Категорія №12.2
Іменем України
05 травня 2011 року Справа № 2а-1984/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Григоренко-Тумасян А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року №197,
09 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року №197.
Ухвалою суду від 13 квітня 2011 року було прийнято заяву позивача про зміну позовних вимог, в якій позивач просив визнати пункти 3, 4 в частині, що стосується працівника, зазначеного в пункті 3 цього розпорядження, пункт 5 розпорядження, додатку № 3 в частині, що стосується скорочення посади заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року № 197 «Про затвердження штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації на 2011 рік та внесення змін до нього» такими, що не відповідають законодавству та скасувати їх.
В обґрунтування позовних вимог, з урахуванням заяви від 13 квітня 2011 року, позивач зазначив, що розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.02.2011 №197 було прийнято рішення про скорочення посади заступника керівника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, на якій вона працює з 2008 року.
Пункти 3, 4 в частині, що стосується працівника, зазначеного в пункті 3 цього розпорядження, 5, додатку № 3 в частині, що стосується скорочення посади заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 № 197 є незаконними, такими, що не відповідають законодавству, оскільки прийняті без дотримання вимог постанови КМУ від 12 березня 2005 року № 179 «Про впорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», постанови КМУ від 30 травня 2007 року № 790 «Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м.м. Києві та Севастополі державної адміністрації».
До прийняття розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 № 197 в штатному розписі Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації було дві посади заступника, а саме: перший заступник начальника Головного управління і заступник начальника Головного управління, що суперечило вимогам абз. 2, п. 1 постанови КМУ від 12 березня 2005 року № 179 «Про впорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», відповідно до якої, якщо чисельність працівників понад 16 осіб, начальник управління може мати не більше двох заступників, у тому числі одного заступника, який не очолює відділ. Обидві посади займали заступники, які не очолювали відділ, а посада першого заступника начальника Головного управління не передбачена постановою від 12 березня 2005 року № 179. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» посада першого заступника передбачена тільки у голови обласної державної адміністрації, в структурних підрозділах обласної державної адміністрації посада першого заступника не передбачається. Після прийняття розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 №197 новий штатний розпис Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації так само суперечив вимогам абз. 2, п. 1 постанови КМУ від 12.03.2005 № 179, так як додатком № 3 до розпорядження посаду заступника начальника Головного управління було скорочено, але в порушення постанови КМУ від 12.03.2005 №179 залишена посада першого заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.03.2011 № 347 штатний розпис Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації було приведено у відповідність до вимог абз. 2 п. 1 постанови КМУ від 12.03.2005 № 179. Згідно з додатком № 3 до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.03.2011 № 347 посада першого заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації була скорочена і введена посада заступника начальника Головного управління-начальника управління праці та зайнятості населення, але дане розпорядження прийнято через місяць після прийняття розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.02.20011 №197, що є прямим порушенням вимог п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Пункти 3, 4 в частині, що стосується працівника, зазначеного в пункті 3 цього розпорядження, 5 розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 № 197 також суперечать вимогам п. 7 постанови КМУ від 30.05.2007 №790, в якому сказано, що начальник управління має заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади головою обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації за поданням начальника управління та погодженням з Міністерством пращ. Цим пунктом законодавець визначив, що особи, які працюють на посаді заступника начальника Головного управління, є спецсуб'єктамі та їх призначення і звільнення можуть відбутися тільки за наявності спеціальної ознаки, а саме «узгодження з Міністерством праці», яке на теперішній час відсутнє.
Відповідно до пункту 12 постанови КМУ від 30.05.2007 № 790 чисельність, фонд оплати праці працівників та видатки на утримання управління в межах виділених асигнувань визначає голова обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації після проведення їх експертизи у фінансовому управлінні відповідної державної адміністрації. Експертиза штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації та змін до нього була проведена Головним фінансовим управлінням облдержадміністрації у встановленому порядку. Додатки до розпорядження голови облдержадміністрації від 28.02.2011 № 197 підписані начальником Головного фінансового управління облдержадміністрації, але в розпорядженні від 28.03.2011 № 347, яким внесено зміни до Додатку № 3 розпорядження від 28.02.2011 № 197, за підписом начальника Головного фінансового управління облдержадміністрації є запис «Не погоджено, заперечення додаються».
На момент прийняття розпорядження від 28.02.2011 № 197 постановою КМУ №329 від 8 квітня 2009 року «Про встановлення на 2009 рік граничної чисельності, фонду оплати праці працівників і видатків на утримання обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у м.м. Києві та Севастополі державних адміністрацій» загальна чисельність Луганської обласної державної адміністрації визначена у кількості 736 осіб, а чисельність Головного управління становила 63 особи (розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 22 квітня 2009 року № 411). Розпорядженнями голови від 28.02.2011 № № 197 і від 28.03.2011 № 347 чисельність Головного управління залишена без змін. Документів, які підтверджують той факт, що Головне управління знаходиться в стадії змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації (банкрутства) або перепрофічювання підприємства, скорочення чисельності не має.
В судовому засіданні позивач підтримав адміністративний позов, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, та просив задовольнити уточнені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову в яких зазначив, що фактично, в адміністративному позові не міститься конкретних обґрунтувань незаконності розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.02.2011 № 197, а наведений лише перелік нормативно-правових актів, якими регулюються питання діяльності місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів.
Статтею 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що граничну чисельність, фонд оплати праці працівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, в межах виділених асигнувань, визначає голова відповідної місцевої державної адміністрації.
Головою облдержадміністрації, з урахуванням повноважень, наданих йому Конституцією та законами України, було прийнято розпорядження від 28.02.2011 № 197, яким затверджено штатний розпис Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації та зміни до нього. Цим розпорядженням, в межах виділених асигнувань, було визначено штат та чисельність працівників зазначеного управління.
Чинним законодавством України власнику або уповноваженому ним органу надано право на свій розсуд вносити зміни до штатного розпису. При цьому, власник або уповноважений ним орган вправі регулювати чисельність працівників відповідної спеціальності та кваліфікації, чисельність відповідних посад зменшити, здійснивши вивільнення працівників та одночасно збільшити чисельність працівників з інших спеціальностей та кваліфікації, чисельність інших посад.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
З урахуванням виділених асигнувань, головою Луганської обласної державної адміністрації було прийнято рішення про доцільність та необхідність скорочення штату працівників Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, а саме, виключення зі штатного розпису цього Головного управління посади заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, яку на цей час обіймає позивач, з додержанням вимог діючого законодавства у зв'язку з попередженням про наступне вивільнення за п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Крім того зазначив, що головою Луганської обласної державної адміністрації було прийнято розпорядження від 28.03.2011 № 347 «Про внесення змін до штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації на 2011 рік», яким було внесено з 05.05.2011 зміни до штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на 2011 рік (додаток 3), затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 28.02.2011 № 197.
Згідно цих змін, зі штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на 2011 рік виключається посада першого заступника начальника цього Головного управління та посада начальника управління Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації. В той же час, до штатного розпису включається посада заступника начальника Головного управління - начальника управління праці та зайнятості населення, а також посада заступника начальника управління Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
На час розгляду справи ОСОБА_1 не звільнено із займаної посади. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 28.02.2011 № 197 було прийнято рішення про наступне скорочення посади, яку вона обіймає. Згідно затвердженого штатного розпису в Головному управлінні праці та соціального захисту населення облдержадміністрації буде скорочення штату працівників, що фактично і є змінами в організації виробництва і праці.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав пояснення, аналогічні викладеним в запереченнях проти позову, та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 29 лютого 2008 року №232-к ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації (а.с.49-50).
Абзацом третім пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» встановлено, що управління (самостійний відділ) - структурний підрозділ одногалузевого або однофункціонального спрямування. До складу управління входять не менш як два відділи. Самостійний відділ утворюється з чисельністю не менш як 6 працівників. Управління (самостійний відділ) очолює начальник. Начальник управління, чисельність працівників якого не перевищує 16 одиниць, може мати одного заступника - начальника відділу. У разі коли чисельність працівників управління становить понад 16 одиниць, начальник управління може мати не більше двох заступників, у тому числі одного заступника, який не очолює відділ.
Згідно ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
Спеціальним Законом, який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій, є Закон України «Про місцеві державні адміністрації».
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.
У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Таким чином, право голови обласної державної адміністрації щодо визначення штату та чисельності працівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації закріплено на законодавчому рівні.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року №197 відповідно до ст.5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Постанови КМУ від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ст.22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», постанови КМУ від 12.03.2005 №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» від 06.02.2008 №34 «Про внесення зміни до деяких постанов КМУ» було затверджено штатний розпис Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на 2011 рік, запровадивши його з 01.01.2011 та внесено зміни до штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, запровадивши їх з 01.04.2011 до 30.04.2011 згідно з додатком 2; з 05.05.2011 виклавши його у новій редакції згідно з додатком 3 (а.с.16-17).
Згідно з додатком 3 до Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року №197 штатним розписом Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації передбачені посади начальника Головного управління та першого заступника начальника Головного управління (а.с.24-26).
Відповідно до пункту 3 Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року №197 також попереджено про наступне звільнення з посади за п.1 ч.1 ст.40 Кодексу законів про працю України ОСОБА_1 - заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно зі ст.49-2 Кодексу законів про працю України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.
Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 7-8 Положення про Головне управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 10.07.2008 № 895, передбачено, що до повноважень голови обласної державної адміністрації належить призначення на посади та звільнення з посад лише начальника цього структурного підрозділу та його заступників. Призначення на посади та звільнення з посад працівників цього Головного управління належить до повноважень начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації (а.с.68-77).
Додатком 3 до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.02.2011 № 197, який вводиться в дію з 05.05.2011 року, передбачено, що в штатному розписі Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації залишаються посади начальника Головного управління та його першого заступника, тобто посади, призначення на які здійснюється головою обласної державної адміністрації. Проте посади начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації та його першого заступника не є вакантними. Таким чином, голова Луганської обласної державної адміністрації, в межах своєї компетенції, не мав можливості запропонувати позивачу іншу роботу за відповідною професією чи спеціальністю у зв'язку з відсутністю таких.
Разом з тим, начальником Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації було запропоновано ОСОБА_1 іншу роботу, а саме посаду начальника відділу соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи управління соціального обслуговування й захисту населення Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, що підтверджується наказом начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації від 11.03.2011 № 18-к, з яким позивач був ознайомлений 14.03.2011 (а.с.28).
За таких обставин, суд приходить до висновку про виконання відповідачем вимог КЗпП України щодо дотримання прав та законних інтересів позивача, в зв'язку із попередженням про вивільнення за п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
Доводи позивача стосовно того, що після прийняття спірного розпорядження штатний розпис суперечив вимогам абз.2 п.1 постанови КМУ від 12.03.2005 №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», оскільки, відповідно до додатку 3 до зазначеного розпорядження посаду заступника начальника Головного управління було скорочено при залишенні посади першого заступника начальника Головного управління суд не бере до уваги, оскільки обидві посади по своїй суті, є посадами заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
Як вже зазначалось судом, право голови обласної державної адміністрації щодо визначення чисельності та штату працівників структурних підрозділів обласної державної адміністрації закріплено ст. 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та ст.18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
При розгляді справ даної категорії, суд не вправі обговорювати питання про доцільність скорочення чисельності або штату працівників. В даному випадку, голова Луганської обласної державної адміністрації, в межах своєї компетенції має право, на свій розсуд, вносити зміни в штатний розпис без будь-яких обмежень. Голова адміністрації, в межах своєї компетенції, також, має право зменшити чисельність працівників певної спеціальності та кваліфікації, чисельність одних посад зменшити, здійснити звільнення працівників, одночасно приймаючи рішення про прийняття на роботу працівників іншої спеціальності та кваліфікації, збільшити чисельність інших посад тощо.
Щодо посилання позивача на те, що розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28.02.2011 № 197 прийнято з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 № 790 «Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м.м. Києві та Севастополі державної адміністрації», якою встановлено, що граничну чисельність, фонд оплати праці працівників та видатки на утримання управління в межах виділених асигнувань визначає голова обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації після попередньої їх експертизи у фінансовому управлінні відповідної держадміністрації суд зазначає, що додатки до зазначеного розпорядження підписані начальником Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації (а.с.18-26).
Зауваження Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації до проекту розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації «Про затвердження штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації на 2011 рік та внесення змін до нього» стосуються додатків 1 та 2 (а.с.78).
Зауважень щодо додатку 3 до штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації на 2011 рік, який є предметом розгляду в даній справі, не надходило.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Встановлені статтями 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України способи захисту порушеного права не є вичерпними.
Разом з тим, деякі із встановлених способів захисту порушеного права носять обмежений характер і не можуть бути застосовані при виникненні будь-якого спору у сфері публічних правовідносин.
Рішення суб'єкта владних повноважень у відповідності до ст.ст. 17; 105; 162 КАС України може бути визнано протиправним або скасовано.
Такий спосіб захисту порушеного права як визнання пунктів 3, 4 в частині, що стосується працівника, зазначеного в пункті 3 цього розпорядження, пункт 5 розпорядження, додатку № 3 в частині, що стосується скорочення посади заступника начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації, розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації від 28 лютого 2011 року № 197 «Про затвердження штатного розпису Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації на 2011 рік та внесення змін до нього» такими, що не відповідають законодавству, у відповідності до ст.171 КАС України може бути застосований лише при оскарженні нормативно-правового акта, а не правового акта індивідуальної дії, який є предметом оскарження у даній адміністративній справі.
Таким чином, у тих випадках, коли предметом спору є індивідуальний акт, дія або бездіяльність позовною вимогою за правилами Кодексу адміністративного судочинства України має бути визнання такого акта, дії чи бездіяльності протиправними (недійсними, незаконними, неправомірними, скасування такого акту).
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
У справах щодо оскарження рішень суб'єкта владних повноважень суд перевіряє, зокрема законність таких рішень, за результатом чого, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування або визнання його нечинним.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
З приписів ст.ст.71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача в судовому засіданні надані обґрунтовані пояснення та відповідні докази в їх підтвердження щодо спростування вимог позивача, натомість останнім не доведено належними засобами доказування правомірності заявленого позову, у зв'язку з чим в його задоволенні слід відмовити.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 05 травня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 10 травня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена в повному обсязі та підписана 10 травня 2011 року.
Суддя Р.С. Твердохліб