Справа № 2-А-761/11
Ряд стат звіту 10.2.3
Код суду 0707
Іменем України
10 травня 2011 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області про про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити щорічну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,
18 квітня 2011 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити щорічну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно, починаючи з 01.01.2010 року, виплату якої передбачено ч.1ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 р. N 796-XII (далі - Закон N 796-XII). Позивач зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії і йому встановлена додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак з таким нарахуванням він не погоджується бо вважає, що має право на додаткову пенсію з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно.
Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області у своєму запереченні на позов, посилаючись на те, що позивач отримує додаткову пенсію за шкоду здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 112,50 грн., виплата проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 530 від 28.05.2008 року „ Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яка є чинною, а тому просить у задоволенні вимог позову ОСОБА_2 відмовити.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у позові доводи та заперечення сторін суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області, де позивач перебуває на обліку, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії, виплачувало йому додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність сумі 112,50 грн.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Наявність у позивача права на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком - є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, застосуванню підлягає стаття ч.1 ст.51Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не наведеної вище постанови Кабінету Міністрів України N 530 від 28.05.2008 року „ Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яка істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Крім того, розмір виплат, передбачених вищевказаними постановами Кабінету Міністрів України, не відповідає визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміру, кратному мінімальній заробітній платі, яка збільшувалась в різні часи Законами України "Про встановлення мінімальної заробітної плати" на відповідні роки.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому надання законодавцем Кабінету Міністрів України права визначати порядок виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав таких осіб, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.
У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Крім того, Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, одним з яких є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 р. N 796-XII (далі - Закон N 796-XII).
На підставі наведеного, керуючись: ст. 46 Конституції України, Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 р., ст.ст. 6, 7, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 99, 183-2 КАС України, суд -
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області щодо відмови в проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно на користь ОСОБА_2, починаючи з 01 січня 2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в м. Мукачево Закарпатської області провести нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно на користь ОСОБА_2, починаючи з 01 січня 2010 року.
Допустити негайне виконання рішення суду, в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Морозова Н. Л.