Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
23 травня 2011 р. № 2-а- 316/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,
за участю: прокурора -Размєтаєва А.С., представників: позивача -Гавриша Р.П.,, третьої особи - Каленіченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Прокурора Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” Ордена трудового червоного прапора ім. 60-річчя Радянської України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Харківська міська рада, про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,-
Прокурор Комінтернівського району м. Харкова звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова з адміністративним позовом до Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” Ордена трудового червоного прапора ім. 60-річчя Радянської України, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансової санкції та пені в сумі 182277,61 грн.
Ухвалою суду від 31.03.2011 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Харківську міську раду.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. В зв'язку з реструктуризацією ХКП "Міськелектротранс" та ліквідацією шляхом припинення діяльності відокремлених структурних підрозділів, в тому числі Комунального автотранспортного підприємства 2022, як самостійного платника внесків, та включення його в структуру Харківського комунального підприємства "Міскелектротранс" Ордена трудового червоного прапора ім. 60 річчя радянської України як виробничого підрозділу, заборгованість КАТП 2022 прийняло головне підприємство. Комунальне автотранспортне підприємство 2022 не сплатило страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 208550,70 грн. з нарахованої заробітної плати за листопад-грудень 2009 року відповідно до поданих підприємством розрахунків сум страхових внесків. В результаті несвоєчасної сплати страхових внесків, які самостійно нараховані в розрахунках підприємства (Додаток 23) за листопад-грудень 2009року, Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова рішенням № 73 від 01.02.2010 року до підприємства застосована фінансова санкція в сумі 22511,30 грн. та пеня в сумі 23160,88 грн.
Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані заперечення проти позову, в яких зазначено, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки не отримував від Харківської міської ради належного фінансування, отже, заборгованість виникла не з вини Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс”.
Прокурор Размєтаєв А.С. - в судове засідання прибув, заявлені позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник позивача - Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова Гавриш Р.П. - в судове засідання прибув, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача - Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” Ордена трудового червоного прапора ім. 60-річчя Радянської України Ковальов А.В. - в судове засідання не прибув, через канцелярію суду 20.05.2011 року надав клопотання, в якому просив суд розглянути адміністративну справу без участі представника відповідача.
Представник третьої особи - Харківської міської ради Каленіченко Л.О.- в судове засідання прибула, підтримала позицію прокурора та представника позивача, зазначивши, що заперечення проти позову, на її думку, не є обґрунтованими.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Комунальне автотранспортне підприємство 2022, як структурний підрозділ Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс”, перебувало на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Комунальним автотранспортним підприємством - 2022 були подані до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2009 року та за грудень 2009 року (а.с. 9-12).
Відповідно до наказу генерального директора Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” № 378 від 24.11.2009 року (а.с. 15) було проведено реструктуризацію Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс”, в результаті чого терміном до 01.01.2010 року ліквідовано низку відокремлених підрозділів відповідача, в тому числі Комунального автотранспортне підприємство - 2022, шляхом припинення діяльності відокремлених структурних підрозділів Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс”, та їх включено у структуру відповідача як виробничі підрозділи.
Судом встановлено, що Харківське комунальне підприємство “Міськелектротранс” перебуває на обліку як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова.
У зв'язку з проведеною реорганізацією структурних підрозділів відповідач листами від 25.03.2010 року № 551, від 30.03.2010 року № 386 (а.с. 16, 77) повідомив начальника УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова про прийняття на себе обов'язків по перерахуванню внесків, штрафних санкцій та пені по таких підрозділах, в тому числі в розмірі 570503,20 грн. - по Комунальному автотранспортному підприємству - 2022.
Суд зазначає, що правовідносини щодо порядку сплати внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування протягом 2009-2010 років були врегульовані Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Так, згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” направляло вимогу про сплату боргу № Ю-10 від 05.07.2010 р. на суму несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 01.07.2010 року всього в сумі 19191845,09 грн. (а.с.8), яку відповідач отримав, а отже вимога є узгодженою.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.
Згідно п. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Відповідно до п. п. 5.1.4. п. 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього базового періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. На підставі ч. 3 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, після отримання якої страхувальник зобов'язаний протягом десяти робочих днів сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідно до абз. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до п. 2 частини 9 ст. 106 вищеназваного Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини 15 ст.106 вищеназваного Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як вбачається з наданого позивачем до матеріалів справи рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків № 73 від 01.02.2010 р., КАТП 2022 нарахована фінансова санкція в загальному розмірі в розмірі 10 % на загальну суму 22511,3 грн. та пеня в розмірі 23160,88 грн. (а.с. 14).
Вищезазначене рішення отримано головним бухгалтером КАТП 2022, що підтверджується її власноручним підписом, ані в адміністративному, ані в судовому порядку не оскаржено.
Заборгованість у розмірі 182277,61 грн., що складається з суми внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансової санкції та пені, на момент розгляду справи відповідачем не погашена, сума зазначеної заборгованості підтверджується копією особового рахунку страхувальника - Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс”. (а.с.79-96).
Судом встановлено, що позивач виконав всі вимоги чинного законодавства щодо узгодження суми заборгованості, зазначена в позові сума боргу є узгодженою позивачем, пеня та штраф нараховані в межах повноважень позивача та на підставі чинного законодавства, але заборгованість на теперішній час залишається несплаченою.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача проти позову, з огляду на те, що виконання обов'язку зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не ставиться в залежність від фінансового стану підприємства, зокрема, наявності або відсутності своєчасного фінансування з місцевого бюджету.
Абз. 5,6 п. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011 року, передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню на користь Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова сума простроченої заборгованості по внесках, штрафних санкціях та пені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 182277,61 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 94, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Прокурора Комінтернівського району м. Харкова в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова до Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” Ордена трудового червоного прапора ім. 60-річчя Радянської України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Харківська міська рада, про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Харківського комунального підприємства “Міськелектротранс” (61001, м. Харків, вул. Молодої Гвардії, 5 р/р 2600830123031 в ТОВ АК Актив-банк, МФО 300852, код за ЄДРПОУ 03328623) на користь Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова (61036, м. Харків, вул.. Дизельна, 8 рр 256003012097 у ВАТ ХОУ «Державний ощадний банк України», МФО 351823, код за ЄДРПОУ 22682715) суму простроченої заборгованості всього в розмірі 182277 (сто вісімдесят дві тисячі двісті сімдесят сім) грн. 61 коп., з яких: 172119,85 грн. на р/р 256003122097 у ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823 (заборгованість зі страхових внесків - 128632,49 грн., заборгованість з фінансової санкції - 21294,38 грн., заборгованість із пені - 22192,98 грн.); та 10157,76 грн. на р/р 256093132097 у ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 351823 (заборгованість зі страхових внесків - 7972,94 грн., заборгованість з фінансової санкції -1216,92 грн., заборгованість із пені - 967,90 грн.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 30 травня 2011 року.
Суддя Білова О.В.