Постанова від 21.04.2011 по справі 2а-2381/11/1270

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 квітня 2011 року Справа № 2а-2381/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Качуріної Л.С.

при секретарі Єретикової К.В.,

в присутності сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність №2 від 04.01.11;

від відповідача: не прибув;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юна-груп» про зупинення видаткових операцій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулася Стахановська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юна-груп» про зупинення видаткових операцій та зобов'язання вчинити певні дії.

У позовній заяві позивач просив суд зупинити видаткові операції на наступних рахунках ТОВ «Юна-груп»: №26007000491840 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26150000491980 у Луганській ОДАТ «Райффайзен банк «Аваль» м. Луганськ, МФО 304007; 26064000491980 у Луганській АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26053053737514 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795; №26008000491980 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26002053713017 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795; №26000301020494 у ПАТ «Терра банк» МФО380601, заборонити ТОВ «Юна-груп» відчуження будь-якого майна, та зобов'язати допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що станом на 01.03.2011 року ТОВ «Юна-групп» має податковий борг у розмірі 97648,20 грн. У зв'язку з наявністю у ТОВ «Юна-групп» податкового боргу на підставі п.91.3 ст.91 Податкового кодексу України та п.2.1 наказу №1043 Стахановською ОДПІ було прийнято рішення про опис майна товариства у податкову заставу від 10.03.2011 року №3064/24. Однак, директором Гавриловим О.М. необґрунтовано не допущено податкового керуючого до здійснення опису майна ТОВ «Юна-гурпп». Відповідно до п. 89.2. ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Несплата відповідачем податкового боргу та протидія податковому органу у здійсненні функцій, віднесених законом до його компетенції призводить до несвоєчасного надходження податків до бюджетів і порушує інтереси бюджетних споживачів.

Представник відповідача у судовому засіданні 13 квітня 2011року проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі обґрунтовуючи тим, що позовні вимоги обґрунтовані неналежними доказами.

Представник відповідача у судове засідання 21 квітня 2011 року не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомленій належним чином, причини неприбуття суду не повідомив.

Частиною 4 статті 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач - суб'єкт господарювання юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Юна-груп» (далі - ТОВ «Юна-груп»), ідентифікаційний код 31463230, зареєстровано 04.10.2004 року рішенням виконавчого комітету Стахановської міської ради Луганської області за адресою: 94000, Луганська область, місто Стаханов, вул. Трамвайна, будинок 42, та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Знаходиться на обліку платників податків у Стахановскій об'єднаній державній податковій інспекції.

Суд установив, що 21.06.2010 року у ТОВ «Юна-груп» виник податковий борг у розмірі 97648,20 грн. Зазначена сума податкового боргу складається з:

- Податку на додану вартість у сумі 56256,20 грн., з яких 54986,62 грн. основного боргу та пені 1269,58 грн., який виник у зв'язку з несплатою суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за жовтень 2010 року №32281 від 15.11.2010 року на суму 13424,00 грн. (залишок 9525,62 грн.) (а.с.13-14); по декларації з ПДВ за листопад 2010 року №33372 від 14.12.2010 року на суму 22640,00 грн. (а.с.15-16); по декларації з ПДВ за грудень 2010 року №38152 від 19.01.2011 року на суму 18179,00 грн. (а.с.17-18); по декларації з ПДВ за січень 2011 року №1831 від 15.02.2011 року на суму 4642,00 грн. (а.с.19-20).

- Податку на прибуток у сумі 41392,00 грн. з яких основного боргу 33502,47 грн., штрафних санкцій 7429 грн., та пені 460,53 грн., який виник у зв'язку з несплатою суми податкових зобов'язань визначених по декларації №21353 від 09.08.2010 року на суму 2015,00 грн. (а.с.21); по декларації №31408 від 08.11.2010 року на суму 8237,00 грн. (а.с.22); по декларації №40736 від 09.02.2011 року на суму 568,00 грн. (а.с.23), по податковому повідомленню-рішенню №2823292301/0 від 03.07.2009 року (а.с.32) на суму 40924,00 грн. з яких основний платіж 33495,00 грн. та штрафні санкції 7429 грн., яке узгоджено у судовому порядку згідно з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.06.2010 року (а.с.26-28).

Структура податкового боргу у розмірі 97648,20 грн. підтверджена розшифровкою податкового боргу ТОВ «Юна-груп» станом на 10.03.2011 року, підписаною керівником Стахановської ОДПІ у Луганській області (а.с. 11).

Суд також установив, що 08.02.2011 року керівником Стахановської ОДПІ був виданий наказ №168 «Про призначення податкових керуючих» (а.с.29), в якому посилаючись на п.91.1 ст.91 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ та на подання начальника відділу погашення прострочених податкових зобов'язань, призначив податковим керуючим старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Пополітову О.Л. по 18 підприємствам, у тому числі по ТОВ «Юна-груп», ідентифікаційний код 31463230.

10 березня 2011 року керівником Стахановської ОДПІ відповідно до ст.89 розділу ІІ Податкового кодексу України вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) ТОВ «Юна-груп» та винесено рішення про опис майна у податкову заставу №3064/24 від 10.03.2011 року (а.с.30).

10 березня 2011 року податковим керуючим старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Стахановської ОДПІ Пополітовою О.Л. складений акт №3109/24 відмови ТОВ «Юна-груп» від опису майна у податкову заставу у присутності двох осіб: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, підписи яких у акті засвідчують факт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (а.с. 31).

18 квітня 2011 року податковим керуючим старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу погашення прострочених податкових зобов'язань Стахановської ОДПІ Пополітовою О.Л. знову складений акт №4748/24 відмови ТОВ «Юна-груп» від опису майна у податкову заставу у присутності двох осіб: ОСОБА_5 та ОСОБА_7, підписи яких у акті засвідчують факт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (а.с. ).

Факт відмови ТОВ «Юна-груп» 18.04.2011 року від опису майна у податкову заставу підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_5 та ОСОБА_7 (а.с. ).

Факт узгодження повідомлення-рішення №2823292301/0 від 03.07.2009 року (а.с.32) у судовому порядку підтверджується постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.06.2010 року (а.с. 26-28), якого колегією суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі головуючого Горбенко К.П., суддів Юрченко В.П. та Лях О.П. у справі №2а-24201/09/1270 за апеляційною скаргою Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2010 року, апеляційну скаргу було задоволено, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2010 року по справі №2а-24201/09/1270, скасовано та відмовлено ТОВ «Юна-груп» у задоволенні вимог до Стахавновської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №2823292301/0 від 03.07.2009 року. Зазначена постанова Донецького апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 15.06.2010 року у відповідності з приписами норми ч.5 ст.254 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Матеріали справи свідчать про те, що податкові зобов'язання ТОВ «Юна-груп» виникли у 2010 році, тобто до набрання законної сили Податковим кодексом України, а саме до 01.01.2011 року.

Відповідно до ст.5 Цивільного кодексу України, із змінами та доповненнями, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність.

Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли до моменту набрання ним чинності.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 (надалі - Закон №2181), який діяв до 01.01.2011 року, передбачено, що податковий борг - це узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 1.3 ст.1 Закону №2181 визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно із п.п. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п.п. 4.1 п.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 03.07.2001 року №266 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001 року №595/5786 (надалі - Порядок №266), податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників, які ведуться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженою наказом ДПА України від 02.04.1999 року №174 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.05.1999 року за номером №304/3597.

Згідно до п.п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

При цьому, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Суд установив, що Стахановською об'єднаною державною податковою інспекцією у Луганській області ТОВ «Юна-груп» були вручені перша податкова вимога від 25.06.2010 року №1/98 (а.с. 5) та друга податкова вимога від 30.09.2010 року №2/148 (а.с. 6), що засвідчено поштовими картками з підписами в них уповноважених осіб ТОВ «Юна-груп» про отримання податкових вимог.

Пунктом 89.1. ст.89 Податкового кодексу України передбачено, що право податкової застави виникає у разі:

п.89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

п.89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Пунктом 89.2. ст.89 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Пунктом 89.3 ст.89 Податкового кодексу передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформляється актом опису.

Згідно з п. 91.1 ст. 91 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Згідно з пунктом 91.2 Податкового кодексу України порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого визначає центральний орган державної податкової служби.

Порядком призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1035, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за номером №1430/18725, передбачено, що податковий керуючий призначається наказом керівника (виконуючого обов'язки керівника органу державної податкової служби.

Посадова (службова) особа органу державної податкової служби наділяється повноваженнями податкового керуючого з дати прийняття наказу керівника (виконуючого обов'язки керівника) органу державної податкової служби про призначення цієї особи податковим керуючим.

Відповідно до п.91.3 ст.91 Податкового кодексу України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

Відповідно до п.2.1. Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1043, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за номером №1438/18733, передбачено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

Отже суд установив, що внаслідок наявності податкового боргу у ТОВ «Юна-груп» у розмірі 97648,20 грн. керівником Стахановської ОДПІ у Луганській області цілком обґрунтовано на підставі п.91.3 ст.91 ПК України та п.2.1 наказу ДПА України №1043 від 24.12.2010 року було прийнято рішення №3064/24 від 10.03.2011 року про опис майна товариства у податкову заставу.

Факт не допущення податкового керуючого ТОВ «Юна-груп» Пополітової О.Л. до здійснення опису майна товариства у податкову заставу підтверджений письмовими доказами і не заперечується Відповідачем.

Суд не приймає посилання Відповідача, як на підставу незаконності дій податкового органу, на пункт 1.7 Інструкції про безготівкові обігові рахунки в України в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2044 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за номером №377/89/76, яким передбачено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що засвідчені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту та відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Дана Інструкція не визначає права та обов'язки податкового органу або платників податків і не регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів та порядок їх адміністрування, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В той же час, відповідно до пункту 89.4 ст.89 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Отже, досліджені матеріали справи засвідчують наявність підстав згідно чинному законодавству для зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ «Юна-груп».

Суд установив, що згідно довідки Стахановської ОДПІ ТОВ «Юна-груп» має наступні рахунки у банківських установах: №26007000491840 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ в доларах США, МФО 304717; №26150000491980 у Луганській ОДАТ «Райффайзен банк «Аваль» м. Луганськ, МФО 304007 у національній валюті; 26064000491980 у Луганській АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717 у національній валюті; №26053053737514 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795 у національній валюті; №26008000491980 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717 у національній валюті; №26002053713017 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795 у національній валюті; №26000301020494 у ПАТ «Терра банк» МФО380601 у національній валюті.

Таким чином, з урахуванням викладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги Позивача відповідають чинному законодавству України, документально обґрунтовані, підтверджені доказами і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юна-груп» про зупинення видаткових операцій та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити у повному обсязі.

Зупинити видаткові операції на наступних рахунках ТОВ «Юна-груп»: №26007000491840 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26150000491980 у Луганській ОДАТ «Райффайзен банк «Аваль» м. Луганськ, МФО 304007; 26064000491980 у Луганській АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26053053737514 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795; №26008000491980 у Луганській філії АТ «Банк Фінанси та Кредит» м. Луганськ, МФО 304717; №26002053713017 у Луганській філії КБ «Приватбанк» м. Луганськ, МФО 304795; №26000301020494 у ПАТ «Терра банк» МФО380601.

Заборонити ТОВ «Юна-груп» відчуження будь-якого майна.

Зобов'язати ТОВ «Юна-гупп» допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 26 квітня 2011 року.

СуддяЛ.С. Качуріна