73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"31" травня 2011 р. Справа № 2-а-1549/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю секретаря: Склонна Ю.В.,
представника ДПІ у Голопристанському районі - Яриша Р. Г.,
представника ОСОБА_4. - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області до ОСОБА_4 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій; за позовом ПП ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у Голопристанському районі Херсонської області (далі-ДПІ) звернулась до суду із адміністративним позовом до ПП ОСОБА_4 (далі - ПП, приватний підприємець) про стягнення суми фінансової санкції в розмірі 7127,50 грн. Приватний підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області (далі - ДПІ) про визнання незаконними рішень про застосування (фінансових) санкцій від 16.01.2011 року № 0000022330 та № 0000012330.
Ухвалою від 05.04.2011 адміністративні справи були об"єднані в одне провадження.
В обґрунтування своїх позовних вимог ДПІ зазначила, що 24.12.2010 року проведена перевірка приватного підприємця ОСОБА_4 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. Під час перевірки були присутні бармени ОСОБА_6, ОСОБА_7 За результатами перевірки складено акт № 1244/21/03/23/2523700196 від 24.12.2010 р., в якому зафіксовано порушення п.п. 1, 6, 9, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме: проведено розрахункову операцію без застосування РРО на суму 18,00 грн.; не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному звіті РРО; не забезпечено зберігання контрольних стрічок протягом терміну, встановленого законодавством у кількості 8 шт.; не своєчасне оприбуткування готівки в КОРО за 20.12.2010 рік.
За виявлені в ході перевірки порушення до приватного підприємця обґрунтовано застосовано штрафні санкції на суму 3537,50 грн. та 3590, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог приватний підприємець зазначив, що перевірка проведена без попередження про проведення такої перевірки, без згоди приватного підприємця на проведення перевірки та у його відсутність, чим порушено приписи Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державну податкову службу в Україні", а отже рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій підлягають скасуванню так як зазначені в акті порушення не відповідають фактичній дійсності.
В судовому засіданні представник ДПІ в Голопристанському районі Херсонської області позовні вимоги приватного підприємця не визнав, просив їх не задовольняти, оскільки порушень в організації та проведенні перевірки приватного підприємця з боку посадових осіб ДПІ не було, перевірка здійснена на підставі закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Представник приватного підприємця ОСОБА_4 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав, позовні вимоги Голопристанської ДПІ не визнав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги Голопристанської ДПІ підлягають задоволенню, а позовні вимоги приватного підприємця ОСОБА_4 задоволенню не підлягають виходячи із наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом №265/95-ВР визначені правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" плановою перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби i проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Дана норма пов"язана з пунктом 1 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування i сплати податків та зборів платниками податків.
Разом з тим, згідно частини 7 ст. 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва i oбiгy спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Дана норма пов"язана з пунктом 2 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, торгових патентів тощо.
Отже, спеціальним законом в даному випадку є Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює правовідносини суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно зі ст. 15 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб"єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року №355, передбачено, що працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів i ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових ociб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.
Судом встановлено, що 24.12.2010 року головними державними податковими інспекторами-ревізорами Лазарєвим О. В. та Бутенко Є. Л. проведено перевірку бару "Тройка", що належить приватному підприємцю ОСОБА_4, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки було складено акт № 1244/21/03/23/2523700196 від 24.12.2010 року.
Згідно акту перевірки встановлено наступні порушення: п.п. 1, 6, 9, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстратора розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме: проведено розрахункову операцію без застосування РРО на суму 18,00 грн.; не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеної у денному звіті РРО; не забезпечено зберігання контрольних стрічок протягом терміну, встановленого законодавством у кількості 8 шт.; не своєчасне оприбуткування готівки в КОРО за 20.12.2010 рік.
За даним актом перевірки ДПІ 16.01.2011 року прийнято рішення про застосування до ОСОБА_4 штрафних (фінансових) санкцій: № 0000022330 на суму 3537,50 грн. за порушення суб"єктом господарювання п.п.2.3 п. 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті України", затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 р.; №000012330 на суму 3590, 00 грн. за порушення суб"єктом господарювання п. п. 1, 9, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстораторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до пункту 6.5 Інструкції про порядок застосовування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, у разі порушення юридичними особами та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами.
Згідно зі ст. 3 Закону України від 06.07.95р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій (п. 1 ст. 3);
- забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення (п. 6 ст. 3);
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО (п. 9 ч. 3);
- друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років (п. 10 ч. 3);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квітанціями, виданими з початку робочого дня (п. 13 ч. 3)
Відповідно до п. 3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб"єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Таким чином, за несвоєчасне опибуткування готівки застосовується фінансова санкція у п"ятикратному розмірі неопибуткованої готівки - 707,50 грн. *5=3537,50 грн.
У разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості роданих товарів, у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа застосовується фінансова санкція у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність - 18,00 грн. * 5=90, 00.
Згідно з пунктом 4 статті 17 Закону україни № 265/95 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчуваннята послуг" зв порушення вимог цього закону до суб"єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій. - 340,00*9=3060, 00 грн.
У разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну - десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170, 00 грн.*1=170,00 грн.
У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квітанціями, виданими з початку робочого дня, до суб"єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п"ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність - 54,00грн. *5=270,00 грн.
Суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону України № 265/95- ВР підлягають перерахуванню суб"єктами підприємницької діяльності за місцем їх реєстрації до відповідного бюджету за місцем реєстрації суб"єкта господарювання в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Підставами для нарахування суми штрафних санкцій є факт порушення підприємцем порядку використання реєстраторів розрахункових операцій, однак приватним підприємцем до теперішнього часу сума штрафної санкції не сплачена.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, застосування штрафної (фінансової) санкції за виявлені під час перевірки порушення, відповідає вимогам чинного законодавства України.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Голопристанської державної податкової інспекції Херсонської області підлягають задоволенню в повному обсязі, а позовні вимоги приватного підприємця ОСОБА_4 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області - задовольнити.
Стягнути з приватного підприємція ОСОБА_4 (ідент.код НОМЕР_3) суму боргу по штрафним санкціям в розмірі 7127 (сім тисяч сто двадцять сім) грн. 50 коп. на р/р 31117104700133. ОКПО 24103733, код платежу 21080900.
У задоволенні позовних вимог ПП ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 червня 2011 р..
Суддя Ковбій О.В.
кат. 8.1.4