Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
27 травня 2011 р. № 2-а- 5909/11/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Липецького відділу ГУМВС України в Харківській області
до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3
про видворення у примусовому порядку за межі України ,
До Харківського окружного адміністративного суду звернулся Липецький відділ ГУМВС України в Харківській області, з адміністративним позовом до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, в якому просить суд видворити в примусовому порядку громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з території України. Заявлені вимоги мотивував тим, що зазначена особа, знаходиться на території України без передбачених законом підстав, був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення правил перебування в Україні, підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україні не має, самостійно в добровільному порядку залишати територію України не збирається.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Представник позивача надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без їх участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Відповідач надав до суду заяву вказавши, що позовні вимоги він визнає, не заперечує проти задоволення позову та просить суд розглянути справу без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.
У відповідності до вимог ч.1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що громадянин ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженець Республіки Азербайджан, має паспортний документ № НОМЕР_1, виданий 26.08.2010 року МВС Республіки Азербайджан терміном дії до 26.08.2020 року.
Частиною 1 ст.2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” вказано, що іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. При цьому, в силу ч.5 ст.2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” на іноземців, а отже і на відповідача, покладено обов'язок поважати та дотримувати Конституції і законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” правила в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
З положень наведених норм права суд доходить висновку, що приписи Правил в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, як частина національного законодавства України, мають бути неухильно дотриманні кожним іноземцем і саме в цьому полягає правовий порядок, до створення та забезпечення якого має безпосередній інтерес Держава Україна в особі компетентних органів.
Дослідження наявних в матеріалах справи доказів показало, що до спірних правовідносин слід застосувати приписи п.19 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995р. №1074, згідно з яким відповідач мав законні підстави для перебування на території України впродовж 90 днів з дати в'їзду.
Відповідач прибув в Україну у жовтні 2010 року через КПП „Червона Могила" з метою працевлаштування. В останній раз в Україну приїхав 11.01.2011 року у приватних справах до свого дядька громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1. Після закінчення строку дії реєстрації з країни не виїхав та до органів внутрішніх справ з питання продовження терміну перебування в Україні не звертався. Тобто, проживає на території України без реєстрації в порушення правил перебування іноземних громадян та осіб без громадянства на території України.
23.03.2011 року співробітниками СГІРФО Липецького відділу ГУМВС України в Харківській області при перевірці на території ТЦ „1-й км", розташованому за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Затишшя, вул. Перемоги, буд. 17 , був затриманий громадянин республіки Азербайджан ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 , за нелегальне перебування на території України.
Згідно зі ст. 4 Закону України „Про імміграцію", де визначаються категорії іммігрантів, яким надається дозвіл на імміграцію в Україну, відповідач має підстави для отримання дозволу на імміграцію в Україну. Раніше відповідач до кримінальної відповідальності не притягувався, в розшуку не перебуває. З питання отримання статусу біженця до відділу національностей та міграції Харківської обласної державної адміністрації не звертався.
14 03.2011 року за порушення законодавства України про правовий статус іноземців УГІРФО ГУМВС України в Харківській області стосовно громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 прийняте рішення про скорочення терміну перебування в Україні. Громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 15.03.2011 року був ознайомлений з прийнятим рішенням та зобов'язаний залишити територію України не пізніше 20.03.2011 року, але від виїзду ухилився, територію України не покинув.
23.03.2011 року за ухилення від виїзду з території України на громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 203 КУпАП ХА № 942062.
13.04.2011 року УГІРФО ГУМВС України в Харківській області відносно громадянина республіки Азербайджан ОСОБА_3 було прийнято рішення про видворення з території України з забороною в'їзду на 6 місяців та обмежено термін перебування до 25.04.2011 року. Але в установлений термін громадянин Республіки Азербайджан ОСОБА_3 територію України не покинув.
Частиною 1 ст.26 Конституції України указано, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Оскільки, як встановлено судом і підтверджено матеріалами справи, у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, внаслідок власної недобросовісної правової поведінки жодних дій на набуття такої підстави не вчинив, наміру дотримуватись вимог національного законодавства України і залишати територію України не має, то він підлягає примусовому видворенню з України.
Згідно до п. 44 Постанови Кабінету Міністрів України „Про правила в'їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію" № 1074 від 29.12.1995 р. та ч. 3 ст. 32 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3929-ХІІ від 04.02.1994 р., іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” № 3929-ХІІ від 04.02.1994 р., іноземець та особа без громадянства, які вчинили злочин або адміністративне правопорушення, після відбуття призначеного йому покарання чи виконання адміністративного стягнення може бути видворений за межі України.
Відповідно до ч.5 ст.32 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 256 КАСУ передбачені підстави для негайного виконання постанови суду, одна із яких: за заявою осіб, що беруть участь у справі. Останнє має місце в даному випадку.
На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, Постановою КМУ „Про правила в'їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію” № 1074 від 29.12.1995 р", ст.ст. 9, 11, 128, 159, 160-163, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Липецького відділу ГУМВС України в Харківській області до громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 про видворення у примусовому порядку за межі України- задовольнити в повному обсязі.
Видворити в примусовому порядку громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі України.
Допустити негайне виконання постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Панов М.М.