Справа 2-а-158/11
06 квітня 2011 року Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
у складі: головуючого - судді Черновського Г.В.
при секретарі -Біжко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської області про стягнення недоплаченої щорічної допомоги інваліду війни, -
У листопаді 2010 року позивач звернувся з вищезазначеним позовом, в якому просив суд:
- стягнути з відповідача недоплачену одноразову щорічну грошову допомогу інваліду війни за 2010 рік в розмірі 5 168 грн.;
- зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати грошову одноразову допомогу згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, на задоволенні позову наполягав.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд у задоволенні позову відмовити, посилаючись на його необґрунтованість.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти:
На підставі ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»ОСОБА_1 визнаний інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням інваліда серії НОМЕР_1, виданого Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом від 07.006.1996 року (А.С. 5).
Відповідно до ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивачу щорічно до п'ятого травня повинна надаватись грошова одноразова допомога в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п.п.4.1 5.6 Положення про центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації, передбачено, що одним з головних завдань Центру є підготовка документів на виплату разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а однією з функцій - здійснення контролю за правильністю витрат коштів, передбачених на фінансування зазначеної допомоги.
Дію ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»зупинено на 2010 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги згідно із Законом України «Про Державний бюджет України»на 2010 р.
Проте Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. № 9-рп/2007 за конституційним позивом народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік»( справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають конституції (є неконституційними) положення п.13 статті 71, якою зупинено на 2007 рік статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.
Відповідно до ст.152 Конституції України, закони та інші правові акти, за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до п.5 резолютивної частини рішення Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 9-рп/2007 воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
З огляду на судову практику Верховного Суду України в справах, розглянутих відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема на положення статей 21, 105, 162 КАС України суд, встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, може визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Згідно ч.1, 2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами. За таких обставин суд вважає можливим визнати дії відповідача в частині
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги передбаченої ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в 2010 році.
Зобов'язати Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу за 2010 рік, передбачену ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню і набирає законної сили після спливу строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: