фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладено додаткову угоду вказаного договору від 01 листопада 2007 р.
Зазначене рішення сільської ради прийняте в порушення ч.5 ст.63 Закону України «Про освіту», згідно якої об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.
Згідно ст.11 Закону України «Про дошкільну освіту»дошкільний навчальний заклад - навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.
У ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту»зазначено, що вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми. Майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою. Засновник (власник) державного чи комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі).
Частина будівлі дошкільного навчального закладу, яка передана в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1. для розміщення в ній магазину, для потреб закладу не використовується через відсутність на даний час такої потреби. Однак, законодавством не передбачено про можливість у такому випадку здавати приміщення дошкільного навчального закладу в оренду, для потреб не спрямованих на роботу з дітьми.
Згідно Закону України "Про освіту" та Закону України "Про дошкільну освіту" оренда такого майна можлива лише при використанні його за призначенням.
Посилання на те, що в контексті вимог ст.16 Закону України "Про дошкільну освіту" договір укладено саме "підставно" бо оренда наповнює бюджет - суд оцінює критично, оскільки орендна плата не вносилась протягом тривалого періоду часу і це залишилось без реагування з боку ради.
За змістом ст.207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає, вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави суспільства, або укладені учасниками господарських відносин з порушенням хоча одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Згідно із ст.ст. 4, 10 та 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим законам України, які приймаються відповідно до Конституції України та ЦК України, міжнародним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актам Президента України, постановам Кабінету Міністрів України, актам інших органів державної влади України, органів влади Автономної Республіки Крим у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом, а також моральним засадам суспільства.
Зміст правочину не повинен суперечити положенням також інших, крім актів цивільного законодавства, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції України (статті 1, 8 Конституції України).
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами:
письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів;
поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Статтею ст.33 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Судові витрати згідно ст.49 ГПК України покласти на відповідачів.
На підставі викладеного керуючись ст.49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Визнати недійсним договір оренди нежитлового приміщення, що належить на праві комунальної власності №2 від 17 листопада 2006 р., укладений між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1. та Грушвицькою сільською радою та додаткову угоду до нього від 01 листопада 2007 р.
2.Визнати незаконним і скасувати рішення Грушвицької сільської ради від 17 листопада 2006 р. №47 «Про надання згоди на оренду частини дитячого садка за адресою: с. Грушвиця, вул. Шкільна».
3.Стягнути з Грушвицької сільської ради та ПП ОСОБА_1 до державного бюджету України 170 грн. державного мита.
4.Стягнути з Грушвицької сільської ради та ПП ОСОБА_1 до державного бюджету України 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Войтюк В.Р.
Повний текст рішення складений "01" червня 2011 року.