Категорія №10.1
Іменем України
22 квітня 2011 року Справа № 2а-2411/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Гончарової І.А.,
за участю секретаря: Фуджак В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою прокурора м.Антрацит Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області до Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 8511 грн. 14 коп.,
23 березня 2011 року позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій послався на те, що за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області Антрацитівському тролейбусному управлінню Управління житлово-комунального господарства пред'явлено для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, на суму 8511,14 грн. Враховуючи те, що відповідачем вказана сума не сплачена, позивач просив стягнути з Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області заборгованість по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, у сумі 8511 грн. 14 коп.
Прокурор, представник позивача у судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, просили стягнути з Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області заборгованість по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, у сумі 8511 грн. 14 коп.
Від відповідача - Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства - до початку судового засідання надійшла заява, в якій він позовні вимоги визнав та просив розглядати справу без участі його представника.
Вислухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV визначено поняття страхових внесків як коштів відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і, в розумінні цього Закону, це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт і професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад із показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності пільгового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Пунктом 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Таким чином, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах відшкодовуються Пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.
Відповідно до пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.10. зазначеної Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено, що Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства має статус юридичної особи, код за ЄДРПОУ 02132257, юридична адреса: 94632, Луганська область, м.Антрацит, смт.Крепінське-2, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Антрациті Луганської області та є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (арк. справи 5, 9-13).
У судовому засіданні встановлено та не заперечується відповідачем, що Антрацитівським тролейбусним управлінням Управління житлово-комунального господарства не перераховано до Управлінні Пенсійного фонду України в м.Антрациті Луганської області заборгованість зі сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №2, за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року в сумі 8511 грн. 14 коп.
Наявність вказаної заборгованості також підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області (арк. справи 15-24).
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем сума заборгованості не сплачена.
Отже, на відповідача покладено обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій щодо громадян, яким пенсія призначена і виплачується відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки, спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведення судових експертиз, судові витрати(судовий збір) згідно ч.4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 136, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги прокурора м.Антрацит Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області до Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 8511 грн. 14 коп., задовольнити повністю.
Стягнути з Антрацитівського тролейбусного управління Управління житлово-комунального господарства (юридична адреса: 94632, Луганська область, м.Антрацит, сел.Крепінське-2, код ЄДРПОУ 02132257) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Антрацит Луганської області (юридична адреса: 94613, м.Антрацит, вул.Радянська, 19, код ЄДРПОУ 21792353) заборгованість по витратам на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 8511 грн. 14 коп. (вісім тисяч п'ятсот одинадцять гривень чотирнадцять копійок).
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 27 квітня 2011 року.
СуддяІ.А. Гончарова