Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 323
Іменем України
07.04.2011Справа №5002-21/597-2011
за позовом Прокурора м. Сімферополя, м. Сімферополь, вул.. Севастопольська, 11;
в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим,м. Сімферополь, вул.. Кечкеметська, 114;
до відповідача Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь, вул.. Толстого, 15;
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - 1. Державного підприємства «Сімферопольське лісомисливське підприємство», м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 16а;
2. Сажнєвої Зінаїди Василівни, м. Сімферополь, вул. Гагаріна, 9а, кв. 36.
про визнання частково недійсним рішення.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивача не з'явився;
Від відповідача ОСОБА_1, довіреність № 24/01-33/2783 від 17.12.2010 р., головний спеціаліст;
Від третіх осіб 1. ОСОБА_2, ю/к, д/п № б/н від 10.01.2011 р.
2. ОСОБА_3, адвокат;
Прокурор Коноваленко А.В., посвідчення НОМЕР_1
Сутність спору: Прокурор м. Сімферополя звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до відповідача - Сімферопольської міської ради, у якому просить визнати недійсним п. п. 1.1. пункту 1 рішення 39 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 605 від 24.07.2008 р. про надання Сажнєвій Зінаїді Василівні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі вул.. 51 Армії (поз. По ГП-9) площею 0,1000 га, визнати недійсним п. 2.2. рішення 58 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 951 від 31.03.2010 року продовжений строк дії п. п. 1.1. пункту 1 рішення 39 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 605 від 24.07.2008 р., у частині надання Сажнєвій Зінаїді Василівні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі вул.. 51 Армії (поз. По ГП-9) площею 0,1000 га. Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з оплатою державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
09 березня 2011 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву за № 1980/24/01-55 від 04.03.2011 р., у якому відповідач вимоги позову не визнає та просить відмовити прокурору у позові (а. с. 31).
04 квітня 2011 р. на адресу Господарського суду АР Крим від третьої особи - ОСОБА_4 надійшли заперечення на позов, у яких третя особа заперечує проти позовних вимог прокурора.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача у засідання суду з'явився, проти позову заперечував.
Представник третьої особи ДП «Сімферопольське лісомисливське підприємство» у судове засідання з'явився, позов підтримав, письмових пояснень чи заперечень щодо суті позовних вимог не надав.
Представник третьої особи - ОСОБА_4 у судове засідання з'явився, проти позову заперечував.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у позивача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору. Неподання або несвоєчасне подання стороною у справі доказів з неповажних причин, спрямоване на затягування судового процесу, розцінюється господарським судом як зловживання процесуальними правами. Також суд зазначає, що статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.
У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників відповідача та третіх осіб, висновок прокурора, суд, -
24 липня 2008 р. 39 сесією 5 скликання Сімферопольської міської ради було прийнято рішення № 605 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою з відведення земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам - підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду у м. Сімферополі».
Відповідно до підпункту 1.1. пункту вказаного рішення було вирішено дозволити громадянам України виконати проекти землеустрою по відводу земельних ділянок у власність, оренду для будівництва житлових будинків, гаражів: для будівництва і обслуговування житлового будинку громадянці Сажнєвой Зінаїді Василівні по вул.. 51 Армії (поз. По ГП-8) площею 0,1000 га.
58 сесією 5 скликання Сімферопольської міської ради 31 березня 2010 р. було прийняте рішення № 951 «Про дозвіл виконання технічної документації по оформленню правовстановлюючих документів на земельні ділянки, дозволу розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі».
Пунктом 2.2. зазначеного рішення Сімферопольської міської ради № 951 від 31 березня 2010 року було вирішено продовжити строк дії підпункту 1.1. пункту 1 рішення 39 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання від 24.07.2008 року № 605 в частині дозволу громадянці Сажнєвой Зінаїді Василівні виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,1000 га по вул. 51-й Армії (поз. по ГП-8) для будівництва і обслуговування житлового будинку.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на те, що вищевказані рішення Сімферопольської міської ради були прийняти з порушенням норм діючого законодавства, оскільки спірна земельна ділянка є державною власністю та органом розпорядження зазначеною землею є Кабінет Міністрів України.
Суд розглянувши матеріали справи, вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими за наступними підставами.
По перше, вказаний спір, є спором який виник внаслідок порушення права суб'єкта господарювання на земельну ділянку, а тому відповідно до статей 1, 12 Господарського кодексу України є господарським спором та не відноситься до компетенції адміністративних судів України.
Статтями 13, 14 Конституції України закріплені інтереси держави у сфері регулювання земельних відносин, які полягають в охороні земель як національного багатства.
Згідно положень вказаних норм, земля на території України є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу право власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Земля знаходиться під особливою охороною держави, державою гарантується право власності на землю. Це право добувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
06 березня 2008 року 35 сесією 5 скликання Сімферопольської міської ради було прийнято рішення № 495 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі».
Відповідно до підпункту 11.1. рішення Сімферопольської міської ради від 06 березня 2008 року № 495 було вирішено припинити на підставі пункту «а» статті 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» право користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13,14; виділ 1, 2, 3) і перевести вказану ділянку в землі запасу міста.
Рішенням Господарського суду АР Крим від 03 грудня 2010 року у справі № 5002-8/4870-2010 був задоволений позов прокурора міста Сімферополя в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до Сімферопольської міської ради, за участю третіх осіб - Державного підприємства «Сімферопольське лісомисливське господарство», Кабінету Міністрів України, громадян ОСОБА_5., ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_4 ОСОБА_8., ОСОБА_9 ОСОБА_10 ОСОБА_11, ОСОБА_12 ОСОБА_13 ОСОБА_14 ОСОБА_15., ОСОБА_16 про визнання частково недійсним рішення. Визнаний недійсним пункт 11.1. рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання від 06 березня 2008 року № 495 «Про дозвіл розроблення проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам - підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» про припинення на підставі пункту «а» статті 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» право користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 1.3,14; виділ 1, 2, 3) по вул. 51 Армії в м. Сімферополі і переведення вказаної ділянки в землі запасу міста. Зазначеним судовим рішенням встановлено, що рішення Сімферопольської міської ради прийнято всупереч статті 13, частини 2, 3 статті 84, частин 3, 4 статті 142, пункту 9 статті 149 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, відповідно до яких розпорядження, у тому числі, правом постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради.
Рішення Господарського суду АР Крим у справі № 5002-8/4870-2010 набрало законної сили 24 січня 2011 року.
Відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Статтею 17 Лісового кодексу України встановлено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
На підставі статті 17 Лісового кодексу України землі державного лісового фонду передані в постійне користування Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» для ведення лісового та мисливського господарства.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України - до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Межи державного лісового фонду, які передані у користування Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство», зафіксовані в планшетах та журналі геодезичної зйомки базового лісоустрію 2000 року.
Згідно до статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Відповідно до частин 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах, населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Отже, розпорядження, спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності та не може передаватись у комунальну власність, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради.
Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними у судовому порядку.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на сторін пропорційно задоволеним вимогам.
У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 11 квітня 2011 р.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 83, 84 Земельного Кодексу України, ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати недійсним підпункт 1.1. пункту 1 рішення 39 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 605 від 24.07.2008 р. про надання Сажнєвій Зінаїді Василівні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі вул.. 51 Армії (поз. По ГП-9) площею 0,1000 га.
Визнати недійсним підпункт 2.2. рішення 58 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 951 від 31.03.2010 року яким продовжений строк дії п. п. 1.1. пункту 1 рішення 39 сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання № 605 від 24.07.2008 р., у частині надання Сажнєвій Зінаїді Василівні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі вул.. 51 Армії (поз. По ГП-9) площею 0,1000 га.
Стягнути з Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Толстого, 15; р/р 35413001001501 УДК в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 04055630, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) в дохід Державного бюджету України (р/рахунок 31115095700002, банк одержувач ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) 85.00 грн. державного мита.
Стягнути з Сімферопольської міської ради, м. Сімферополь (м. Сімферополь, вул. Толстого, 15; р/р 35413001001501 УДК в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 04055630, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) в дохід Державного бюджету м. Сімферополя (р/рахунок 31214264700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код отримувача 22050003, ОКПО 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.