Категорія №8.1.5
Іменем України
05 травня 2011 року Справа № 2а-2775/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Солоніченко О. В.
при секретарі: Балябі В.С.,
за участю
прокурора: Сайтарли І.М. (посв. № 972 від 15.04.2010 р.)
представника позивача: ОСОБА_1 (дов. № 04/10 від 04.01.2011 р.),
роз?глянувши у відкритому судово?му засіданні справу за адміні?стративним позовом Прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Кремінський комбінат комунальних підприємств» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, -
01 квітня 2011 року прокурор Кремінського району Луганської області звернувся до суду в інтересах Рубіжанської ОДПІ з позовом до Комунального підприємства «Кремінський комбінат комунальних підприємств» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, в якому зазначив, що відповідач станом на 01.01.2011 року має заборгованість перед бюджетом у сумі 153771,73 грн. Згідно зі ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (який діяв на момент виникнення податкового зобов'язання відповідача) платники податків і зборів зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни. Оскільки добровільно відповідач не сплатив заборгованість, позивач просив стягнути з відповідача зазначену суму боргу.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій визнає позовні вимоги повністю та просить розглядати справу без його участі.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що КП «Кремінський комбінат комунальних підприємств» є юридичною особою, зареєстроване Кремінською РДА 30.06.1998 року, внесено до ЄДРПОУ та перебуває на податковому обліку в Рубіжанській ОДПІ.
Рубіжанською ОДПІ 02.02.2011 року було проведено перевірку КП «Кремінський комбінат комунальних підприємств» з питань звірки заборгованості по заробітній платні та заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року. За результатами перевірки було складено довідку № 1 від 02.02.2011 року, згідно якої КП «Кремінський комбінат комунальних підприємств» має заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 153771,73 грн.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб», Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податку з доходів фізичних осіб виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно з п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок, надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування, надавати податковому органу інші відомості з питань оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та за процедурою, визначеною цим Законом та Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету врегульовано статтею 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку з доходів фізичних осіб відповідно п.п. 16.3.4 п. 16.3 ст. 16 вказаного Закону здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Підпунктом 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII податок на доходи фізичних осіб є загальнодержавним податком.
У будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідно до п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені, а податкові органи відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України є органами, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Таким чином, оскільки сума заборгованості підтверджена матеріалами справи та до цього часу відповідачем не сплачена, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача суму заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 153771,73 грн.
Крім того відповідач визнав позовну заяву в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного у суду не має підстав для неприйняття визнання адміністративного позову, так як дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов Прокурора Кремінського району Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Кремінський комбінат комунальних підприємств» задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Кремінський комбінат комунальних підприємств» на користь місцевого бюджету Кремінської міської ради (р/р 33214800600152, отримувач Кремінське відділення Держказначейства, код 21757011, банк отримувача УДК в Луганській області, МФО 804013) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 153771,73 грн.(сто п'ятдесят три тисячі сімсот сімдесят одна грн. 73 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову в повному обсязі складено 10 травня 2011 року.
СуддяО.В. Солоніченко